CZYSTEK – PIĆ CZY NIE?
Data publikacji: July 31, 2016
Autor:
Maciej Pokarowski

CZYSTEK – PIĆ CZY NIE?

Czystek należy do małych krzewów rosnących na południu Europy. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów flory śródziemnomorskiej. Dominuje głównie w strefach lasów podszczytowych jako wiecznie zielony krzew. Aktualnie cieszy się ogromną popularnością, stając się niejako ziołowym hitem ostatnich miesięcy. Czym zasłużył sobie na taki rozgłos? Czy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzieć w tym artykule.  

ZMIANA TRENDÓW

Obecnie coraz częściej obserwuje się rosnącą tendencję do dbałości o zdrowie przez zmianę stylu życia. Ludzie starają się świadomie i racjonalnie odżywiać oraz podejmować aktywność fizyczną. Rośnie również popularność w tematyce stosowania ziół w opozycji do leków oferowanych nagminnie przez przemysł farmaceutyczny. Jednym z bardziej popularnych ostatnimi czasy ziół jest czystek, który cechuje się wieloma cennymi właściwościami dla organizmu człowieka.  

CZYSTEK - CENNE WŁAŚCIWOŚCI

WŁAŚCIWOŚCI DETOKSYKACYJNE

Czystek usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, metale ciężkie i inne toksyny. Szczególnie łatwo wiąże kadm, dlatego też zalecany jest palaczom. Dodatkowo można go stosować w celu łagodzenia zaparć u najmłodszych.  

SILNE WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWUTLENIAJĄCE

Czystek zawiera w swoim składzie ogromną ilość polifenoli, które doskonale rozprawiają się z wszelkimi drobnoustrojami. Ponadto chronią one również DNA przed uszkodzeniem. Aktualnie trwają badania na temat wspomagania leczenia chorób nowotworowych zawartymi w czystku polifenolami.  

DZIAŁANIE PRZECIWWIRUSOWE, PRZECIWBAKTERYJNE I PRZECIWGRZYBICZNE

Można stosować go w takich schorzeniach jak egzema, łuszczyca, trądzik, grzybica skóry czy zakażenie Helicobacter Pylori.  

HIGIENA JAMY USTNEJ

Płukanie jamy ustnej naparem z czystka, zabija bakterie oraz wybiela zęby. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.  

CZYSTEK A ZAPACHY CIAŁA

Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Według badań po kilku tygodniach picia herbatki z czystka zauważono znaczną redukcję przykrego zapachu.  

OCHRONA PRZED BORELIOZĄ

Działa na krętka wywołującego boreliozę, chroniąc tym samym przed zakażeniem. Czystek można stosować również u zwierząt domowych jako środek na pchły bądź kleszcze.  

INNE

Może być pomocny w leczeniu choroby niedokrwiennej serca czy przerostu prostaty.  

CZYSTEK - JAK STOSOWAĆ?

Napar z czystka należy pić przede wszystkim regularnie, codziennie. Jednorazowe wypicie naparu nie przyniesie większych korzyści. Efekty można odczuć już po tygodniu stosowania, jednak najbardziej zauważalne pojawiają się po miesiącu. Czystek należy zakupić cięty, nie mielony. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listków i kwiatów. W tańszej znajdziemy dużo gałązek, które pogarszają smak.  

CZYSTEK – JAK PRZYGOTOWAĆ NAPAR?

Należy wsypać 1 czubatą łyżeczkę ususzonych ziół do szklanki, a następnie zaleć wrzącą wodą. Następnie czystek parzymy przez 5-10 minut, odcedzamy i pijemy. Poleca się 2-3 porcje dziennie. Napar ma dobry, łagodny smak i można go pić bez dodatków.  

CZYSTEK - PIĆ CZY NIE?

Zdecydowanie pić! W zasadzie czystek nie wykazuje negatywnych działań ubocznych na organizm człowieka. Napar z czystka można podawać nawet niemowlętom. Jedyne o co trzeba zadbać to jego odpowiednie przygotowanie i wcześniejszy zakup wartościowego surowca. Obecnie wielu producentów oferuje zioła do zaparzania lub suplementy diety oparte na czystku. Produkty te są szczególnie promowane jako posiadające dużą zawartość polifenoli o silnej aktywności antyoksydacyjnej. Mało kto zwraca jednak uwagę na odpowiedni proces przygotowywania, ponieważ polifenole zawarte w czystku mogą utracić swoje cenne właściwości podczas nieodpowiedniego parzenia. Należy zatem zwracać uwagę na takie czynniki jak odpowiednia temperatura i  czas zaparzania. Dobrze przygotowany napar z czystka z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i witalność organizmu.  

Przeczytaj również: Herbata Yerba mate - co na to dietetyk?

Autor wpisu: Maciej Pokarowski  

PIŚMIENNICTWO:

Bouamama H, Villard J, Benharref A, Jana M.: Antibacterial and antifungal activities of Cistus incanus and C. monspeliensis leaf extracts. 1999, Nr 11/12, str. 31-33.

Vitali F, Pennisi G, Attaguile G, Savoca F, Tita B.: Antiproliferative and cytotoxic activity of extracts fromCistus incanus  and Cistus monspeliensis L. on human prostate cell lines. Nat Prod Res. Nr 2/2011, str. 188-202.

http://www.akademiawitalnosci.pl/10-powodow-dla-ktorych-warto-pic-herbatke-z-czystka (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 13.58).

http://www.leki-i-fakty.pl/node/99 (dostęp z dnia 08.07.2016, godz. 14.16).

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Sara Sobczak
Specjalizacje:
Vege
Sport
Choroby autoimmunologiczne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!