CHŁODNIK Z OGÓRKIEM I CUKINIĄ
Chłodnik nie może się znudzić! Zresztą, co kraj, to inna wariacja na temat chłodnika. W Polsce niewątpliwie prym wiedzie chłodnik litewski, którym rozpoczynamy sezon letni, Hiszpanie piją gazpacho, pełne aromatycznych pomidorów, a Bułgarzy tarator – chłodnik jogurtowy z orzechami. My tym razem sięgnęliśmy po chłodnik ogórkowy, który powoli również staje się kultowym przepisem. Wzbogaciliśmy jego smak cukinią - wszak te zielone warzywa z rodziny dyniowatych doskonale razem się komponują. Do tego garść orzechów, trochę oliwy, czosnku i koziego sera – to pyszna, lekka potrawa, którą możemy jeść bez wyrzutów sumienia. I tak oto powstał zdrowy chłodnik z ogórkiem i cukinią!
ZDROWY CHŁODNIK
Chłodniki powinny znaleźć stałe miejsce w menu osób dbających o linię. Są bardzo zdrowe – z reguły wykorzystywanych do ich przyrządzenia warzyw nie gotujemy, zatem zachowują one w pełni swoje wartości odżywcze. W naszym chłodniku znalazł się przede wszystkim ogórek, którego właściwości warto doceniać własnie latem. W niemalże 97 proc. składa się z wody - szybko pozwala ugasić pragnienie. Ponadto ma mało kalorii, jego bogaty w przeciwutleniacze i dzięki właściwościom moczopędnym pomaga oczyścić ogranizm z toksyn. Do tego równie niskokaloryczna cukinia, bogata m.in. w witaminy z grupy B, będzie stanowiła smaczne i zdrowe uzupełnienie dania.
CHŁODNIK Z OGÓRKIEM I CUKINIĄ– PRZEPIS
Składniki (na 2 porcje):
- 2 ogórki szklarniowe (250 g)
- ½ cukinii (150 g)
- ½ ząbka czosnku
- 600 ml jogurtu naturalnego
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich lub ziemnych
- 50 g sera koziego
- 2 łyżki oliwy
- Sól, pieprz
Przygotowanie:
1. Umyte ogórki i cukinię ścieramy na tarce na dużych oczkach. Dodajemy do nich przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość solimy i pozostawiamy na 5-10 minut. Odcedzamy z wody.
2. Mieszamy z jogurtem, koperkiem i doprawiamy pieprzem. Posypujemy orzechami i serem. Skrapiamy oliwą i doprawiamy solą i pieprzem
1 porcja chłodnika z ogórkiem i cukinią dostarczy ok. 471 kcal. Zawiera ponad 25 g białka, ok 29 g tłuszczów, ok. 28 g węglowodanów.
Autorką zdjęć i przepisów jest Małgorzata Zabokrzycka, prowadząca blog Trawka Cytrynowa