O OLEJACH SŁÓW KILKA…
Data publikacji: 3 lutego 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

O OLEJACH SŁÓW KILKA…

W Nowej Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej zajmują ostatnie miejsce. Oznacza to, że w naszej diecie powinno być ich jak najmniej. Mowa o tłuszczach. Specjaliści na dzień dzisiejszy zalecają rezygnację z tłuszczy zwierzęcych na rzecz olei roślinnych. Ponieważ tak naprawdę wielu z nas nie wie jak szeroki asortyment mają do zaoferowania producenci olei, to zachęcamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, bo to w nim wszystko wyjaśnimy. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez tłuszczu. Olei używamy do smażenia, dresingów, sałatek. Jest on wszechobecny. Nie wiemy jednak często jak prawidłowo powinniśmy ich używać oraz jakie mają właściwości. Zapominamy o tym, wyrządzając sobie więcej krzywd niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Najważniejsza zaleta tłuszczy to na pewno zawartość kwasów omega -3 oraz omega-6. Ich spożywanie ma sens wtedy, gdy są one w naszej diecie w odpowiednich proporcjach.  

JAKIE OLEJE DO SMAŻENIA?

OLEJ RZEPAKOWY – ze względu na wysoką zawartość kwasów jednonienasyconych jest zalecany do smażenia, ale zdecydowanie niedoceniany w naszej kuchni. Złą opinię wyrobiła mu wysoka zawartość kwasów erukowych. Było to jednak ponad 20 lat temu. Na dzień dzisiejszy, poziom tych szkodliwych związków jest bardzo niski, a producenci starają się, by sława oleju rzepakowego powróciła. Do wyprodukowania 1 litra tłuszczu potrzeba wykorzystać aż 3 kg nasion rzepaku. Specjaliści twierdzą, że jest on zdrowszy od oliwy z oliwek, ponieważ ma dobry wpływ na serce, reguluje poziom ciśnienia,obniża ryzyko miażdżycy czy chorób układu krążenia. Zawiera cenne dla zdrowia kwasy: oleinowy, linolowy i linolenowy.

OLEJ RYŻOWY – to kolejna propozycja dla tych, co lubią smażone potrawy. Ma delikatny, lekko orzechowy smak, jednak nie zmienia smaku potraw. Zawiera cenną dla zdrowia i urody witaminę E. Jest ona niezbędnym antyoksydantem w naszym organizmie. Jest to jedna z najzdrowszych propozycji na rynku.

OLEJ KOKOSOWY – ma swoje tzw. „5 minut”. Panuje trend polecania oleju kokosowego w diecie. To wszystko dzięki badaniom przeprowadzonym w 2007 roku, gdzie na grupie kobiet otyłych pochodzenia brazylijskiego udowodniono, że używanie oleju kokosowego pozwala na podniesienie HDL („dobry” cholesterol) w organizmie, obniżając jednocześnie LDL („zły” cholesterol). To dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego, który działa przeciwzapalnie. Olej kokosowy w temperaturze pokojowej przyjmuje konsystencję stałą i ma biały kolor. Warto wybierać oleje nierafinowane, bo tylko one gwarantują nam w tym wypadku bezpieczeństwo i dobry wybór.

OLEJ SEZAMOWY – ma orzechowy posmak, a przez specyficzny smak i zapach niestety niewielu zwolenników. Mimo dużej zawartości kwasów omega-6 w stosunku do n-3, zaleca się jego wprowadzenie do diety ze względu na dobry wpływ na kości i stawy. Ponadto zawiera wiele cennych witamin jak te rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K oraz witamin z grupy B.

OLEJ Z AWOKADO – to idealna propozycja dla studentów, szczególnie w takim okresie jak sesja. Zawiera on bowiem dużą ilość lecytyny, która sprzyja pracy mózgu. Ponadto olej ten jest bogaty w zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz szereg witamin: A, B, C, D, E, K i PP. Może być używany zarówno do smażenia jak i spożywany na surowo.

  olive-oil-968657_1920  

Zobacz również: Mniej znane oleje roślinne  

JAKIE OLEJE TYLKO „NA SUROWO”?

OLEJ LNIANY – jest bogaty w NNKT omega -3. Dzięki temu reguluje pracę hormonów oraz korzystnie wpływa na samopoczucie. Nie nadaje się do smażenia, ze względu na niską temperaturę dymienia. Drogocenne składniki oleju lnianego szybko ulegają utlenieniu, dlatego zaleca się kupować tylko te pakowane w ciemne butelki. Należy również po otwarciu przechowywać w chłodnych i ciemnych miejscach. Ważne także, by olej nie był produkowany z lnu niskolinolenowego. To gwarantuje nam dobry wybór.

OLEJ Z ORZECHÓW WŁOSKICH – to kolejna propozycja dla aktywnych umysłowo, jednakże ten olej nie nadaje się do smażenia. Zawiera duże ilości lecytyny oraz witaminy E, o właściwościach której już wspominaliśmy. Olej z orzechów zawiera kwas elagowy, który zalecany jest w profilaktyce antynowotworowej.

OLEJ Z CZARNUSZKI – Właściwości oleju z czarnuszki można wymieniać w nieskończoność. Zawiera on duże ilości wit. A, E czy biotyny, która ma wpływ na stan włosów i paznokci. Dzięki temu olej z czarnuszki znalazł również zastosowanie w kosmetologii. Kolejne dobroczynne cechy to: pozytywny wpływ na pracę tarczycy, regulacja prawidłowego poziomu ciśnienia (nie zalecany dla kobiet w ciąży oraz osób z niedociśnieniem), zastosowanie w leczeniu chorób żołądka: wrzody, refluks, Helicobacter Pylori. Z jego walorów skorzystają osoby narażone z cukrzycą typu 2, gdyż pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

OLEJ CEDROWY – Cenne właściwości pomagają w zwalczaniu wrzodów żołądka, dwunastnicy, łagodzą nadkwasotę oraz problemy przewodu pokarmowego, jednocześnie dbają o wątrobę, trzustkę oraz woreczek żółciowy, działając na nie osłonowo.

OLEJ Z ORZESZKÓW PINI - ma słodkawy smak. Często używany do pesto. Tłoczony na zimno jest bogaty w magnez, przez co uspokaja i wspomaga działanie układu nerwowego oraz w cynk, a więc korzystnie wpływa na skórę i układ rozrodczy.

OLEJ KONOPNY - bogaty w witaminę K, działa przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Bierze udział w formowaniu tkanki kostnej. Tłoczony na zimno z nasion konopi siewnych ma zielonobrązową barwę, lekko gorzki, korzenny smak i zapach.

OLEJ ŻURAWINOWY - Chroni serce, ma działanie immunostymulujące i przeciwalergiczne. Posiada silne właściwości regeneracyjne, działa przeciwstarzeniowo, ze względu na dużą zawartość fitosteroli oraz witaminy E czy NNKT. Obfituje w składniki mineralne: magnez, cynk, wapń, mangan, potas, selen, a także fosfolipidy.

olive-oil-356102_1920

Nasza lista nie kończy się. Wielu z nas nie ma nawet pojęcia, że mamy tak szeroki asortyment na rynku. Warto zainteresować się właściwościami olei, aby zrozumieć, że nasze możliwości to nie tylko olej słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Wybraliśmy najciekawsze propozycje i zachęcamy do ich włączenia w codzienną dietę swoją oraz całej rodziny.

Zobacz również: Dieta niskotłuszczowa - specjalny sposób żywienia

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Białas
Specjalizacje:
Odchudzanie
Hashimoto
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!