DOMOWE MLEKO ROŚLINNE – ZRÓB TO SAM
Data publikacji: March 8, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

DOMOWE MLEKO ROŚLINNE – ZRÓB TO SAM

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o szkodliwości mleka krowiego. Popularne stało się powiedzenie: „Pij mleko – będziesz kaleką”. Przeciwnicy picia mleka zauważają jego szkodliwość związaną z nieprawidłowym stosunkiem białka do węglowodanów (za dużo białka, za mało węglowodanów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu), podkreślają oni zanik enzymu laktazy tuż po zakończeniu pierwszego okresu żywienia dziecka oraz zrzucają winę dużego wzrostu alergii pokarmowych oraz wszelkiego rodzaju nietolerancji na fakt spożywania mleka. Inni znowu nie piją mleka, ponieważ nie uwzględniają w swojej diecie produktów zwierzęcych. Każdy na pewno ma po trochu racji. Dziś przedstawimy Państwu przepisy na mleka roślinne. Zachęcamy do ich wykonania w domu nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne, ale przede wszystkim walory smakowe.

milk-518067_1920  

MLEKO SOJOWE

Numer jeden wśród wegetarian i wegan. Soja jest bogata w białko, dlatego mleko to jest lubiane wśród sportowców oraz osób chcących wzbogacić swoją dietę w ten składnik. Ze względu na fakt, iż jest ciężkostrawne nie jest zalecane dla osób z problemami gastrycznymi. Mleko sojowe jest bogate w żelazo, wapń i witaminy z grupy B. Przyrządzenie tego mleka jest nieco bardziej czasochłonne niż reszty. Należy namoczyć jedną szklankę soi w trzech szklankach wody. Następnie zblendować i gotować przez około 30 minut.  

MLEKO RYŻOWE

Bez wątpienia najtańsza alternatywa. Mimo, że nie ma wielu zwolenników, powinni je w swojej diecie uwzględnić osoby, które mają problem z cholesterolem. Jak je przyrządzić? Ugotowany ryż miksujemy w blenderze z wodą. Aby urozmaicić mdły smak mleka, można dodać wanilie, cynamon czy odrobinę syropu klonowego do smaku. Na pewno każdy dostosuje smak do siebie i będzie usatysfakcjonowany. Mleko ryżowe nie będzie dobre dla osób aktywnych ponieważ zawiera mało białka oraz wapnia.

frosted-glass-1164200_1920  

MLEKO OWSIANE

Mleko owsiane, to świetna propozycja dla osób odchudzających się. Napój ma mało tłuszczu, ale dużo błonnika, kwasu foliowego oraz innych minerałów. Zawartość wapnia jest większa niż w mleku krowim. Aby je przygotować należy szklankę płatków połączyć z wodą, a następnie zblendować. Pasjonaci kuchni polecają je do gotowania i pieczenia ze względu na wodnistą konsystencję.  

MLEKO KOKOSOWE

Nie należy mylić  z wodą kokosową, której skład jest znacznie inny. Wiórki kokosowe są kaloryczne, ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Jednak poza tym zawiera dużo minerałów oraz witamin tj. B, C, E. Ze względu na charakterystyczny aromat i słodkawy smak ma wielu zwolenników i idealnie sprawdza się podczas gotowania czy pieczenia. Sposób przyrządzenia jest podobny jak mleka sojowego. Należy namoczyć wiórki  najlepiej przez noc (1:4), następnie zblendować oraz przecedzić. Ze względu na ilość nasyconych kwasów nie należy spożywać codziennie.  

MLEKO MIGDAŁOWE

Migdały zawierają bardzo dużo minerałów tj. magnez, wapń, potas czy cynk. Ponadto są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i mają mało kalorii. Jest lekkostrawne, dlatego często uwzględnia się je w diecie osób chorych na refluks czy wrzody. Tacy pacjenci dobrze się po nim czują i chwalą sobie słodkawy, orzechowy smak mleka. Sposób przyrządzenia jest taki sam jak w przypadku mleka kokosowego. drip-175551_1920  

Jak widać osoby chcące wykluczyć mleko krowie z diety z różnych powodów czy to zdrowotnych czy filozoficznych, nie są skazani na porażkę. Tak naprawdę przedstawiliśmy Państwu tylko kilka z możliwości. Na mleko roślinne nadają się wszelkie orzechy czy nasiona. Można przeprowadzać eksperymenty w nieskończoność i cieszyć się zdrowiem.  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Kształtowanie Sylwetki
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!