AZS – ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY, CZYLI WSZYSTKO MNIE SWĘDZI

AZS – ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY, CZYLI WSZYSTKO MNIE SWĘDZI

Aleksandra Łuczak

AZS - ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY, CZYLI WSZYSTKO MNIE SWĘDZI

Zanim zaczniemy przybliżać temat Atopowego Zapalenia Skóry, od razu na wstępie sobie powiedzmy – NIE MA SKUTECZNEGO LEKARSTWA na tę dolegliwość. Nie ma zaleceń żywieniowych w tym schorzeniu. Można jedynie doszukiwać się problemu w jedzeniu, które nas uczula. Swoje zastosowanie odnajduje jedynie dieta eliminacyjna. Ulgę w zaostrzonych stanach na pewno przyniosą specjalistyczne kosmetyki, które indywidualnie dopasuje nam lekarz. Istotny jest również nasz styl życia. Czym jest AZS i jak sobie pomóc w walce z nim?

feet-1175608_1920  

CO TO JEST AZS?

AZS to choroba, która najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Uporczywy świąd skóry zmusza nas do wizyty u lekarza, który diagnozuje Atopowe Zapalenie Skóry. Przypuszcza się, że na świecie schorzenie to dotyka aż 20% ludzi, a na tę przypadłość statystycznie częściej chorują dziewczynki. Atopowe Zapalenie Skóry nazywane również egzemą, jest wywołane przez nieprawidłową odpowiedź immunologiczną, w której ma miejsce nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE na skutek kontaktu z alergenem.  

Czasem sama wiedza nie wystarczy.

Osiągnij swój cel z profesjonalnym wsparciem i spersonalizowaną dietą. Pomoże Ci w tym jeden ze 173 zweryfikowanych dietetyków na Kcalmar.com

Zaufaj

CZYM OBJAWIA SIĘ ATOPIA?

Atopia to nie tylko świąd. Schorzeniu temu towarzyszą również inne objawy takie jak: suchość skóry, liszajowacenie, nawrotowe zapalenie spojówek, łupież, świąd po spoceniu lub w okresach dużego narażenia na stres. AZS może towarzyszyć nam przez całe życie, ale może również mieć ostre fazy nawrotu, a następnie wyciszenia. Szacuje się, że u 40% choroba ustępuje z wiekiem.

face-1083866_1920

AZS - CO MA DO TEGO JEDZENIE?

AZS zaostrza się podczas kontaktu z alergenami. Do substancji drażniących mogą tu należeć kosmetyki, ale i alergeny wziewne czy kontaktowe jak kurz i sierść. Problemem może być też żywność. Choroba często pojawia się po spożyciu pokarmów takich jak: jajka, mleko, białka pszenicy, czekolada czy truskawki. Chory traci barierę ochronną, czyli warstwę lipidową naskórka i naraża się na inne szkodliwe czynniki zewnętrzne.  

I CO DALEJ? - ZDIAGNOZOWALI AZS

W momencie zdiagnozowania atopii oraz rozpoznania czynników drażniących, należy je bezwzględnie usunąć z otoczenia chorego lub zminimalizować ich ilość w miarę możliwości. W przypadku uczulającej żywności można podejmować próby odczulania. Objawowo lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidowe czy immunosupresyjne. Dodatkowo może zlecić zabiegi fototerapi czy fotochemioterapi. Zalecane jest również indywidualne podejście do obszarów ciała objętych chorobą, a mianowicie stosuje się specjalistyczną pielęgnację czy odzież

. strawberries-498207_1920

DEKALOG ATOPIKA:

Zamień wannę na prysznic – długie kąpiele dodatkowo wysuszają skórę.

Dostosuj temperaturę podczas mycia.

Nie używaj popularnych produktów do higieny – zastąp je specjalistycznymi kosmetykami.

Stosuj emolienty ochronne.

Natłuszczaj skórę po kąpieli.

Pierz swoje ubrania tylko w specjalnych proszkach i płynach dla alergików.

Delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem – nie trzyj jej!

Usuń z domu zbędne firany, dywany czy inne przedmioty zbierające kurz – nie jest on ci do niczego potrzebny.

Pogódź się z tym, że nie możesz posiadać milutkich zwierząt w domu. Unikaj kontaktu z sierścią.

Dostosuj temperaturę i wilgotność pomieszczenia do swojej choroby.

Mimo tego, że nie ma leku na tę chorobę jesteśmy w stanie sobie znacząco ulżyć. Warto zadbać o siebie i skonsultować się z lekarzem w razie podejrzeń, by nasze życie stało się mniej uciążliwe.

Opublikuj ten post

logo

Hermax sp. z o.o.
Ul. Spokojna 2 lok. 1/1
20-074 Lublin

Pobierz aplikację

App StoreGoogle Play
© 2025 Kcalmar.com | Wszystkie prawa zastrzeżone