POKRZYWA – 5 CIEKAWOSTEK
Data publikacji: July 27, 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

POKRZYWA – 5 CIEKAWOSTEK

Pokrzywa znana jest od dawna jako roślina warzywna i lecznicza. Już w starożytności stosowali ją m.in. Hipokrates, Pliniusz czy Syreniusz. Słowianie przypisywali jej właściwości magiczne, a tkaniny z jej dodatkiem miały chronić przed chorobami i odstraszać złe moce. Obecnie pokrzywa jest w głównej mierze wykorzystywana jako roślina lecznicza. Dla przykładu w samych Niemczech zużycie ziela pokrzywy szacowane jest na około 500 t rocznie, co stawia ją na trzecim miejscu obok takich surowców jak rumianek i nasiona lnu. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej właściwościom tej wyjątkowej rośliny!  

BOGACTWO WITAMIN

Choć mało kto o tym wie, pokrzywa to ogromna kopalnia witamin i soli mineralnych! W liściach i pędach pokrzywy znajduje się wiele cennych i wartościowych związków: flawonoidy, kwasy organiczne (mrówkowy, octowy i inne), β-karoten, witaminy A, B₂ , B5 ,  C, K, sole mineralne (przede wszystkim żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez), chlorofil, acetylocholina, garbniki, B-sitosterol, enzymy oraz związki krzemu i wapnia. Dodatkowo pokrzywa jest często rekomendowana w dietach wegetariańskich ze względu na wysoką zawartość białka (do 24% w suchej masie).  

POKRZYWA NA TALERZU

Wielu ludzi skrzywi się zapewne na samą myśl o dodaniu pokrzywy do jakiegokolwiek dania, jednak stanowi ona świetne uzupełnienie dla wielu potraw! Bez obawy możemy ją dodawać do jajecznicy (podajemy łyżkę stołową posiekanej, uprzednio sparzonej pokrzywy), omletów, zup, farszu do naleśników czy przyrządzać z niej sałatkę, dodając śmietanę lub jogurt naturalny. Pokrzywę często podaję się w formie sałatki z ziemniakami. Warto pamiętać, że najcenniejsza jest pokrzywa podawana na surowo do sałatek i w postaci soków. Ze względu na to, że sok nie jest zbytnio przyjemny w smaku, dodaje się do niego miód. Z pokrzywy można przygotować również nalewkę. Liście zalewamy wówczas spirytusem i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. Możliwości jest wiele, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!  

POKRZYWA - SKUTECZNY ŚRODEK NA WIELE CHORÓB

Pokrzywa ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Pobudza ona m.in. wydalanie wody z organizmu, powodując tym samym przepłukiwanie nerek i dolnych dróg moczowych. Stosuje się ją w kamicy nerkowej czy zapaleniu pęcherza. Działanie moczopędne pokrzywy sprawia, że usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii takie jak toksyny bakteryjne, chlorki czy kwas moczowy i jego sole. Z tego względu pokrzywa znalazła swoje zastosowanie w pomocniczym leczeniu dny moczanowej czy nadciśnienia tętniczego. Pokrzywa pomaga również w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi oraz wzmaga produkcję enzymów i działanie trzustki. Ponadto wspomaga przemianę materii oraz stymuluję pracę układu odpornościowego. Takich prozdrowotnych właściwości pokrzywa ma z pewnością więcej, jednak przedstawione przykłady świadczą o tym, że warto włączyć to ziele do swojej diety.  

POKRZYWA DLA URODY!

Pokrzywa służy również urodzie. Picie naparu z suszu bądź świeżo posiekanych liści (dwie łyżki zalewamy szklanką wrzącej wody) zaleca się jako środek przeciw wypadaniu włosów i łupieżowi. Do pielęgnacji włosów można stosować również nalewkę przygotowaną na korzeniach pokrzywy.  

OGRODNICTWO I HODOWLA

Ze względu na wcześniej wspomniane bogactwo witamin i cennych składników odżywczych (w tym białka) pokrzywę stosuję się jako dodatek do pasz dla bydła czy drobiu. Poprawia ona mleczność krów czy nieśność kur. Dodatkowo stosuje się ją również w ogrodnictwie, gdzie doskonale sprawdza się jako nawóz naturalny.  

POKRZYWA DLA ZDROWIA!

Jak widać pokrzywa znalazła swoje zastosowanie w praktycznie każdym sektorze naszego życia. Warto już dziś zacząć ją szeroko stosować, zwłaszcza w kuchni dodając ją do przyrządzanych posiłków czy kosztować w postaci soków czy naparów.  

Autor wpisu: Maciej Pokarowski  
 

PIŚMIENNICTWO

Jaroniewski W. Pokrzywa skuteczna w wielu schorzeniach. Wiadomości Zielarskie, Nr 5/1992, str. 1-3.

Legutowska H. Pokrzywa dobra na wszystko. Działkowiec, Nr 4/2012, str. 74-75.

Milczarek-Szalkowska H. Pokrzywa zwyczajna o niezwyczajnych właściwościach. Wiadomości Zielarskie, Nr 6/1999, str. 8.

Szewczuk C. Pokrzywa na stole kuchennym. Zdrowa żywność – zdrowy styl życia, Nr 2/1995, str. 25-27.

Pokrzywa na różne sposoby. Zdrowa żywność – zdrowy styl życia, Nr 2/2006, str. 32-33.

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Natalia Taupa
Specjalizacje:
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!