WIGILIJNA KAPUSTA Z GROCHEM I GRZYBAMI
Podczas świąt możliwe jest zachowanie zdrowej równowagi. Wcale nie jest tak, że wszystko co świąteczne na naszym stole, musi być bombą kaloryczną. Również potrawy tradycyjne, które pojawiają się w różnych krańcach Polski mogą być smaczne i zdrowe. I warto po nie sięgać, szczególnie dla zrównoważenia kulinarnych grzeszków.
KAPUSTA Z GROCHEM I GRZYBAMI - DANIE TRADYCYJNE
Kapusta z grochem i grzybami to danie, które zjednoczy zwolenników tradycyjnej kapusty z grzybami jak też tych, u których zwykło się serwować kapustę z grochem. Dodatek zarówno grzybów jak i grochu czyni potrawę bardziej bogatą smakowo. Danie można przyprawić zielem angielskim oraz liściem laurowym, choć naszym zdaniem nie potrzebuje żadnych dodatków. Rezygnujemy z zasmażki, dzięki czemu danie będzie lżejsze – używamy tylko masła klarowanego do smażenia oraz niewielkiej porcji zdrowego oleju rzepakowego do podlania kapusty. Do tego dodajemy szczyptę kminku, który złagodzi skutki wzdymające potrawy (choć można go pominąć). Przygotujcie danie z naszymi wskazówkami, a możecie mieć pewność, że zjedliście zdrowo!
KAPUSTA Z GROCHEM I GRZYBAMI - DLACZEGO WARTO?
Warto sięgać po kiszone produkty – kiszenie wcale nie pozbawia właściwości odżywczych i witamin. Przykładowo kapusta, która ma tyle samo witaminy C co cytryna, po ukiszeniu ma jej jeszcze więcej. Dzieje się tak ze względu proces fermentacji. Do tego powstaje kwas mlekowy, który wspiera przewód pokarmowy i stwarza idealne warunki do tworzenia nowych kultur pożytecznych bakterii. Pamiętajmy jednak, żeby sięgać po kapustę kiszoną ze sprawdzonego źródła. Pakowane produkty z marketów bardzo często zawierają ulepszacze i inne niespodzianki. Do naszej kapusty dodaliśmy groch, który choć zaliczany do ciężkostrawnych, jest bardzo wartościowy. Nie należy go jednak łączyć z mocno tłustymi składnikami. Zawiera bardzo dużo błonnika, więc usprawnia pracę układu pokarmowego. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz takie składniki mineralne jak: żelazo, magnez, potas, fosfor oraz wapń. Do kapusty dodajemy jeszcze grzyby. Mitem jest stwierdzenie, że dają tylko i wyłącznie walory smakowe i pozbawione są właściwości odżywczych. Zawierają one białko, węglowodany, wodę i aminokwasy. Są niskokaloryczne i są bogatym źródłem potasu, żelaza, fosforu, wapnia i sodu. Nie bójmy się sięgnąć więc po kapustę z grochem i grzybami. Inne kulinarne odstępstwa od diety zostaną dzięki niej łatwiej zrównoważone.
KAPUSTA Z GROCHEM I GRZYBAMI - PRZEPIS
Składniki (na 3 porcje):
• ½ kg kapusty kiszonej
• 250 g grochu
• 30 g suszonych grzybów
• 1 mała cebula
• sól, pieprz, pieprz ziołowy
• 2 łyżki masła klarowanego
• 1 łyżka oleju rzepakowego
• Pół łyżeczki kminku
Sposób przygotowania:
1. Groch płuczemy na sitku i namaczamy przez 12 godzin (jeśli mamy połówki wystarczy godzina). Odcedzamy i zalewamy wodą ok. 2 cm powyżej powierzchni grochu. Gotujemy przez 30 minut, odcedzamy.
2. Grzyby namaczamy przez 2 godziny. Odcedzamy, dolewamy pół litra wody i gotujemy przez 30 minut. Ponownie odcedzamy, ale zostawiamy wodę – użyjemy jej do gotowania kapusty. Grzyby kroimy w drobne kawałki.
3. Na patelnię dajemy łyżkę masła i smażymy na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy będzie szklista, dodajemy grzyby razem smażymy przez 3 minuty. Odstawiamy.
4. Do garnka dajemy pozostałe masło, kapustę i wodę z grzybów. Dusimy pod przykryciem przez 30 minut, od czasu do czasu mieszając.
5. Zdejmujemy pokrywkę, dodajemy groch, grzyby oraz kminek i gotujemy jeszcze razem przez 15 minut.
6. W razie konieczności delikatnie podlewamy wodą. Solimy, pieprzymy do smaku i dodajemy tłoczonego na zimno oleju, żeby kapusta była szklista, ale przede wszystkim bogata w zdrowe tłuszcze.