KOLAGEN - UNIKALNE BIAŁKO
Kolagen to szeroko rozpowszechnione białko zwierzęce, które stanowi podstawowy komponent strukturalny skóry właściwej. Ze względu na swoje cenne właściwości jest on szeroko stosowany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym jak i w medycynie estetycznej.
CENNE WŁAŚCIWOŚCI
To zewnątrzkomórkowe białko, odpowiada za 1/3 całkowitej masy białka w organizmie ludzkim. Stanowi on 70% suchej masy skóry, odpowiadając za jej elastyczność, jędrność i wytrzymałość. Występuje praktycznie w każdych tkankach (chrząstka, ścięgna, kości, skóra, ściany naczyń krwionośnych, zęby). Bez kolagenu kości byłyby kruche jak szkło! Dodatkowo kolagen stanowi aż 90% naszej gałki ocznej, 40% mięśnia sercowego czy 60% wątroby! 40 lat temu znany był tylko jeden rodzaj kolagenu, obecnie wyróżnia się już jego 29 różnych typów.
ZMNIEJSZONA SYNTEZA
Z wiekiem synteza kolagenu w ustroju maleje, co stymuluje procesy starzenia się skóry. Objawia się to m.in. występującymi na skórze zmarszczkami czy niekorzystnymi zmianami owalu twarzy. Uważa się, że spadek produkcji tego białka połączony z jego degradacją w organizmie człowieka predysponuje (zwłaszcza osoby w starszym wieku) do gorszego gojenia się ran, a nawet zaniku skóry.
ŚRODEK NA WIELE CHORÓB
Badania przeprowadzone na grupie 274 pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów dowiodły, że 24-tygodniowa suplementacja kolagenem pozytywnie wpłynęła na przebieg choroby skutecznie niwelując występujące ogniska zapalne. Obserwuje się również jego korzystny wpływ w leczeniu osteoporozy, egzemy czy innych chorób skóry. Przyspiesza on proces gojenia się ran i pomaga w wyzbyciu się cellulitu.
KOLAGEN NATYWNY
Cechą charakterystyczną dla kolagenów jest ich heliakalny układ łańcuchów polipeptydowych budujących cząsteczkę. Kolagen natywny, zwany też naturalnym posiada formę potrójnej helisy charakterystycznej dla organizmów żywych. Niestety wiele metod pozyskiwania białek kolagenowych prowadzi do rozpadu tej struktury. Tak otrzymany hydrolizat nie będzie miał takiego oddziaływania na skórę jak ten natywny.
ŹRÓDŁA W DIECIE
Ze względu na jakość produkowanej obecnie żywności uzupełnienie kolagenu w codziennej diecie jest zadaniem trudnym. Jego bardzo duże ilości znajdują się m.in. w wywarze z kurzych łapek, galarecie z nóg świńskich, salcesonie czy wyśmianych parówkach. W ich wypadku najbardziej wartościowe będą te, gdzie nie będzie znajdowało się stosunkowo dużo mięsa, a te gdzie znajdziemy zmielone chrząstki i kości, gdzie jest najwięcej kolagenu. Niestety ogrom środków chemicznych dodawanych do tych produktów kieruje nas w stronę suplementacji.
NIEDOCENIANY BUDULEC
Kolagen jest nieodłącznym elementem szkieletu człowieka. Jego uszczuplające się po 25 roku zapasy w ustroju powodują szereg niekorzystnych zmian, w szczególności dla naszej skóry. Ten niedoceniany budulec budzi obecnie ogromne zainteresowanie, dlatego też warto zgłębiać wiedzę na jego temat.
Autor wpisu: Maciej Pokarowski
PIŚMIENNICTWO
Banaś M., Pietrucha K.: Typy i struktura biała kolagenowego. Chemia spożywcza i biotechnologia, Nr 73/2009, str. 93-101.
Dobrowolska I.: Ciało cudowny mechanizm. Życie kości. Moda na zdrowie, Nr 8/2014, str. 26-29.
Wielgos B.: Kolagen typu II: innowacja we wspomaganiu i regeneracji stawów. Aktywność, zdrowie i uroda, Nr 12/2015, str. 82-85.
Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H.: Kolagen-struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Med. Kosmetol., Nr 2/2012, str. 14-20.
http://inventiapt.com/AboutCollagen,16,Why-Native-Collagen.aspx (dostęp z dnia 07.08.2016, godz. 14.30).