ARONIA – ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE
Data publikacji: Oct. 10, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

ARONIA - ANTIDOTUM NA CHOROBY CYWILIZACYJNE

Aronia ze względu na swoje właściwości zdrowotne sprawia, że bez wahania można ją nazwać antidotum na wszelkie choroby cywilizacyjne XXI wieku. Skutecznie leczy nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory czy choroby oczu. Owoce zbiera się wczesną jesienią, co więcej Polska jest potentatem w uprawie tych krzewów.

aronia-113008_1920

SUBSTANCJE ANTYOKSYDACYJNE W WALCE Z RAKIEM

Aronia zawiera wiele cennych przeciwutleniaczy, które pomagają w walce z rakiem . Powodują zniwelowanie ilości wolnych rodników, które przyczyniają się do mutacji komórek. W konsekwencji prowadzi to do wielu chorób nowotworowych, które są zmorą dzisiejszych czasów.

Bioflawonoidy to rodzaj przeciwutleniaczy, o których mowa powyżej. Wśród nich znajduje się rutyna, która spowalnia utlenianie witaminy C. Kwercetyna wykazująca aktywność przeciwalergiczną i przeciwzapalną. Katechiny, które usuwają zbędne toksyny z naszego organizmu spowalniając procesy starzenia oraz antocyjany nadające aronii żywofioletową barwę.

Flawonoidy to jednak nie koniec cennych właściwości aronii. Owoc ten to również źródło witaminy C, E, PP, B2, B9, czyli kwasu foliowego. Bioflawonoidy zwiększają biodostępność witaminy C, która kolejno wpływa na absorpcję witaminy E. Związki zawarte w aronii działają więc kompleksowo. Ponadto w owocu tym zawarte są także cenne makro- i mikroelementy takie jak: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor. Regulują one procesy życiowe, wpływając na stan naszego zdrowia.

autumn-99009_1920

ARONIA IDEALNA DLA KORPOSZCZURÓW I NIE TYLKO

Aronia pomaga w walce z nadciśnieniem. Pomagają jej w tym wymienione wcześniej związki - rutyna i antocyjany. Wzmacniają one ściany naczyń krwionośnych i regulują ich przepuszczalność, co w konsekwencji doprowadza do obniżenia ciśnienia. Ma to wpływ także na ciśnienie w oku, które przyczynia się do zachorowań na jaskrę, zaćmę czy degenerację plamki żółtej. Antocyjany wpływają również na poziom rodopsyny, która odpowiedzialna jest za ostrość widzenia. Warto, więc spożywać zarówno samą aronię jak i produkty z jej zawartością, szczególnie, gdy, na co dzień nasza praca wiąże się z ciągłym siedzeniem przed komputerem. Aronia pomaga regenerować nasz nadwyrężony światłem niebieskim wzrok.

NALEWKA Z ARONII NA PRZEZIĘBIENIE

Nalewka z aronii, to naturalny lek naszych babć na wszelkie dolegliwości. Regularne picie poprawia pracę układu krwionośnego oraz wzmacnia układ immunologiczny. Ten fakt powoduje, że chętnie po nią sięgamy szczególnie podczas okresów zimowych. Na koniec warto wspomnieć o właściwościach oczyszczających organizm z toksyn. Szkodliwe produkty przemiany materii przyczyniają się do złego samopoczucia. Ich nadmiar może być powodować osłabienie, zmęczenie czy zawrotów głowy. Wynika to z zaburzonej homeostazy i pracy wszystkich narządów wewnętrznych. Nasi przodkowie z tego owocu robili również wino. Smak letniej aronii w połączeniu ze świąteczną wanilią i rozgrzewającym imbirem stanowił rozkosz dla podniebienia w chłodne dni.

aronia-936915_1920

Wino, nalewki i soki to jednak nie wszystko. Z aronii można przyrządzić pyszne dżemy, galaretki czy konfitury do mięs i serów. Nasi przodkowie wykorzystywali całą jej moc we wszelaki sposób, dlatego warto ją uwzględnić w swoim jadłospisie.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agnieszka Decyk
Specjalizacje:
Vegan
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!