DIETA BEZMLECZNA - OGÓLNE ZASADY I ZAŁOŻENIA
Dieta bezmleczna - czasowe lub stałe wykluczenie mleka i jego przetworów z diety, zmusza do zmian żywieniowych i codziennych nawyków. Są takie sytuacje, że wspomniana dieta eliminacyjna nie jest kolejnym modnym wymysłem, a zaleceniem lekarskim. Jedną z takich wyjątkowych okoliczności jest bez wątpienia alergia na białka mleka krowiego.
Oprócz mleka, które należy bezwzględnie wyeliminować z diety należy też usunąć wszystkie jego przetwory takie jak jogurty, kefiry, maślanki, napoje mleczne, serki homogenizowane czy masło. Białka mleka mogą znajdować się również w czekoladzie, chlebie, cieście do pizzy, lodach, sosach czy nawet waflach.
WAPŃ A ELIMINACJA MLEKA
Wapń jest pierwiastkiem biorącym udział w całym szeregu funkcji w organizmie. Przede wszystkim jest podstawowym składnikiem mineralnym wchodzącym w skład budowy kośćca. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, jest odpowiedzialny za przewodnictwo układu nerwowego, kurczliwość mięśni. Pierwiastek ten to również aktywator wielu enzymów.
Zwolennicy mleka krowiego używają sztandarowego argumentu o dużej zawartości wapnia w jego składzie do utrzymania jego uprzywilejowanej pozycji w diecie.
Natomiast fakt, że większość mlek roślinnych dostępnych na polskim rynku jest wzbogacana w wapń w stopniu wystarczającym na zaspokojenie potrzeb konsumentów (100–120 mg/100 dl) nie jest już tak doskonale wszystkim znany.
A CO Z LAKTOZĄ?
Wiele osób ma problem z nietolerancją laktozy. Całe szczęście na rynku jest dostępnych coraz więcej produktów pozbawionych tego cukru.
Musimy pamiętać jednak o tym, że laktoza wywiera również prozdrowotne skutki. Działa korzystnie nie tylko na florę bakteryjną jelit, ale również wspomaga wchłanianie wapnia. Produkty bezlaktozowe zmniejszają wchłanianie wapnia o ok. 25%.
Aby zapewnić dostateczną podaż wapnia pamiętajmy o włączeniu do diety produktów takich jak: mak niebieski, sardynki, tofu wzbogacane o wapń, migdały, figi suszone, natkę pietruszki, orzechy laskowe, jarmuż, żółtko jaja kurzego, morele suszone czy kakao.
WITAMINA D VS. DIETA BEZMLECZNA
Witamina D jest odpowiedzialna między innymi za gospodarkę wapniowo-fosforową (zwiększa wchłanianie tych pierwiastków z układu pokarmowego, wyrównuje nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu) oraz odpowiedni rozwój i mineralizację kości.
Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości
Ryby zarówno morskie (zdecydowanym liderem w tym rankingu jest halibut) jak i słodkowodne (węgorz, pstrąg) zawierają witaminę D, pamiętajmy więc o ich obecności w diecie - zwłaszcza w tej bezmlecznej.
Zobacz również: Czy wszystkie gatunki ryb są wartościowe - zalecenia od dietetyka
CO ZMNIEJSZA WCHŁANIANIE WAPNIA?
Zwróćmy uwagę na fakt, że zawarte między innymi w szczawiu, rabarbarze, szpinaku, botwince szczawiany ograniczają wchłanianie wapnia z krwi. Niekorzystnie na ten proces będzie również wpływała zbyt duża podaż błonnika w diecie.
SKŁADNIKI JADŁOSPISU W DIECIE BEZMLECZNEJ
Należy włączyć do diety wszelkie napoje roślinne (tzw. mleka roślinne) i ich przetwory - ryżowe, sojowe, migdałowe, owsiane, kukurydziane, gryczane, pszeniczne, jaglane, konopne, z orzechów laskowych, kokosowe są dozwolone.
Warto spożywać również fasolę, fasolkę szparagową, soczewicę, groch, ciecierzycę. Źródłem białka zwierzęcego w diecie bezmlecznej jest mięso. Należy jednak uważać na wołowinę ponieważ część osób uczulonych na białka mleka jest również uczulona na mięso wołowe.
W jadłospisie bezmlecznym nie może też zabraknąć różnego rodzaju kasz: gryczanej, jaglanej czy jęczmiennej.
Nie zapominajmy o uwzględnieniu w diecie ryżu, amarantusa i komosy ryżowej.
Naszej uwadze nie mogą umknąć również warzywa i owoce!
Jeśli chodzi o tłuszcze to jedyny zakaz tyczy się tłuszczów pochodzenia mlecznego.
DIETA BEZMLECZNA - PODSUMOWANIE
Jeśli dowiedziałeś się niedawno o konieczności eliminacji mleka postaraj się podejść do tego pozytywnie!
Jedyną formą terapii w alergii na białka mleka jest ścisła dieta eliminacyjna, ale odpowiednio zbilansowana pozwala zachować zdrowie i nie dopuszcza do powstania niedoborów.
Nowy sposób żywienia wcale nie musi być wielkim wyrzeczeniem i uprzykrzeniem codzienności, a wręcz przeciwnie- pozwala cieszyć się większością darów natury, a poszukiwanie zamienników ułatwia drogę do odkrywania nowych smaków i popycha do kulinarnych eksperymentów.