ZUPA Z PĘCZAKIEM I ZIELONYM GROSZKIEM
Kasza jęczmienna przyjemnie chrupie w zupie i zapewni sporą dawkę węglowodanów. Do tego sięgniemy po białko- u nas indyk oraz wiosenne warzywa, takie jak młoda marchewka, zielony groszek i seler naciowy, dzięki czemu otrzymamy lekką, choć przy tym konkretną zupę, która tak naprawdę zastąpi nam 2 dania. To smaczna, codzienna propozycja, która posmakuje wszystkim członkom rodziny, również najmłodszym! I do tego dostępna cały rok, bo zawsze możemy sięgnąć po mrożony groszek lub mieszankę marchewki z groszkiem.
KASZA JĘCZMIENNA CZY PĘCZAK?
Pęczak to jedna z postaci kaszy jęczmiennej. Ta druga ma kilka odmian, między innymi pęczak, perłową, inaczej mazurką oraz łamaną, zwaną inaczej wiejską. Pęczak to całe, niełamane ziarno pozbawione łuski, spośród wyżej wymienionych ma najwięcej właściwości odżywczych. Co istotne, ma też zdecydowanie więcej wartości odżywczych niż ryż, makaron i ziemniaki. Dlatego warto ją włączać jak najczęściej do komponowanych posiłków. Ma w składzie witaminy z grupy B, a także kwas foliowy i witaminę E. Dzięki zawartości potasu obniża ciśnienie, żelazo pomaga zapobiegać niedokrwistości, a magnez wspiera pracę układu mięśniowego i nerwowego. Ponadto stanowi bogate źródło błonnika, dzięki czemu jest sycąca, doskonale wpływa na układ trawienny i odżywia błonę śluzową jelit, sprzyjając wzmocnieniu odporności całego organizmu. Pamiętajmy jednak, że zawiera gluten – nie jest więc wskazana dla osób z celiakią.
ZUPA Z PĘCZAKIEM I ZIELONYM GROSZKIEM
Składniki (na 3 porcje):
- 200 g piersi z indyka
- 1 litr bulionu warzywnego
- 1 listek laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 małe marchewki (80g)
- 1 łodyga selera naciowego
- 200 g zielonego groszku (może być mrożony)
- 1 łyżeczka lubczyku
- 1 łyżeczka pietruszki
- 100 g pęczaku
- ½ papryczki chili
- Sól, pieprz
- Opcjonalnie mleko do zabielenia
Przygotowanie:
1. Kaszę pęczak dokładnie płuczemy i gotujemy według instrukcji na opakowaniu.
2. Pierś z indyka zalewamy litrem bulionu i gotujemy wraz zielem angielskim i liściem laurowym przez 10 minut. Gotujemy aż pozbawimy się piany i do wywaru dodajemy pokrojoną na drobne kawałki marchewkę oraz przypaloną cebulę (aby uzyskać rubinowy kolor zupy). Gotujemy 10 minut i dosypujemy seler naciowy, groszek, kaszę, pietruszkę i lubczyk. Doprawiamy solą, pieprzem i gotujemy do miękkości.
3. Mięso drobno kroimy przed podaniem. Możemy też delikatnie zabielić mlekiem.