ARONIA – ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE

ARONIA – ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE

Aleksandra Łuczak

Z tego artykułu dowiesz się...

  • ARONIA - ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE
  • SUBSTANCJE ANTYOKSYDACYJNE W WALCE Z RAKIEM
  • ARONIA IDEALNA DLA KORPOSZCZURÓW I NIE TYLKO
  • NALEWKA Z ARONII NA PRZEZIĘBIENIE

ARONIA - ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE

Aronia ze względu na swoje właściwości zdrowotne sprawia, że bez wahania można ją nazwać antidotum na wszelkie choroby cywilizacyjne XXI wieku. Skutecznie leczy nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory czy choroby oczu. Owoce zbiera się wczesną jesienią, co więcej Polska jest potentatem w uprawie tych krzewów.

aronia-113008_1920

SUBSTANCJE ANTYOKSYDACYJNE W WALCE Z RAKIEM

Aronia zawiera wiele cennych przeciwutleniaczy, które pomagają w walce z rakiem . Powodują zniwelowanie ilości wolnych rodników, które przyczyniają się do mutacji komórek. W konsekwencji prowadzi to do wielu chorób nowotworowych, które są zmorą dzisiejszych czasów.

Bioflawonoidy to rodzaj przeciwutleniaczy, o których mowa powyżej. Wśród nich znajduje się rutyna, która spowalnia utlenianie witaminy C. Kwercetyna wykazująca aktywność przeciwalergiczną i przeciwzapalną. Katechiny, które usuwają zbędne toksyny z naszego organizmu spowalniając procesy starzenia oraz antocyjany nadające aronii żywofioletową barwę.

Flawonoidy to jednak nie koniec cennych właściwości aronii. Owoc ten to również źródło witaminy C, E, PP, B2, B9, czyli kwasu foliowego. Bioflawonoidy zwiększają biodostępność witaminy C, która kolejno wpływa na absorpcję witaminy E. Związki zawarte w aronii działają więc kompleksowo. Ponadto w owocu tym zawarte są także cenne makro- i mikroelementy takie jak: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor. Regulują one procesy życiowe, wpływając na stan naszego zdrowia.

autumn-99009_1920

Zaufaj ponad 1000 zweryfikowanych dietetyków

Korzystaj z porad zweryfikowanych specjalistów

Zaufaj

ARONIA IDEALNA DLA KORPOSZCZURÓW I NIE TYLKO

Aronia pomaga w walce z nadciśnieniem. Pomagają jej w tym wymienione wcześniej związki - rutyna i antocyjany. Wzmacniają one ściany naczyń krwionośnych i regulują ich przepuszczalność, co w konsekwencji doprowadza do obniżenia ciśnienia. Ma to wpływ także na ciśnienie w oku, które przyczynia się do zachorowań na jaskrę, zaćmę czy degenerację plamki żółtej. Antocyjany wpływają również na poziom rodopsyny, która odpowiedzialna jest za ostrość widzenia. Warto, więc spożywać zarówno samą aronię jak i produkty z jej zawartością, szczególnie, gdy, na co dzień nasza praca wiąże się z ciągłym siedzeniem przed komputerem. Aronia pomaga regenerować nasz nadwyrężony światłem niebieskim wzrok.

NALEWKA Z ARONII NA PRZEZIĘBIENIE

Nalewka z aronii, to naturalny lek naszych babć na wszelkie dolegliwości. Regularne picie poprawia pracę układu krwionośnego oraz wzmacnia układ immunologiczny. Ten fakt powoduje, że chętnie po nią sięgamy szczególnie podczas okresów zimowych. Na koniec warto wspomnieć o właściwościach oczyszczających organizm z toksyn. Szkodliwe produkty przemiany materii przyczyniają się do złego samopoczucia. Ich nadmiar może być powodować osłabienie, zmęczenie czy zawrotów głowy. Wynika to z zaburzonej homeostazy i pracy wszystkich narządów wewnętrznych. Nasi przodkowie z tego owocu robili również wino. Smak letniej aronii w połączeniu ze świąteczną wanilią i rozgrzewającym imbirem stanowił rozkosz dla podniebienia w chłodne dni.

aronia-936915_1920

Wino, nalewki i soki to jednak nie wszystko. Z aronii można przyrządzić pyszne dżemy, galaretki czy konfitury do mięs i serów. Nasi przodkowie wykorzystywali całą jej moc we wszelaki sposób, dlatego warto ją uwzględnić w swoim jadłospisie.

Opublikuj ten post

logo

Hermax sp. z o.o.
Ul. Spokojna 2 lok. 1/1
20-074 Lublin

Pobierz aplikację

App StoreGoogle Play
© 2025 Kcalmar.com | Wszystkie prawa zastrzeżone