Dietetyk czy komputerowy program dietetyczny?
Data publikacji: Sept. 8, 2015
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Vege
Choroby dietozależne

W dobie aplikacji „do wszystkiego” można odnieść wrażenie, że bardziej wierzymy opracowanym przez informatyków programom dietetycznym niż wykształconym specjalistom. Przyczyna jak zwykle leży w braku czasu - łatwiej przecież znaleźć kolejną aplikację niż dobrego dietetyka, łatwiej „wyklikać nasze potrzeby” niż umówić się na spotkanie, dojechać i posłuchać porad profesjonalisty. Czy warto jednak iść na skróty?

  Otyłość stanowi obecnie problem, który dotyka coraz większe grono społeczeństwa. Dotyka wszystkie grupy wiekowe, ale - co najbardziej zatrważające - coraz częściej dzieci. Już noworodki rodzą się z nadmierną masą urodzeniową, a na ulicach obserwujemy coraz więcej przekarmionych dzieci, które dodatkowo zamiast aktywnie spędzać czas, siedzą przed komputerem lub telewizorem. Powszechność problemu staje się świetną okazją dla producentów dietetycznych programów komputerowych – wszak wiadomo, że człowiek zdesperowany niepowodzeniem kolejnej diety-cud będzie szukał pomocy gdziekolwiek się da, z nadzieją na jak najszybsze jej nadejście i najłatwiejsze osiągnięcie celu. Idąc na skróty, zamiast zwrócić się do profesjonalnego dietetyka, rozglądamy się za pomocą w sieci. W okna przeglądarki wpisujemy rozmaite frazy typu: dieta, dietetyk, odchudzanie – nikt jednak nie wyszukuje frazy: dietetyk algorytm, ponieważ raczej nie chcemy diety opartej na równaniach. Szukamy porady dopasowanej do naszych potrzeb, a mimo tego, skuszeni chwytliwym hasłem reklamowym i ponaglani nieuchronnie biegnącym czasem, dajemy się namówić na ofertę wygenerowaną przez komputerowe programy dietetyczne. Aby skutecznie sobie pomóc, zastanów się najpierw, na czym polega problem otyłości i czym różni się specjalistyczna opieka dietetyka od gotowców, czyli jadłospisów wygenerowanych automatycznie.

Nadwaga i otyłość – poznaj swojego wroga

Historia naszego życia zapisana jest w naszym ciele - każdy jego szczegół odzwierciedla przebyte choroby, zażywane lekarstwa, tryb życia, aktywność fizyczną czy predyspozycje genetyczne. Pozornie możemy mieć ten sam problem, opisywany przez jedno słowo: nadwaga. W rzeczywistości, spojrzymy nań bliżej, zobaczymy, że znajdujemy się w innych sytuacjach i potrzebujemy indywidualnego leczenia nadwagi. Tak samo jak u wielu pacjentów, u których zdiagnozowano tę samą chorobę nie stosuje się jednego, tego samego leku, tak w przypadku nadwagi czy otyłości – sposób poradzenia sobie z problemem powinien być indywidualnie dopasowany przez specjalistę. Nadwaga i otyłość to nie tylko skutki objadania się – coraz częściej mają podłoże genetyczne, środowiskowe czy farmakologiczne. Na stan swojego zdrowia i sylwetkę pracujemy więc często przez długie lata, prowadząc określony styl życia. Należy wszystkie te elementy uwzględnić w procesie odchudzania. Najczęściej mamy do czynienia z nadmiernym odkładaniem się tłuszczu w okolicach brzucha, co zwane jest otyłością brzuszną, która ze względu na kształt nazywana jest też otyłością typu jabłko. Skala problemu jest poważna, ponieważ tych „kilka dodatkowych kilogramów” może wiązać się z ryzykiem poważnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, cukrzyca oraz problemy z układem ruchu i kręgosłupem. A to i tak nie wszystkie zagrożenia! Nietrudno więc zauważyć, jak różne są podłoża naszych problemów z nadmiernymi kilogramami, a przy tym zrozumieć, jak ważne powinno być indywidualne opracowanie dla nas diety, mające na celu wyleczenie nadwagi i otyłości.  

Program dietetyczny vs dietetyk

Dietetycznych programów komputerowych przybywa jak grzybów po deszczu, zwłaszcza, gdy lato zbliża się wielkimi krokami. Marzymy wówczas o smukłej sylwetce i jesteśmy w stanie uwierzyć w każdą obietnicę upragnionego, szczupłego i wyrzeźbionego ciała. Najczęściej szukamy pomocy w internecie, gdzie znajdujemy masę programów pozornie pomagających w odchudzaniu. Oczywiście, na pewno znajdziemy tam cenne rady, jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że dieta to nie tylko wyliczone co do trzech miejsc po przecinku kalorie. Leczenie otyłości to poważne wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny i technologii żywienia –dietetyczny program komputerowy czy kalkulator kalorii nie wystarczą by osiągnąć sukces. Do walki z nadwagą trzeba podejść profesjonalnie – tylko wtedy uzyskamy trwałe i pewne efekty. Prawda jest taka, że jedynie dietetyk jest w stanie na podstawie szczegółowych informacji o pacjencie opracować odpowiedni plan żywieniowy, dzięki któremu trwale pozbędzie się zbędnych kilogramów, a co ważne – dokona tego w zdrowy sposób. Zdrowa dieta polega na uświadomieniu sobie potrzeb swojego organizmu, dostosowaniu sposobu żywienia i zmianie stylu życia. Do tego potrzebny nam wykwalifikowany specjalista-dietetyk, a nie kilka algorytmów, które jedynie na podstawie wprowadzonej wagi i wzrostu wygenerują prowizoryczny jadłospis. Nie powinniśmy jednak całkiem odrzucać nowości technologicznych i rozwiązań jakie nam oferuje Internet. Zwłaszcza jeśli istnieją narzędzia, które łączą innowacyjne technologie ze specjalistyczną wiedzą dietetyka, aby mógł efektywniej wspierać swoich pacjentów. Kcalmar.com jest portalem stworzonym przez dietetyków i dla dietetyków i ich pacjentów. Dzięki swojej funkcjonalności usprawnia pracę dietetyka, dając mu narzędzia niezbędne do monitorowania zmagań pacjentów, komunikowania się z nimi oraz przekazywania motywacji i planów diet. Co najważniejsze – dostępne na komputerze, tablecie czy telefonie, jadłospisy opracowane przez dietetyków Kcalmara są za każdym razem tworzone przez specjalistów i dopasowywane do potrzeb, problemów i stylu życia każdego pacjenta. Użytkownicy mogą wśród wielu profilów, odnaleźć specjalistę, którego doświadczenie najlepiej odpowiada ich potrzebom. Za pomocą narzędzi dostarczanych przez Kcalmar.com, mogą oni kontaktować się z wybranym dietetykiem, zapisywać jadłospisy i monitorować swoje postępy. Aplikacja pozwala również dietetykowi na bieżąco obserwować zmagania swoich pacjentów, by odpowiednio motywować ich do utrzymywania zdrowego sposobu żywienia. Kliknij Kcalmar.com, odnajdź swojego dietetyka i daj się objąć indywidualną dietą.
Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Inne rekomendowane artykuły
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Marzena Lamont
Specjalizacje:
Gluten Free
Vege
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!