Cukier – biała śmierć
Data publikacji: Sept. 8, 2015
Autor:
Anna Szponar
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne

Cukier - biała śmierć

Dla nikogo nie jest nowością , że cukier jest mocno powiązany z otyłością i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Często mówi się o pustych kaloriach, nie poświęcając temu głębszej refleksji. Dlatego większość osób nie zna innego oblicza tego produktu, a biała śmierć jest kojarzona jedynie z tuczącymi właściwościami cukru.  

Cukier - legalny narkotyk

Czy odczuwasz przyjemność ze zjedzenia czegoś słodkiego? Zdarzają Ci się sytuacje, w których masz ochotę na słodki grzeszek, ale akurat domowe zapasy uległy wyczerpaniu? Jeśli miewasz takie historie, przypomnij sobie jak wtedy się czujesz. Poczucie frustracji? Złość? Nagły spadek energii i nastroju? A może agresja? Nierzadko zdarza się roztrzęsienie i problem z zebraniem myśli. Brzmi znajomo? Być może Ty też jesteś "cukrowym narkomanem"… Naukowcy udowodnili, że cukier działa na mózg w podobny sposób co kokaina i heroina! Aktywując ośrodek nagrody, po spożyciu cukru oraz innych substancji odurzających, obserwuje się zwiększone uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika nazywanego hormonem szczęścia. Zbadano, że mózgi szczurów uzależnionych od cukru wykazywały te same zmiany powstające u ludzi pod wpływem narkotyków, a w przeprowadzonych badaniach w 2010 roku w Mediolanie myszy były gotowe znosić bardzo bolesne elektrowstrząsy, jeśli tylko nagrodą był kawałek czekolady. Badanie naukowe przeprowadzone w 2007 roku pod kierunkiem Serge Ahmeda, światowego eksperta w zakresie uzależnień od narkotyków sugeruje, że cukier może działać jeszcze silniej na mózg niż kokaina, kiedy 94% szczurów wybierało dozowniki z posłodzoną wodą zamiast dozowników z kokainą. Te same szczury po kilku tygodniach pozbawiono cukru, czego wynikiem było rozdrażnienie, palpitacje i problemy z wykonaniem najprostszych zadań.  

Cukier - biała śmierć

Choroby psychiczne a cukier

Cukier powoduje spadek koncentracji, pogorszenie pamięci, agresję, depresje, zmęczenie, niskie ciśnienie oraz wzrost apetytu. Oprócz tego psychiatria ortomolekularna bardzo silnie wiąże występowanie chorób psychicznych z nawykami żywieniowymi. Zauważono, że dieta pacjentów ze schizofrenią obfituje w cukier. Pionierzy psychiatrii ortomolekularnej: dr Abram Hoffer, dr Allan Cott, dr A. Cherkin i dr Linus Pauling twierdzą że choroby psychiczne są mitem a zaburzenia emocjonalne są objawem niezdolności systemu ludzkiego, spowodowanego uzależnieniem od cukru. Dr Tintera zbadał swoich pacjentów leczonych psychicznie na tolerancję glukozy, a wyniki sugerowały, że ich organizm nie metabolizuje cukru. Jak już wcześniej zostało wspomniane, cukier może przyczyniać się do agresji i problemów z zebraniem myśli. Eksperyment przeprowadzony na trudnej, agresywnej młodzieży w jednej ze szkół w Appleton, wykazał korelację między agresywnym zachowaniem a przyjmowaniem cukru. W szkole zastąpiono automaty z batonami i słodkimi napojami zdrowymi przekąskami. Poskutkowało to diametralną poprawą zachowania, polepszeniem koncentracji oraz zwiększeniem aktywności na zajęciach lekcyjnych. Historycy również wspominają o tzw. masowych więzieniach obłąkanych, obserwowanych od końca XVII wieku, kiedy to cukier zaczął być powszechnie dostępny w społeczeństwie. Byli to ludzie, którzy wykazywali objawy związane ze spożywaniem cukru ale nie były wiązane z innymi chorobami, które na tamten czas dało się zbadać. Ci obłąkani szaleńcy zamykani byli w ośrodkach psychiatrycznych przez tak błahą przyczynę jaką był problem metabolizmu cukru.

Cukier a zdrowie fizyczne

Spożywanie cukru związane jest z występowaniem takich schorzeń jak:

1. Nadwaga, otyłość
2. Cukrzyca
3. Choroby układy sercowo- naczyniowego
4. Kandydoza i choroby wynikające z tego- grzybica ustroju potęgowana dostarczaniem pożywki grzybowi Candida albicans, którą jest cukier. Może to skutkować powstawaniem takich dolegliwości jak: a. Osłabienie b. Bóle głowy c. Depresje d. Stany zapalne e. Trądzik f. Choroby układu moczowo- płciowego g. Nadwaga h. Grzybica paznokci i. Nowotwory j. Nietolerancje pokarmowe k. Bóle brzucha l. Zaburzenia hormonalne m. Alergie n. Inne
5. Nowotwory- poprzez zakwaszenie organizmu i nagły wzrost insuliny, pociągający za sobą sekrecję hormonu IGF1, stymulującego wzrost komórek, w tym również nowotworowych.
6. Próchnica zębów, choroby dziąseł- cukier obniża pH w jamie ustnej i prowadzi do powstawania stanów zapalnych.
7. Osteoporoza- cukier powoduje, że organizm, który stale musi utrzymać odpowiednie pH we krwi „wyciąga” zasadowe pierwiastki z organizmu, tak by zrównoważyć kwaśne działanie cukru. Bardzo często jest to wapń pobierany z kości, obniżając ich gęstość.
8. Niedożywienie- cukier stanowi puste kalorie, który nic poza energią nie wnoszą do organizmu, a ponadto „okrada” ustrój z witamin i minerałów, które pomagają w przyswojeniu wspomnianej substancji. 9. Upośledzenie odporności- cukier osłabia zdolność krwinek białych do zwalczania drobnoustrojów. Jeden sprawny fagocyt jest w stanie zwalczyć 14 bakterii, a „pijany” fagocyt już tylko 1.

Zamienniki cukru

Jeśli jesteś osobą uzależnioną od cukru to prawdopodobnie samo wyrzucenie go z diety nie wystarczy i ponownie wrócisz do nałogu. Można pozbyć się toksycznej substancji dostarczając słodycz ale w zdrowej wersji. Oto kilka proponowanych zamienników:

1. Owoce!- Pomimo dużej zawartości cukru prostego w postaci glukozy i fruktozy, nie zachowuje się on jak ten biały, rafinowany. W pakiecie występuje błonnik, woda, witaminy, minerały i mnóstwo przeciwutleniaczy wspomagających walkę organizmu z toksynami. Są przy tym bardzo smaczne a duża zawartość wody powoduje szybkie uczucie sytości.

2. Miód- Poprzez zawartość enzymów i minerałów walczy ze wszelkimi infekcjami w ustroju. Ponadto nie zaburza równowagi mineralnej organizmu. Zwróć jednak uwagę na to by miód nie był pasteryzowany, ale surowy i spożywaj go tylko na zimno. Pod wpływem temperatury traci on bowiem większość wartości pro zdrowotnych.

3. Syrop klonowy- Ma właściwości bakteriobójcze podobne do miodu, ale dodatkowo ma niższy IG niż miód (powoduje to wolniejszy wyrzut insuliny) i jest 2 razy słodszy od cukru.

4. Ksylitol- czyli cukier z brzozy, zawierający bogactwo minerałów i witamin oraz substancji przeciwzapalnych. Ponadto udowodniono, że poprawia wchłanianie wapnia z pokarmem i ma działanie alkalizujące (zasadotwórcze). Ma niski IG, więc jest polecany cukrzykom. Poprzez duże podobieństwo smakowe do cukru może on być jego świetnym zamiennikiem.

5. Stevia- nie zawiera kalorii, reguluje ciśnienie, hamuje łaknienie.

Cukier - biała śmierć

Cukier - biała śmierć?

Cukier może prowadzić do powstawania chorób psychicznych, agresji, uzależnienia, nowotworów i wielu innych chorób. Ważne jest żeby zrozumieć wpływ substancji w diecie na funkcjonowanie ustroju, ponieważ dieta odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Najlepszym wyjściem jest unikanie cukru, zastępując go zdrowszymi zamiennikami, nie pozwalając by siał on spustoszenie w naszym ciele i rządził nami jak substancja uzależniająca.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Szponar
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!