MAKARON Z PESTO Z LIŚCI RZODKIEWKI
Nadeszła wiosna a wraz z nią rozpoczął się sezon na nowalijki. Wśród nich pierwsze skrzypce gra apetyczna i urokliwa rzodkiewka, której intensywnie różowy kolor pięknie wpisuje się w tą porę roku i kojarzy ze świeżością, ogródkiem i budzącą się do życia naturą. Rzodkiewka popularnością cieszy się na całym świecie, w Polsce stanowi przede wszystkim dodatek do kanapek i twarożku. Szukając inspiracji na jej wykorzystanie, odkryliśmy, że ma niesamowity potencjał kulinarny i daje nam wiele możliwości wykorzystania. Z jej liści (o ile mamy pewność, że pochodzą z ekologicznej uprawy i nie były pryskane) możemy wyczarować smakowite, intensywnie zielone pesto a same rzodkiewki zgrillować, co nada im zupełnie innego smaku i konsystencji. I to one będą bohaterami naszej potrawy.
POTENCJAŁ KULINARNY RZODKIEWKI
Rzodkiewkę możemy więc zjeść w całości: jadalny jest jej korzeń, liście. Pyszne też są kiełki z jej nasion! Liście rzodkiewki możemy dodawać na kanapki lub do sałatek, jak rukolę (trochę przypomina ją w smaku), do koktajlu czy też wyczarować wspomniane, pyszne pesto. Jest ono dość pikantne, dlatego nie potrzebuje wielu przypraw i nie doprawiamy go czosnkiem. Jego smak doskonale podkreśla nutka cytryny i uprażony słonecznik. Ta próba była dla nas niezwykle miłym zaskoczeniem – w myśl zasady, że w kuchni nic nie może się zmarnować. Zgrillowanie lub upieczenie rzodkiewki to ponownie zmierzenie się ze stereotypem. Przecież rzodkiewkę jemy na surowo! Ale właściwie dlaczego? Może warto spróbować czegoś innego? Okazuje się jak najbardziej warto spróbować i odkryjemy wówczas rzodkiewkę na nowo. Będzie przyjemnie miękka i łagodniejsza w smaku. Doskonała jako dodatek do makaronu czy sałatki.
WARTOŚCI ODŻYWCZE RZODKIEWKI
A jaki wpływ ma rzodkiewka na nasze zdrowie? Po pierwsze doda nam urody – dzięki zawartości siarki korzystnie wpływa na wygląd włosów i paznokci. Po drugie to bogactwo witamin C, E, beta-karotenu, witamin z grupy B, witaminy K i PP, a także kwasu foliowego, żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Ma bardzo mało kalorii - zaledwie 16 kcal w 100 g a przy tym pobudza łaknienie i trawienie. Pamiętajmy, że najlepsze rzodkiewki są na wiosnę o zielonym kolorze liści. Żółte liście mogą świadczyć o wysokim poziomie azotanów.
PRZEPIS NA MAKARON Z PESTO Z LIŚCI RZODKIEWKI
Składniki (na 2 porcje):
- 150 g makaronu kukurydzianego
- Pęczek liści rzodkiewki
- 5 rzodkiewek (75 g)
- 2,5 łyżki uprażonych nasion słonecznika (25 g)
- 3 łyżki sera parmezan (24 g)
- Sól, pieprz
- 2 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- Tymianek do posypania
Przygotowanie:
1. Liście rzodkiewki dokładnie płuczemy i osuszamy. Miksujemy liście, uprażony słonecznik i ser.
2. Dolewamy powoli oliwę, żeby uzyskać pożądaną konsystencję. Doprawiamy do smaku solą i sokiem z cytryny.
3. Makaron gotujemy w osolonym wrzątku, żeby był al dente.
4. Pokrojone w plasterki rzodkiewki smażymy po 2 minuty na rozgrzanej patelni grillowej.
5. Odcedzony makaron, podajemy z pesto, plasterkami rzodkiewki i posypanym tymiankiem.
1 porcja makaronu z pesto dostarcza 478 kcal. Zawiera ponad 20g białka, ok 22g tłuszczów, ok 50g węglowodanów.