WIZYTA U DIETETYKA I JEJ PRZEBIEG
Data publikacji: 19 kwietnia 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

WIZYTA U DIETETYKA

Jeżeli jesteś zdecydowany i masz ochotę spotkać się z dietetykiem, skonsultować z nim swój stan zdrowia i sposób żywienia, wybierz dobrego specjalistę – sprawdź jakie ma wykształcenie, jakie kursy skończył, czy jest aktywny w swoim zawodzie i stara się cały czas doskonalić. Pamiętaj, że każdy dietetyk może specjalizować się m.in. w żywieniu dzieci, osób z daną jednostką chorobową, układaniem programów żywieniowych dla sportowców czy dla wegan. Pierwsza wizyta u dietetyka trwa za zazwyczaj najdłużej (w niektórych gabinetach nawet 1,5h). Natomiast każde kolejne spotkania są krótsze, co jest zależne od  stanu zdrowia pacjenta i problemu, jaki jemu doskwiera, mogą odbywać się co tydzień lub raz w miesiącu, o tym dietetyk i pacjent decydują wspólnie. Jest też czas poświęcony na kontrolę efektów z wprowadzonego programu żywieniowego. Należy dodać, że współpraca z dietetykiem nie powinna kończyć się zaraz po osiągnięciu zaplanowanego przez pacjenta celu, równie ważny jest okres stabilizacji masy ciała lub innych osiągniętych wyników.

Co warto zabrać ze sobą na wizytę?

- dzienniczek żywieniowy – na zwykłej kartce papieru/ w notatniku, zapisywać co się spożyło/wypiło w danym dniu, dokładnie określając czas spożycia, produkt ( jego ilość i formę). Najlepiej by w ten sposób opisać 3 dni z tygodnia.
- wyniki badań m.in. morfologię krwi, TSH, profil lipidowy, profil wątrobowy, CRP, badanie ogólne moczu, glukozę na czczo.
- listę przyjmowanych leków/suplementów diety.  

CUKRZYCA

Pierwszym krokiem jaki powinna wykonać osoba, u której  dosłownie przed chwilą, zdiagnozowano cukrzycę, jest udanie się do dietetyka i konsultacja z otrzymaniem wskazówek dotyczących diety w cukrzycy. Warto dodać, że by osiągnąć pożądany cel terapeutyczny poprzez stosowanie odpowiedniej diety, jedna konsultacja nie wystarczy. Na pierwszej wizycie dietetyk musi zebrać szczegółowy wywiad żywieniowy i lekarski, dokonać pomiarów antropometrycznych i składu ciała pacjenta wraz z analizą uzyskanych wyników. Następnie zaproponować schemat działania, rozpocząć edukację – jak żywić się w cukrzycy. Od dawna wiemy, że skuteczna i dobra dieta powinna być prowadzona przy długofalowej współpracy ze specjalistą z zakresu żywienia.

Musisz wiedzieć, że… Pierwsza wizyta nie skończy się przekazaniem jadłospisu. Jest on komponowany na podstawie wywiadu z pacjentem i wyników jego badań. Podczas konsultacji trzeba określić problem, jaki dotyka pacjenta oraz uzyskać informacje o aktualnym stanie zdrowia oraz zażywanych lekach. Pacjent na pierwszej wizycie może otrzymać zalecenia ogólne, wskazówki dotyczące zmian w jego stylu życia.

Dietetyk może udzielić wskazówki, dotyczące:

- Podziału składników pokarmowych (szczególnie informacje o cukrach prostych i złożonych);
- Konieczności wykonywania pomiarów poziomu cukru we krwi, z zapisywaniem wyników w dzienniczku;
- Czym jest indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny;
- Jak czytać etykiety.

Najczęściej na drugiej wizycie, pacjent otrzymuje indywidualnie zaplanowany program żywieniowy, powinien pozostawać pod stałą kontrolą dietetyka. Dodatkowo w trakcie stosowania programu żywieniowego pacjent okresowo przechodzi szereg badań kontrolnych, by móc kontrolować jego stan zdrowia. Pacjent z cukrzycą powinien zostać właściwie wyedukowany przez dietetyka. Dietetyk powinien udzielić jasnych, prostych wskazówek dotyczących diety i stosowanej terapii (insulinoterapii, pompy insulinowej, leczenia środkami farmakologicznymi, zmiany nawyków żywieniowych).

Wybierając się do dietetyka...

- Warto korzystać z wizyt u dietetyka w sposób regularny! Terminy wspólnie zaplanować z dietetykiem. Częstość ich jest zmienna, dostosowana do indywidualnych potrzeb.
- Dla budowania dobrych relacji z dietetykiem ważne jest sumienne stawianie się w ustalonych terminach na wizyty. Podczas planowych wizyt na bieżąco dietetyk ocenia wyrównanie choroby, konsultuje wprowadzenie ewentualnych zmian w programie żywieniowym, zleca badania laboratoryjne, prowadzi edukację i modyfikuje terapię. Wykazano, że częstsze kontrole mogą lepiej wpływać na przestrzeganie zaleceń i motywację pacjenta.
- Na spotkaniu mogą uczestniczyć osoby bliskie, które są wsparciem dla diabetyka, m.in. uczestnicząc w przygotowaniu posiłków, podawaniu insuliny.

Jeśli szukasz dietetyka skorzystaj z wyszukiwarki dietetyków i znajdź specjalistę dobranego do Swoich potrzeb!  

OTYŁOŚĆ

Wizyta u dietetyka osoby otyłej będzie przebiegać podobnie jak w wyżej podanej cukrzycy. Pacjent także będzie proszony o udzielenie szczerych odpowiedzi podczas wywiadu żywieniowego, zostaną wykonane pomiary antropometryczne i składu ciała, wyniki zostaną omówione wraz z wynikami badań laboratoryjnych. Jeżeli dietetyk stwierdzi u pacjenta nadwagę/otyłość, zaproponuje dietę redukcyjną, mającą na celu spadek masy ciała (2-4 kg w miesiącu). Pacjent na pierwszej wizycie otrzyma zalecenia ogólne dotyczące zdrowego stylu życia oraz produktów jakich powinien się wystrzegać. Natomiast na następnym spotkaniu przekazany zostanie indywidualny jadłospis.  

„AKTYWNY” PACJENT

U osób lubiących się ruszać i tych, którzy robią to zawodowo, ważne będzie ustalenie celu jaki dana osoba chce osiągnąć. Jeżeli pacjent będzie chciał zwiększyć swoją masę mięśniową, jadłospis będzie trzeba dostosować do odpowiednich ćwiczeń, głównie siłowych, w tej sytuacji przydatna może okazać się współpraca dietetyka z fizjoterapeutą/trenerem personalnym.  

CIĄŻA

Kobiety w ciąży powinny otrzymać na wizycie u dietetyka pomocne wskazówki dotyczące produktów, na jakie powinny uważać w trakcie ciąży. W zależności od zaawansowania ciąży, zalecenia dietetyczne mogą się różnić. Kobiety w pierwszym trymestrze mogą cierpieć na dokuczliwe nudności i wymioty – w związku z czym, pacjentka powinna uzyskać informacje jakie produkty mogą nasilać te dolegliwości, a jakie hamować. W trzecim trymestrze pojawiają się problemy z częstymi wzdęciami i zgagą, w tej sytuacji oprócz wyeliminowania produktów nasilających refluks, dodatkowo wzrasta zapotrzebowanie energetyczne.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Patrycja Zabrzeska
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Hashimoto
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!