“E” DODATKI DO ŻYWNOŚCI – RAKOTWÓRCZE
Data publikacji: May 9, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

"E" DODATKI DO ŻYWNOŚCI - RAKOTWÓRCZE

  Nowotwory to druga z przyczyn zgonów w Polsce. Zachorowalność zwiększa się z roku na rok. Dziś przedstawimy Państwu jedną z przyczyn zachorowań na raka. „Jesteś tym, co jesz”, a niestety nadal wielu z nas nie czyta etykietek.  

"E" DODATKI RAKOTWÓRCZE

Oznaczenie Nazwa Inne skutki uboczne Zastosowanie
E123 Amarant (barwnik czerwony) - Nasila objawy nietolerancji salicylanów oraz objawy astmy.- Ustalono związek pomiędzy pojawieniem się guzów nowotworowych a spożyciem żywności z amarantem dla szczurów, ale nie został udowodniony wśród ludzi. Jednak nie powinno się podawać go dzieciom. Aperitify na bazie wina gronowego lub owocowego, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu mniej niż 15% obj. Z wyjątkiem wyrobów winiarskich i piwa, drink Americano, aromatyzowany napój wino pochodny gronowy uzyskany z gorzkiego wina (bitter soda), aromatyzowane gorzkie wino gronowe (bitter vino), ikra ryb (kawior).
E123 Benzoesan sodu - Podrażnienia skóry, astma, anafilaksja, problemy behawioralne.- Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę oraz dzieci. Soki owocowe, napoje gazowane, kiszonki, konserwy, majonez.
E131 Błękit patentowy V (barwi na niebiesko – fioletowo)  - Są doniesienia o przypadkach reakcji alergicznych, ze względu na łączenie się barwnika z białkami organizmu.- Może powodować wzmożenie wydzielania histaminy, a więc nasilenie objawów astmy i reakcje alergiczne. - Powinny unikać go osoby uczulone na salicyniany. - Wywołuje nadpobudliwość. Półprodukty żelujące do dekoracji.
E142 Zieleń S (barwi na zielono) Może powodować nadpobudliwość, astmę oraz wywoływać bezsenność. Marmolady i inne podobne produkty owocowe łącznie z produktami niskokalorycznymi, przetworzony (purée) groszek i ogrodowy groszek (w puszkach), sos miętowy, serniki w proszku.
E210 Kwas benzoesowy - Może być przyczyną pokrzywek, nadpobudliwości, astmy.- Może też wywołać również problemy ze wzrokiem. Unikać go powinny osoby uczulone na aspirynę. Dżemy i galaretki niskocukrowe i niskokaloryczne, kandyzowane lub lukrowane owoce i warzywa, napoje bezalkoholowe, bezmleczne dipy, produkty mięsne poddane obróbce cieplnej, jabłeczniki, lody, guma do żucia, oliwki i produkty na bazie oliwek, preparaty z wodorostów morskich, buraki ćwikłowe gotowane, suszone produkty mięsne, pasztety, ryby i owoce morza, surimi, płynna masa jajowa, zupy i buliony w płynie, sosy, tradycyjne szwedzkie i fińskie syropy cukrowe, piwo bezalkoholowe, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu poniżej 15%.
E211 Benzoesan sodu
E212 Benzoesan potasu
E214 Ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego

- U niektórych ludzi estry kwasu benzoesowego mogą uwalniać histaminę i w ten sposób być przyczyną pseudo-alergicznych reakcji.- Może wywołać pokrzywkę, reakcje alergiczne, łuszczenie i swędzenie skóry, a także anafilaksję. Żelowe powłoki przetworów mięsnych (parzonych, peklowanych lub suszonych); pasztety, produkty mięsne poddane obróbce cieplnej, sneksy zbożowe i ziemniaczane i orzechy w polewach, wyroby cukiernicze (z wyjątkiem czekoladowych).
E215 Sól sodowa p-hydroksybenzoesanu etylu - U osób wrażliwych może wywołać astmę, drętwienie jamy ustnej, pokrzywkę, podrażnienia żołądka- Unikać go powinny osoby uczulone na aspirynę.
  e dodatki do żywności
Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Inne rekomendowane artykuły
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paweł Zarzeczny
Specjalizacje:
Cukrzyca
Sport
Choroby autoimmunologiczne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!