ZIELONE CURRY Z FASOLKĄ SZPARAGOWĄ I INDYKIEM
Dziś polecamy Wam danie, które idealnie sprawdzi się w chłodny, zimowy wieczór. Będzie to znane i lubiane na całym chyba świecie zielone curry. Dostępność składników, prostota wykonania, bogactwo smaków i kolorów, do tego wszystko przygotowane w jednym garnku – tej potrawy nie można nie lubić. Jako dodatki postawiliśmy na delikatne chude mięso z indyka oraz warzywa, które są dostępne zimą: marchewkę oraz fasolkę szparagową, którą możemy zawsze kupić mrożoną. W Tajlandii bardzo często zielone curry podawane jest z tajskim bakłażanem, niestety u nas raczej niedostępnym. Naszym ulubionym zamiennikiem jest właśnie fasolka szparagowa, groszek cukrowy lub cukinia.
2016 – ROK ROŚLIN STRĄCZKOWYCH
Ponieważ FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) ogłosiła rok 2016 Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych, my również chcielibyśmy zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. Na pewno będziemy do tematu wracać w najbliższych postach i przepisach, a dziś wykorzystamy fasolkę szparagową, którą w sezonie jesiennym i zimowym możemy kupić mrożoną. Jest więc praktycznie dostępna cały rok. Fasolka to bogate źródło potasu, kwasu foliowego, witaminy B2 i B6 oraz magnezu, które wspomagają pracę układu krążenia, obniżają wysokie ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Jest bogata w witaminy C, E i A – wzmacnia odporność, opóźnia okres starzenia się skóry i obniża ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Ponadto jest bogata w błonnik, a więc wspomaga procesy trawienne. Warto też dodać, że jest niskokaloryczna (15-30 kcal/100g).
CURRY – KILKA WSKAZÓWEK NA TEMAT WYKONANIA
Do wykonania curry wykorzystamy pastę curry- możemy ją wykonać samodzielnie lub zakupić gotową. Ze względu na czas i długą listę składników niezbędnych do jej wykonania, warto się zdecydować na drugą opcję-szukajmy takich bez sztucznych barwników i glutaminianu. Pastę podsmażymy na samym początku przygotowania potrawy, dzięki temu uwolnione zostaną jej aromaty i będzie bardziej intensywna w smaku. Wiąże się to jednak z tym, że będzie bardziej ostra. Jeśli zależy nam na uzyskaniu delikatniejszego smaku, możemy ją dodać do potrawy wraz z mleczkiem kokosowym, bez podsmażania. Uwaga! Zapach przy smażeniu pasty jest dość ostry, wręcz piekący w oczy – tak ma być! Podczas gotowania ważne natomiast, żeby całość nie doprowadzić do wrzenia, wówczas mleczko może się rozwarstwić. Gotujemy powoli, na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając. Możemy podać z ryżem jaśminowym, choć danie będzie wtedy zdecydowanie bardziej kaloryczne. Całość będzie gotowa w 30 minut. Zapraszamy do gotowania!
ZIELONE CURRY Z INDYKIEM - PRZEPIS
Składniki (na 2 porcje):
- 1 puszka mleka kokosowego (200 ml)
- 250 g indyka
- 1 marchewka (50 g)
- 100 g zielonej fasolki szparagowej (może być mrożona)
- 1 łyżka pasty curry
- 3 liście kaffiru
- 2 łyżki sosu rybnego
- 3 łyżeczki sosu sojowego
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego lub palmowego (opcjonalnie)
- Pół łyżeczki soli 2 łyżki oleju sezamowego do smażenia (można zastąpić rzepakowym)
- Do podania: limonka, kolendra. Opcjonalnie czarny sezam i ryż jaśminowy, ugotowany bez dodatku soli.
Sposób przygotowania:
1. Indyka kroimy w drobną kostkę. Obraną marchewkę w plastry. Rozmrażamy fasolkę szparagową.
2. Na gorącą patelnię z olejem sezamowym dajemy pastę, chwilę podsmażamy. Dodajemy ćwiartkę puszki mleczka kokosowego i mieszamy, żeby pasta się rozpuściła.
3. Stale mieszając, dolewamy resztę mleczka kokosowego, liście kaffiru, indyk. Zmniejszamy ogień do średniego i gotujemy nieustannie mieszając, aż mięso będzie gotowe. Ważne, żeby całość nie doprowadzić do wrzenia, wówczas mleczko może się rozwarstwić.
4. Dodajemy marchewkę, od czasu do czasu mieszamy. Po 10 minutach dorzucamy fasolkę szparagową, sos rybny oraz sojowy. Gotujemy przez 5 minut.
5. Danie podajemy skropione limonką, posypane świeżą kolendrą i opcjonalnie sezamem.
Mamy nadzieję, że próbowaliście już naszego curry w wersji żółtej, czyli z dynią i soczewicą.