KIEDY KARMIENIE PIERSIĄ NIE WYSTARCZA?
„Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Po 6. m.ż dieta powinna zostać rozszerzona o owoce i warzywa, które stanowią posiłki uzupełniające. Karmienie piersią należy kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 lat lub dłużej”.
DLACZEGO KARMIENIE PIERSIĄ JEST TAK WAŻNE DLA ZDROWIA DZIECKA? ZALETY KARMIENIA PIERSIĄ
Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt, przez dietetyków i lekarzy uznawany bez wątpienia za najlepszy. Umożliwia dziecku osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju. Korzyści wynikające z karmienia naturalnego płyną także dla karmiącej mamy.
KORZYŚCI Z KARMIENIA PIERSIĄ DLA DZIECKA
Przykłady:
- Zwiększa się odporność noworodka i niemowlęcia na czynniki infekcyjne (mleko matki to bogactwo przeciwciał).
- Skład mleka kobiecego jest idealnie dostosowany do potrzeb dziecka. Jakość, ilość i proporcja są zachowane i nie narażają dziecka na niedobory lub przedawkowanie. Nie ma w nim np. dużej ilości sodu (co obserwuje się w mleku krowim), które mogłyby uszkodzić rozwijające się nerki dziecka.
- Mleko kobiece zawiera substancje bioaktywne, enzymy. Substancje te wspomagają procesy trawienia węglowodanów i tłuszczu oraz wykazują aktywność przeciwzapalną i przeciw bakteryjną (laktoferyny, lizozym) – pełniąc funkcję immunomodulacyjną i obronną.
- Karmienie naturalne zmniejsza ryzyko pojawienia się w wieku późniejszym nadwagi/otyłości, nadciśnienia tętniczego, wad zgryzu.
- Karmienie piersią wcześniaków zmniejsza ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit (NEC).
KORZYŚCI Z KARMIENIA PIERSIĄ DLA MAMY
Przykłady:
- Matka ma możliwość nawiązania niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem.
- Uważa się, że jest obciążona mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia po menopauzie.
- Co ciekawe, szybciej powraca do masy ciała sprzed ciąży.
- W każdej chwili i każdym miejscu może nakarmić dziecko, nie obawiając się o temperaturę mleka i jego świeżość.
- Z praktycznych zalet – karmienie naturalne obniża wydatki żywieniowe (nie trzeba kupować m.in. mleka, butelek, smoczków, wyparzaczy). Dodatkowo oszczędza czas spędzony w kuchni przy przygotowaniu mieszanek mlecznych, myciu i sterylizacji butelek oraz pilnowaniu właściwej temperatury mleka i pory karmienia.
KIEDY KARMIENIE PIERSIĄ NIE WYSTARCZA?
Niestety, w niektórych przypadkach karmienie piersią nie wystarcza. Podstawowym wskaźnikiem prawidłowości karmienia piersią jest odpowiedni przyrost masy ciała i długości dziecka, widoczny po ubrankach pociechy, z których szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia, szybko wyrasta. Przeciętny przyrost masy ciała powinien wynosić 700 g na miesiąc (jednak każde dziecko jest inne i przyjmuje się, że powinien mieścić się w granicach 600 – 1000g). Jeżeli maluch jest spokojny, pogodny, ma uregulowane pory snu i karmienia, budzi się na posiłki – wtedy wystarczy ważyć je raz w miesiącu podczas wizyty u pediatry. Natomiast gdy mimo karmienia piersią na żądanie dziecko nie przybiera na masie ciała, dodatkowo przesypia pory karmienia i jest drażliwe i niespokojne należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zanalizuje dotychczasową liczbę karmień i ich technikę. Być może zaleci wcześniejsze wprowadzenie innych pokarmów (m.in. zup jarzynowych, czy kaszki ryżowej). Mleko modyfikowane wprowadza się wyjątkowo i zawsze zgodnie z zaleceniem pediatry opiekującego się na stałe dzieckiem. Nie istnieją sztywne zasady karmienia piersią, ponieważ każdy maluch jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Należy dobrać taki sposób żywienia i technikę karmienia, by zapewnić jemu harmonijny rozwój. Częste przystawianie do piersi i pozytywne nastawienie matki (bez wcześniejszego stresu i myśli: „nie nadaję się do karmienia mojego dziecka”, „moje mleko nie jest właściwe dla mojej pociechy”) – gwarantuje efektywną laktację.
POZNAJ JAKIE CZYNNIKI MOGĄ ZABURZAĆ KARMIENIE NATURALNE DZIECKA
Negatywne nastawienie matki i /lub stres – mogą powodować zanikanie pokarmu.
Błędne techniki karmienia - nie raz mogą sprawiać, ze karmienie piersią jest bolesne dla matki, zwiększa jej zdenerwowanie i negatywne nastawienie do karmienia, dziecko ma kłopoty z zaspokojeniem głodu przez co jest zdenerwowane lub przesypia pory karmienia.
Pojenie roztworami glukozy, herbatkami lub dokarmianie mieszankami mlecznymi za pomocą butelki ze smoczkiem może wpływać na zmniejszenie apetytu dziecka i przyjmowania pokarmu matki.
Stosowanie smoczków jako metody na uspokojenie dziecka – pamiętaj, ze smoczki wykorzystuje się w razie konieczności rehabilitacji mięśni jamy ustnej i stymulacji odruchów ssania i połykania pokarmu.
Wrodzone wady jamy ustnej dziecka (np. rozszczep wargi/ podniebienia, zbyt krótkie wędzidełko).
Piśmiennictwo:
http://www.who.int/en/
http://www.imid.med.pl/pl/