Kaszotto z papryką, pieczarkami i porem
Kasza powróciła na salony w wielkim stylu. Po latach postrzegania jej przede wszystkim jako skromnego i taniego dodatku do drugiego dania, stała się składnikiem grającym w potrawach pierwsze skrzypce, docenionym przez najlepszych szefów kuchni. Do jej codziennego spożycia zachęcają też dietetycy i choć ochoczo sięgamy po kasze z importu, daleko szukać nie musimy, bo to nasze rodzime kasze są równie interesujące i pełne składników odżywczych. Weźmy więc pod lupę kaszę gryczaną. I cóż z nią zrobić? Proponujemy kaszotto, które jest swojskim kuzynem znanego włoskiego risotto. Lecz jak sama nazwa wskazuje, jego bazą jest kasza a nie ryż. Najlepiej sprawdza się tu kasza gryczana i jęczmienna. Taki sposób przyrządzenia dania nada kaszy przyjemnie aksamitną konsystencję i wyrazisty, lekko wytrawny smak.
Wartości odżywcze i właściwości składników kaszotto
Do naszego dania wykorzystaliśmy ogólnodostępną paloną kaszę gryczaną. Warto jednak rozejrzeć się za wersją niepaloną, znajdziemy ją na działach ze zdrową żywnością. Jest ona bardziej delikatna i subtelna w smaku, ponadto ma więcej witamin. Niezależnie od rodzaju, kasza gryczana jest bezglutenowa. Wytwarza się ją z nasion gryki, rośliny z rodziny rdestowatych, podobnie jak rabarbar czy szczaw. Mogą jeść ją więc spokojnie osoby na diecie bezglutenowej. Zawiera wysokiej wartości białko, ponadto jest to skarbnica witaminowa: zawiera m.in. witaminę E oraz witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy, niacynę, kwas pantotenowy. Te ostatnie są szczególnie łatwo przyswajalne, dzięki obecności białek. To nie koniec jej zalet! Kasza ta jest świetnym źródłem błonnika a dzięki zawartości rutyny i kwercetyny wzmacnia naczynia krwionośne. Kasza gryczana jest świetnym wyborem spośród produktów węglowodanowych, a jej 100g dostarcza 336 kcal. Danie uzupełnijmy łatwo dostępnymi, niskokalorycznymi pieczarkami. Choć grzyby w niemalże 90 procentach składają się z wody, są dobrym źródłem potasu, miedzi, selenu, zawierają jod, witaminy z grupy B oraz błonnik. Mają też właściwości antynowotworowe a dzięki zawartości selenu wzmacniają odporność, dlatego zalecane jest ich włączenie do codziennej diety. Podobnie jak kasza gryczana, zawierają kwas foliowy- jest to więc doskonałe „combo” dla kobiet w ciąży, które mają na niego zwiększone zapotrzebowanie (o 122 procent większe). Związek ten odgrywa bowiem istotną rolę dla rozwoju płodu. Kolejnym składnikiem kaszotto będzie znana jesienna celebrytka, czyli papryka. Ta popularna w Polsce, czerwona i słodka, to odmiana Bell. Wzbogaci nasze danie nie tylko smakowo, lecz również dostarczy sporą dawkę witamin, przede wszystkim C (i to ok. 5 x więcej niż cytryna) a także A i E, zwanych witaminami młodości. Zadba o naszą skórę i wzrok- jest bogata w beta-karoten. Jej wielką zaletą jest, że w niewielkim stopniu traci właściwości odżywcze w procesie przetwarzania. Jako konserwowa, wciąż ma od 50 do 80 procent witamin. Do potrawy dodamy lekko ostrego pora, który jednak w procesie duszenia nada potrawie słodkości. Ponadto ma też liczne właściwości lecznicze, pomaga na przeziębienie, reumatyzm, zatrucia pokarmowe, choroby nerek. Całość udusimy na maśle klarowanym, które ma wysoką temperaturę spalania. To jednogarnkowe danie z kaszy gryczanej przygotujemy w 30 minut. A jeśli jesteś sportowcem i potrzebujesz więcej białka, wystarczy, że danie podasz z grillowanym kurczakiem i uzyskasz posiłek zaspokajający Twoje zapotrzebowanie na proteiny.
Składniki kaszotto
- 200 g kaszy gryczanej
- 1 czerwona papryka
- 4 duże pieczarki
- 1 por (biała część)
- 1 ząbek czosnku
- 0,7 litra bulionu warzywnego
- 1 lampka wina
- 2 łyżki masła klarowanego
- 2 łyżki tartego parmezanu
- Natka pietruszka do podania
- Sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Paprykę, pieczarki kroimy w kostkę, por w paski a obrany czosnek drobno siekamy. Do rondelka na małym ogniu dajemy 1 łyżkę masła, czosnek i por. Delikatnie szklimy i po chwili dodajemy kaszę gryczaną. Prażymy przez 3 minuty , dodajemy pokrojone w kostkę pieczarki i zalewamy winem. Jak wino odparuje, dodajemy paprykę i zalewamy 1/3 bulionu. Dusimy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając. Bulion dolewamy jeszcze w dwóch turach, za każdym razem gdy już dodany odparuje (po około 5 minutach kolejną porcję). Gdy kasza gryczana będzie już miękka, dodajemy łyżkę masła, parmezan i doprawiamy wg własnych upodobań. Podajemy ze świeżą pietruszką. Kaszotto gotowe!
Autorką zdjęć i przepisów jest Małgorzata Zabokrzycka, prowadząca blog Trawka Cytrynowa.