INTERAKCJE LEKÓW Z ŻYWNOŚCIĄ – EUTHYROX
Data publikacji: 1 sierpnia 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

INTERAKCJE LEKÓW Z ŻYWNOŚCIĄ – EUTHYROX

Mało kto czyta wnikliwie ulotkę, która dołączona jest do leku. Odstrasza nas drobna czcionka, ilość tekstu, a także przekonanie, że z pewnością nic nam się nie stanie. Warto jednak poświęcić chwilę i zapoznać się z treścią ulotki, bo chodzi przecież o nasze zdrowie! Wyrzucając ją do kosza możemy nie być świadomi, m.in. o tym jakie interakcje z żywnością zachodzą przy stosowaniu danego leku.

INTERAKCJE LEKÓW Z ŻYWNOŚCIĄ – JAKI JEST ICH MECHANIZM?

Fakt, że żywność może wchodzić w interakcje z lekami może wydawać się zaskakujący. Bardzo często zdajemy sobie sprawę z tego, że różne leki nie mogą być przyjmowane jednocześnie, bo jeden może zaburzać działanie drugiego. Natomiast świadomość tego, że lek może wchodzić w interakcje z żywnością jest zazwyczaj mniejsza. Nie należy jednak lekceważyć tego typu interakcji, ponieważ ich skutki mogą być bardzo poważne. Zdarzały się przypadki, że lekarzom trudno było znaleźć przyczynę tego, że terapia lekiem o dużej skuteczności nie przynosi efektów u danego pacjenta. Na końcu okazywało się, że powodem tego jest z pozoru banalne przyjmowanie leku wraz z pokarmem, który obniża jego skuteczność. Jak to się dzieje, że żywność może zaburzać działanie leku? Istnieje kilka mechanizmów interakcji leków z żywnością.

INTERAKCJE ZABURZAJĄCE WCHŁANIANIE LEKU

Pierwszym typem interakcji pomiędzy składnikami żywności, a lekiem są interakcje, które prowadzą do zaburzeń we wchłanianiu leku. Żywność może zarówno zmniejszać, jak i zwiększać wchłanianie leku.

INTERAKCJE WPŁYWAJĄCE NA METABOLIZM LEKU

Składniki znajdujące się w żywności mogą zaburzać nie tylko wchłanianie, ale i metabolizm leków. Najczęściej za tego typu interakcje odpowiada fakt, że zarówno w trawieniu wybranych składników żywności, jak i leków biorą udział te same enzymy.

INTERAKCJE NA ETAPIE WYDALANIA LEKU Z ORGANIZMU

Kolejnym rodzajem interakcji są te, które zachodzą już na etapie wydalania leku z naszego organizmu. Ich wystąpienie może być spowodowane, m.in. zmianami w pH moczu. Produkty, które zakwaszają mocz nasilają wydalanie leków o charakterze zasadowym i odwrotnie – produkty zwiększające pH moczu stymulują wydalanie leków o charakterze słabych kwasów.

EUTHYROX – KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Niedoczynność tarczycy to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób tego narządu. W związku z tym, że rozpoznaje się ją u coraz większej liczby osób, wzrasta również ilość pacjentów, którzy przyjmują leki przepisywane w tej chorobie. Jednym z leków stosowanych w niedoczynności tarczycy jest „Euthyrox”, który zawiera lewotyroksynę. Jest to otrzymywany w drodze syntezy analog tyroksyny, czyli hormonu tarczycy. Wykazuje działanie podobne do tyroksyny, której poziom obniża się u osób z niedoczynnością tarczycy. Lewotyroksyna wpływa na produkcję oraz wykorzystywanie związków wysokoenergetycznych oraz stymuluje metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Wpływa również na zmniejszenie stężenia cholesterolu, fosfolipidów i trójglicerydów, ponieważ pobudza ich przemiany. Lewotyroksyna działa również stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, a także zwiększa objętość krwi krążącej, kurczliwość mięśnia sercowego i wydalanie moczu. „Euthyrox”, który zawiera lewotyroksynę podawany jest doustnie, a jego dawka ustalana jest indywidualnie.

Zobacz również: Dieta przy niedoczynności tarczycy

NA JAKIE PRODUKTY POWINNY UWAŻAĆ OSOBY PRZYJMUJĄCE „EUTHYROX”?

Lewotyroksyna znajdująca się w składzie leku o nazwie „Euthyrox” może wchodzić w interakcje z żywnością. Dlatego, tak ważne jest uświadomienie o tym każdego pacjenta, który zażywa ten lek. „Euthyrox” powinno się przyjmować na czczo, 30 minut przed śniadaniem. Ważne jest również, by podczas jego zażywania przyjrzeć się jadłospisowi pod kątem obecności produktów, które mogą wpływać na jego skuteczność. Jakie to produkty?

Zobacz również: Zdrowe śniadanie na dobry start dnia

ŻYWNOŚĆ Z WYSOKĄ ZAWARTOŚCIĄ BŁONNIKA POKARMOWEGO

Błonnik pokarmowy może wpływać niekorzystnie na biodostępność lewotyroksyny. Może on zmniejszać stężenie leku nawet o 51%! Dlatego podczas terapii z zastosowaniem leku „Euthyrox” należy uważać na produkty, które zawierają duże ilości błonnika pokarmowego. Są to, m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, surowe warzywa i owoce. Nie oznacza to jednak całkowitej eliminacji takich produktów. Optymalna ilość błonnika to taka, mieszcząca się w przedziale 25-40 g/ dobę. Zbyt mała ilość włókna pokarmowego to czynnik, który sprzyja powstawaniu nowotworu jelita grubego, a to nie jedyne powikłanie zbyt niskiej podaży tego składnika. Dlatego należy zachować zdrowy rozsądek i nie spożywać mniej niż 25 g błonnika/dobę.

Zobacz również:

Błonnik pokarmowy w roli głównej - dobry nie tylko na odchudzanie

Zaparcia - rodzaje i leczenie

PRODUKTY BĘDĄCE ŹRÓDŁEM BIAŁKA SOJOWEGO

Produkty, które zawierają białko sojowe mogą zmniejszać wchłanianie lewotyroksyny, przez co zachodzi konieczność zwiększenia dawki leku. W związku z tym należy uważać na soję oraz produkty na jej bazie, m.in. mleko sojowe, mąka sojowa, tofu, kotlety sojowe, parówki sojowe, czy inne produkty na bazie soi, których wybór jest coraz większy.

ŻYWNOŚĆ Z DODATKIEM WĘGLANU WAPNIA

Węglan wapnia może powodować zmniejszone wchłanianie leku „Euthyrox”. Związek ten możemy spotkać zarówno w suplementach diety, jak i w żywności. Kryje się w składzie produktów pod symbolem E170 i spełnia funkcje utwardzacza oraz białego barwnika. Znaleźć go możemy, m.in. w herbatnikach, cukierkach, lodach, wyrobach cukierniczych.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!