CO SEN MA WSPÓLNEGO Z DIETĄ?
Data publikacji: April 27, 2016
Autor:
Marta Wołodkowicz
Dietetyk

CO SEN MA WSPÓLNEGO Z DIETĄ?

NIE MAM CZASU – JESTEM SUPERWOMAN!

Pęd dzisiejszego świata powoduje, że mamy dużo „na głowie”. Praca i obowiązki to jedno, dochodzą pasje, chęć próbowania nowych rzeczy, ambicje i bliscy. Wstajemy rano z ogromną „to do list” w kalendarzu i kilkunastoma przypomnieniami w telefonie. Oprócz tego, co konieczne, staramy znaleźć czas na to, co przyjemne. Kończy się tak, że posiłki spożywamy w komunikacji miejskiej, a sen wykreślamy z listy rzeczy koniecznych – i tu rodzi się problem.  

SIŁY CZERPANE Z MŁODOŚCI

Coraz więcej młodych ludzi nie dosypia, niedojada, brak energii zapija kawą, a podpuchnięte oczy chowa pod makijażem. Końcowy efekt jest nawet zadowalający zmęczenie da się jakoś ukryć, a pozycje z „to do list” w miarę regularnie zmieniają status na „wykonane”, więc dzielnie ciągniemy dalej. Taki tryb życia jest w zasadzie jak cukrzyca – obecne objawy i niegodności da się zniwelować i jest znośnie. Z tym, że podobnie jak cukrzyca siejemy spustoszenie w swoim organizmie, które odbije się rykoszetem za kilka lat. Dlatego bardzo ważną zasadą jest szanowanie siebie i dbanie o swój organizm. Już dobrze wiecie, jakie znaczenie ma zdrowa dieta. To połowa sukcesu, jeżeli korzystacie z naszej pomocy lub inspirujecie się naszym wskazówkami to jesteście na dobrej drodze :)  

DRUGA POŁOWA SUKCESU

Wiecie co składa się na te pozostałe 50% ? No, cóż w zasadzie to kilka czynników. Nie bez znaczenia są aktywność fizyczna, kontrola stresu i „chwytanie” słońca, żeby naprodukować witaminy D. Dziś jednak przyjrzymy się bliżej czemuś innemu – a mianowicie pod lupę bierzemy sen. Kocham to uczucie, gdy po całym bardzo męczącym i intensywnym dniu wtulam twarz w poduszkę. Czuje się wtedy ukojenie. Czy sen ma znaczenie tylko dlatego, że daje to uczucie ? Nie. Sen pełni w naszym organizmie szereg funkcji!  

Kilka wskazówek i ciekawostek dotyczących snu:

1. Powinnyśmy spać 8 godzin, sen to czas, kiedy odpoczywamy i kiedy organizm się regeneruje. Włókna mięśniowe odbudowują się po mikrouszkodzeniach, rosną włosy paznokcie i dzielą się komórki.

2. Sen przede wszystkim dodaje energii, a będąc częścią pędu dzisiejszego świata potrzebujemy energii, żeby nadążyć. Z tym wiąże się także zależność, że ludzie, którzy niedosypiają mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Przyczyna jest jedna – niedobór energii spowodowany brakiem snu, organizm rekompensuje sobie łaknieniem na tłuszcze i cukry proste. W efekcie dieta staje się niezdrowa, co po jakimś czasie obrazują wyniki np. cholesterolu, pogorszenie formy i zły wygląd.

3. Nie bez przyczyny znane jest pojęcie „beauty sleep” – każda modelka i aktorka stosuje tą zasadę. Gdy wstajemy rano wyspani, oczy błyszczą, cera promienieje, bark worów pod oczami, a gdy do całości dołączyć uśmiech świat staje dla nas otworem.

4. Jest też bezpośrednie połączenie diety ze snem. Czy wiecie dlaczego nie należy najadać się na noc i wieczorami wybierać posiłki lekkostrawne ? Oczywiście między innymi, dlatego, że sprzyja to utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale jest też drugi powód. Podczas snu odpoczywa cały nasz organizm, wszystkie układy. Oczy – które nie muszą już śledzić tabelek w Excelu, mózg – który nie musi intensywnie szukać rozwiązań, mięśnie – które mogą się rozluźnić, zmysły – które „usypiają swoją czujność”. Nie zapominajmy, że jest też układ pokarmowy. Gdy przyjmiemy na noc ciężkostrawny i obfity posiłek zafundujemy układowi pokarmowemu pracę na całą noc i brak czasu na odpoczynek. Jak Wy czujecie się po nieprzespanej nocy? Myślę, że tak samo czuje się nasz układ pokarmowy, co odbija się a ogólnym samopoczuciu.

5. Pamiętajcie o tym, że aby sen był wartościowy i faktycznie był odpoczynkiem trzeba się do niego trochę przygotować. Dzień większości z nas wygląda tak, że wstajemy rano i w pędzie dnia, najczęściej za przyczyną burczenia w brzuchu orientujemy się, że już jest 15! Po chwilowej przerwie ponownie wpadamy w ciąg zadań, a nasze głowy ciągle są „zamyślone”. Większość pracuje do późna, a często praca wiąże się ze stresem. Jeżeli pójdziemy spać z telefonem w ręku lub z listą rzeczy do zrobienia, sen nie będzie pełnowartościowy. Ważne jest, aby sypialnia była miejscem, w którym faktycznie odpoczywamy, za drzwi której żadne obowiązki nie mają wstępu. Pokój powinien być wywietrzony, uporządkowany, z łagodnym światłem. Zanim się położymy, warto posłuchać muzyki, wystarczy jedna ulubiona piosenka, która pozwoli się zrelaksować.

6. Sen to także możliwość odkrywania nowych miejsc i przeżywania przygód w innym świecie, a podobno sny mają tylko osoby beztroskie :)

7. Postarajcie się, żeby Wasz sen trwał, co najmniej te 8 godzin, a zobaczycie, że w połączeniu ze zdrową dietą zyskacie dużo więcej energii i Wasza praca będzie bardziej wydajna. Czas na sen to nie jest czas stracony, ale podarowany samym sobie.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Dr Dariusz Dąbrowski
Specjalizacje:
Sport
Odchudzanie
Hashimoto
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!