WIŚNIE – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Data publikacji: July 24, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

WIŚNIE – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE

Wiśnie zalicza się do roślin z rodziny różowatych. Można je spotkać aż w 60 gatunkach (głównie we wschodniej Azji). Niestety w Polsce, w stanie naturalnym spotykamy tylko dwa gatunki : wiśnię karłowatą (spotkamy ją na wyżynach południowych, jest prawnie chroniona), oraz czereśnię ptasią, tzw. trześnia. Owoce drzew wiśni są kuliste i pestkowe, a ich miąższ jest bardzo soczysty.  

WIŚNIE – OWOCOWA BOBMA WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH

Wiśnie to bogactwo korzystnych dla zdrowia człowieka składników. Zawierają w sobie duże ilości pektyn, potasu, witaminy C oraz witaminy B8 (nazywanej inozytem), która chroni przed przedwczesnym siwieniem, dodatkowo wpływa pozytywnie na profil lipidowy organizmu, pomagając w regulacji poziomu cholesterolu. Jedno z amerykańskich badań, prezentuje wyniki wskazujące na korzystny wpływ spożywania owoców wiśni, na obniżenie tzw. „złego” cholesterolu we krwi. Inne badania mówią, że dieta bogata w wiśnie może zwiększać szanse na zmniejszenie ilości tłuszczu znajdującego się w obrębie jamy brzusznej. W miąższu wiśni znajdziemy także takie substancje, jak kumaryny. Są to związki mające zdolność do obniżania krzepliwości krwi. Co sprawia, że wiśnie mogą stanowić idealny składnik diety osób, które zostały dotknięte zwałem serca lub udarem mózgu. Dodatkowo obserwuje się, że regularne spożycie wiśni może wpływać na wyrównanie pracy serca. Co ciekawe kumaryny dostarczone np. z alkoholem szybciej się wchłaniają w organizmie, w związku z czym w medycynie niekonwencjonalnej, osobom z problemami układu krążenia zaleca się wypijanie tzw. wiśniówki (przypisując jej działanie uspakajające, rozluźniające i przeciwbólowe).  

WIŚNIE - ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Jeżeli zażywasz leki na choroby związane z układem krążenia, zapytaj lekarza jakiej żywności powinieneś unikać, by zmniejszać ryzyko wystąpienia interakcji lek - wiśnia, która poprzez zawarte w niej związki np. kumaryny może potęgować/zmniejszać/ neutralizować działanie leku. Zobacz również: Owoce egzotyczne - czyli jakie właściwości ma tropikalna słodycz?  

Piśmiennictwo:

Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Cerasus (ang.). The Compleat Botanica.

GENETIC DIVERSITY OF SOME IRANIAN SWEET CHERRY (PRUNUS AVIUM) CULTIVARS USING MICROSATELLITE MARKERS AND MORPHOLOGICAL TRAITS. Tsitol Genet. 2016

Characterization of microsatellites in wild and sweet cherry (Prunus avium L.)--markers for individual identification and reproductive processes. Genome. 2003

Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
mgr Karolina Gontkowska
Specjalizacje:
Cukrzyca
Choroby autoimmunologiczne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!