MAJONEZ NA WIELKANOCNYM STOLE – SPORNY TEMAT W DIETETYCE
Data publikacji: March 12, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

MAJONEZ NA WIELKANOCNYM STOLE – SPORNY TEMAT W DIETETYCE

Sos majonezowy, potocznie nazywany majonezem, to zimny, emulsyjny sos. Znalazł szerokie zastosowanie, jest jednym z sosów podstawowych. Kiedyś wyrabiano go ręcznie na bieżące potrzeby. Od początku XX wieku także przemysłowo, w postaci dającej się dłużej przechowywać. Klasyczny majonez składa się przede wszystkim, z takich składników jak: oliwa z dodatkiem surowego żółtka (jako składnika emulgującego), przyprawiona octem winnym (zamiennie cytryną), solą i białym pieprzem. Niestety obecnie w produkcji przemysłowej spotyka się różne warianty majonezu i różne odpowiadające im przepisy, a co za tym idzie często długą listę dodatków chemicznych jaką widujemy na etykietach produktów. O jakich podstawowych zmianach mowa?

- Oliwę zastępuje się innymi olejami roślinnymi.
- Surowe żółtka w wielu przypadkach zastąpiono w produkcji przemysłowej – jajkami w proszku.
- Co ciekawe, często spotykanym dodatkiem jest musztarda (pełni rolę stabilizatora emulsji i dodatku smakowego).
- Inne dodatki - cukier, stabilizatory, konserwanty, barwniki i aromaty syntetyczne.

WARTO WIEDZIEĆ!

1 łyżka (25g) majonezu to 166 kcal, dodatkowo to około 18 g tłuszczu. Dzisiaj możemy wyróżnić kilka nazw handlowych :

- Majonez stołowy
- Majonez sałatkowy (jest tańszy i niestety gorszy gatunkowo – zwiera w sobie dużo środków chemicznych użytych do zagęszczania)
- Sos majonezowy
- Majonez dekoracyjny

Z racji, że majonez to produkt wysokokaloryczny, niosący za sobą dużą dawkę tłuszczu, wiele osób stara się unikać go w swojej diecie (zwłaszcza podczas redukcji masy ciała). Faktycznie, obecnie oferowane nam przez producentów produkty majonezowe nie zachęcają składem, z uwagi na dodawane środki chemiczne. Jednak nie każdy majonez jaki znajduje się na sklepowej półce ma tak długą listę składników – wystarczy czytać etykiety i wybierać te o najkrótszej liście wykorzystanych do stworzenia majonezu produktów. Nie można też panikować, jedna łyżeczka majonezu dziennie nie powinna nam zaszkodzić, dodatkowo można ją delikatnie odchudzić. Wiele osób nie wyobraża sobie diety bez dodatku majonezu np. do gotowanych jajek czy sałatki. Jeżeli należysz do fanów tego produktu, a chcesz zadbać o swoją linię wykorzystaj sposób na odchudzenie majonezu:

Zamiast 3 łyżek majonezu dodawanych do sałatki użyj – 1 łyżki majonezy wymieszanego z 2 łyżkami jogurtu

Dlaczego warto? Smak zmienia się nieznacznie. 3 łyżki majonezu to 498 kcal, a 1 łyżka majonezu z 2 łyżkami jogurtu naturalnego to 196 kcal!  

CZY WARTO KUPOWAĆ MAJONEZ LIGHT?

Ostatnio w sklepach pojawia się coraz więcej „dietetycznych” produktów typu light. Niektóre mają rzeczywiście bardzo niską wartość kaloryczną w porównaniu z tradycyjnym produktem. W majonezie niskokalorycznym tłuszcz stanowi tylko 40 % masy, niestety uzyskano to przez zastąpienie części oleju wodą i chemicznymi zagęszczaczami. Wiele dietetyków uważa, że takie działania nie dodają majonezowi  wartości odżywczych, wręcz budzi to pewnego rodzaju obawy co do sensu zjadania tak przetworzonego produktu, z dodatkiem wielu, często dziwnie brzmiących dodatków. Co więcej w przypadku produktów light, równie ważny wydaje się aspekt psychologiczny. Wiele osób, które spożywają produkty o obniżonej ilości energii stwierdza, że można ich zjeść więcej, ponieważ „są to produkty dietetyczne i pewnie nie wpływają na naszą masę ciała”. Produkty „light” nie mogą być podstawą zdrowego żywienia. Aby dbać o zdrowie, nie wystarczy kierować się nalepką “produkt dietetyczny”.  

PRZEPIS NA DOMOWY MAJONEZ

MAJONEZ Z IMBIREM –  czas przygotowania (15 minut)

SKŁADNIKI:

- 1 żółtko,
- 250 ml oleju z pestek winogron,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- szczypta soli himalajskiej,
- szczypta cukru,
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny,
- ½ łyżeczki sproszkowanego imbiru.

PRZYGOTOWANIE:

1. Do wysokiego naczynia wrzuć żółtko i musztardę.
2. Zacznij je mieszać mikserem i dodaj sól, cukier.
3. Mieszaj dalej, aż do uzyskania gładkiej, lekko puszystej masy,
4. Dodaj imbir i skórkę cytrusową oraz ocet.
5. Gdy wszystko dokładnie wymieszasz, zacznij wlewać olej. Rób to bardzo powoli i małymi porcjami. Przy ucieraniu majonezu potrzeba cierpliwości. Warto pamiętać, że nie będzie on tak gęsty jak ten ze sklepu, ale za to składniki będą – świeże i zdrowe.

PRZECHOWANIE: 

W słoiku, w lodówce przez 3-4 dni.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Aleksandra Wolańska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!