ORZECHY BRAZYLIJSKIE – CENNY SKŁADNIK DIETY
Data publikacji: Oct. 6, 2016
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

ORZECHY BRAZYLIJSKIE – CENNY SKŁADNIK DIETY

Orzechy to smaczna i -  jeżeli spożywana z umiarem - zdrowa forma przekąski. Występują w wielu odmianach, w Polsce najczęściej zajadamy się orzechami laskowymi lub włoskimi. Mało znane są nam orzechy brazylijskie, które według wyników najnowszych badań, powinny zasługiwać na szczególną uwagę mężczyzn. Dlaczego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co zyskasz włączając do diety orzechy brazylijskie oraz z jakich powodów, szczególnie w ich przypadku, powinieneś znać umiar w spożyciu.

SKĄD POCHODZĄ ORZECHY BRAZYLIJSKIE?

Orzechy brazylijskie pochodzą z Brazylii, a dokładnie z miejsca Para, stąd też ich inna nazwa orzeszki para. Porastają puszczę amazońską, ich drzewa (orzesznice brazylijskie), należą do jednych z najwyższych w tym miejscu.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA ORZECHÓW BRAZYLIJSKICH

Orzechy brazylijskie, podobnie jak inne odmiany, należą do produktów dostarczających naszemu organizmowi dużą ilość energii. W 100 g orzeszków para znajduje się około 660 kcal, 14 g białka, 67 g tłuszczu, 12 g węglowodanów i 7,5 g błonnika pokarmowego.

Jednak zawartość składników mineralnych, znajdujących się w tych orzechach, jest zaskakująco wysoka, szczególnie pod względem zawartości selenu.

POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO ZJADAĆ OD CZASU, DO CZASU ORZECHY BRAZYLIJSKIE

Oto informacje, które mogą zachęcić Cię do zakupu orzechów brazylijskich i ich spożycia:

Cenne właściwości orzeszków para powinni docenić szczególnie mężczyźni, gdyż jak się okazuje są one bogactwem selenu (to pierwiastek, który u mężczyzn poprawia jakość nasienia, poprawia sprawność oraz szybkość poruszania się plemników, wpływa na popęd seksualny). Mężczyznom borykającym się z problemem niepłodności, zaleca się włączenie do diety produktów bogatych w selen, w tym orzechy brazylijskie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez zespół naukowców w Nowej Zelandii, które prezentują wyniki wskazujące na lepszą przyswajalność selenu z diety (np. ze zjadania orzeszków para), niż z suplementów diety, czy środków na potencję.

Nie da się ukryć, że orzechy brazylijskie to obecnie najlepiej znane źródło selenu, z wszystkich produktów spożywczych (nieprawdopodobne jest to, że według National Food Institute - Technical University of Denmark w 100 g orzeszków para mieści się aż 1917 µg selenu, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie na selen wynosi ok 55 µg). Jak wiemy pierwiastek ten wpływa nie tylko na płodność, ale także na zwiększenie odporności naszego organizmu, w związku z czym odpowiednie pokrycie zapotrzebowania na selen, np. włączając do diety orzechy brazylijskie, może również zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych form nowotworów. Dodatkowo, pamiętajmy, że selen jest składnikiem niezbędnym do zachowania prawidłowych procesów związanych z  metabolizmem hormonów tarczycy.

Dzięki obecności witaminy E (w 100 g orzechów brazylijskich – 5.65 mg wit. E) w orzechach para, mogą się nimi zajadać osoby ze schorzeniami skóry, gdyż witamina ta polepsza jej kondycję. Dodatkowo, zawarta w orzechach brazylijskich pochodna witaminy E ma działanie przeciwutleniające. Związek ten pełni ważną rolę w zapobieganiu nowotworom (m.in. raka płuc oraz prostaty).

Co więcej, jak się okazuje, orzechy brazylijskie mogą poprawiać pracę naszego mózgu i pod tym względem można je porównywać nawet do orzechów włoskich, ponieważ podobnie jak one orzeszki para są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Jak wiemy, szczególnie ważne w naszej diecie są kwasy omega-3, gdyż odgrywają one istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowej pracy mózgu narządu wzroku.

Orzeszki para wpływają korzystnie także na nasz układ krążenia i profil lipidowy. Według doniesień naukowych przyjęcie już jednej porcji orzechów brazylijskich korzystnie wpływa na poprawę profilu lipidowego.

Osoby walczące z nadwagą, także mogą delektować się smakiem tych orzechów, gdyż dają one szybkie uczucie sytości, a więc znacznie ogranicza się spożycie innych produktów. Nie trzeba obawiać się tłuszczów zawartych w tych orzechach, gdyż są one korzystne dla naszego zdrowia, jednak mimo wszystko należy znać umiar i nie przejadać się tym produktem, ponieważ potrafi być kaloryczny.

Orzechy brazylijskie to także bogactwo witamin z grupy B, także kwasu foliowego – to ważna informacja dla kobiet w wieku prekoncepcyjnym.

Orzechy brazylijskie znajdują zastosowanie także kosmetologii (do produkcji niektórych kosmetyków wykorzystuje się olej z orzechów brazylijskich, są one polecane do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, starzejącej się, gdyż mają działanie nawilżające, odżywiające skórę, odmładzające i poprawiające jej koloryt). Sam olej z orzechów brazylijskich wykorzystywany jest także do suchych i matowych włosów oraz przy pielęgnacji łamliwych paznokci. W niektórych krajach, możemy zaobserwować w sprzedaży mydła wykonane na bazie orzechów brazylijskich.

ORZECHY BRAZYLIJSKIE W NASZEJ DIECIE – DO JAKICH POTRAW MOŻNA JE WYKORZYSTAĆ?

Orzechy brazylijskie można zjadać, m.in.:

świeże na surowo (naturalnie wcześniej wyłuskane),

jako dodatek do sałatek owocowych lub serowych,

gdy zostaną sparzone i drobno posiekane, można wykorzystać je podczas przygotowania ciast lub farszy,

na ich bazie można stworzyć idealne masło o lekko słodkim smaku,

niektórzy włączają je do swojej mieszanki przypraw (szczególnie tych ostrych).

NIE DLA WSZYSTKICH!

Kto powinien uważać na orzechy brazylijskie i dlaczego?

Po pierwsze, osoby cierpiące na alergie na orzechy nie powinny po nie sięgać, gdyż może to okazać się niezwykle niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Lekarze przestrzegają, orzeszki para, także mogą stać się przyczyną wystąpienia objawów alergicznych po ich spożyciu, a należą do nich, m.in. dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka,bóle brzucha) i/lub zmiany skórne (wysypka) oraz katar, któremu może towarzyszyć obrzęk i uczucie szczypania w obrębie takich miejsc jak: jama ustna, gardło.

Po drugie, orzechom brazylijskim przypisuje się taką wadę, jak zdolność do kumulowania silnie promieniotwórczych pierwiastków (baru i radu). Choć naukowcy wspominają, że nie są to ilości, jakie mogły by zaszkodzić zdrowiu dorosłego człowieka. Jednak na wszelki wypadek,  niektórzy lekarze odradzają ich spożywanie kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom, a reszcie osób dorosłych zalecają by zachowali umiar w spożyciu orzechów brazylijskich. Jeżeli nadal się wahasz, czy warto włączyć orzechy brazylijskie do swojego jadłospisu, zapytaj o zdanie dietetyka z jakim współpracujesz, oraz jakie ewentualnie porcje orzechów brazylijskich i w jak często możesz spożywać.

 

Piśmiennictwo:

Christine D Thomson, Alexandra Chisholm, Sarah K McLachlan, and Jennifer M Campbell Brazil nuts: an effective way to improve selenium status, Am J Clin Nutr February 2008 vol. 87 no. 2 379-384

Chang J, Gutenmann W, Reid C, Lisk D. Selenium content of brazil nuts from two geographic locations in Brazil. Chemosphere 1995;30:801–2.

Kucharz & gastronom: vademecum. Warszawa: Wydawnictwo Rea, 2001, s. 304–306. ISBN 83-7141-286-X.

USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Zdrojewicz Z., Starostecka E., Królikowska N., i wsp. Wpływ składników zawartych w orzechach na organizm człowieka, "Medycyna Rodzinna" 2015, nr 3

red. Aleksandra Lempki: Towaroznawstwo produktów spożywczych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne.

Rayman MP. The importance of selenium to human health. Lancet 2000;356:233– 41.

Finley J. Selenium accumulation in plant foods. Nutr Rev 2005;63:196 – 202.

Dallas CE,Williams PL. Barium: rationale for a new oral reference dose. J Toxicol Environ Health B Crit Rev 2001;4:395– 429.

New Zealand Institute of Crop & Food Research Ltd. FOODfiles: datafiles of the New Zealand Food Composition Database, OCNZ00. Palmerston North, New Zealand: New Zealand Institute for Crop & Food Research, 2002.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Karpińska
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Hashimoto
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!