DZIENNIK POSIŁKÓW – DLACZEGO WARTO GO PROWADZIĆ?
Data publikacji: Nov. 21, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DZIENNIK POSIŁKÓW– DLACZEGO WARTO GO PROWADZIĆ?

Śniadanie, obiad, kolacja, a w międzyczasie dwie kawy z cukrem, kilka kostek czekolady i napój owocowy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wyglądają nasze posiłki i gdzie kryją się  kalorie. W gabinecie dietetyka dziwimy się skąd biorą się nadmierne kilogramy skoro jemy mało. Dlaczego warto prowadzić dziennik posiłków lub dziennik kalorii? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - dzienniczek pozwala w prosty sposób wychwycić nasze błędy żywieniowe.

DZIENNIK POSIŁKÓW– NARZĘDZIE, KTÓRE ZNACZNIE UŁATWIA WSPÓŁPRACĘ NA LINII PACJENT - DIETETYK

Dzienniczek żywieniowy to narzędzie, które znacznie ułatwia współpracę z dietetykiem, czy lekarzem. Z początku pomysł jego prowadzenia może wydać nam się stratą czasu i niepotrzebnym utrudnieniem. Nic bardziej mylnego! Skrupulatnie i systematycznie prowadzony pozwala określić, gdzie popełniamy błędy i nad czym powinniśmy pracować. Jest to nie tylko dokument użyteczny dla dietetyka, ale także dla pacjenta. Często dopóki nie zapiszemy, nie zobrazujemy sobie tego, w jaki sposób jemy, ciężko przekonać nas, że popełniamy błędy. Prowadząc go mamy „namacalne” dowody na to, że nasz sposób odżywiania nie jest taki, jaki być powinien.  Dzienniczek jest również bardzo pomocny przy identyfikowaniu produktów, które wywołują określone dolegliwości. Oprócz zapisywania tego, co spożywamy w ciągu dnia ważne jest notowanie ewentualnych uwag dotyczących spożywania konkretnych produktów. Jeśli, np. dietetyk zauważy, że pacjent przy każdej wypitej szklance mleka notuje wzdęcia, może zlecić wykonanie badań na nietolerancję laktozy.

Lista korzyści płynących z prowadzenia dzienniczka żywieniowego jest długa, dlatego jeśli dietetyk poprosi nas o jego założenie należy zaufać mu, że nie będzie to strata czasu!

Zobacz również: Czy ujemne kalorie istnieją?

JAK PROWADZIĆ DZIENNIK POSIŁKÓW?

Kilka najważniejszych zasad:

Zapisuj wszystkie spożywane produkty oraz wypijane płyny! Ważny jest KAŻDY produkt dlatego nawet jeśli zjadasz dwa orzeszki pomiędzy śniadaniem, a obiadem – zapisz to!

Opisuj dokładnie każdy produkt, np. jeśli pijesz mleko, zapisz ile % tłuszczu miało, jeśli zjadasz jogurt zaznacz, czy był on naturalny, czy owocowy!

Zapisuj gramaturę spożywanych produktów oraz objętość wypijanych płynów. Możesz to robić przy pomocy miar domowych (np. łyżeczka cukru).

Zapisuj godzinę oraz miejsce spożycia produktu/wypicia płynu.

Uzupełniaj dzienniczek na bieżąco, nie odkładaj niczego na później! Regularność w jego prowadzeniu jest ważna, ponieważ następnego dnia możesz nie pamiętać wszystkich produktów z poprzedniego dnia, co sprawi, że zapiski będą prowadzone „na oko”.

Opisuj wszystkie ewentualne dolegliwości, uwagi dotyczące spożywanych produktów, bądź wypijanych płynów.

WYBÓR WŁAŚCIWEJ FORMY DZIENNICZKA POSIŁKÓW

Forma dzienniczka nie jest tak ważna jak jego zawartość jednak nie można powiedzieć, że jest  nieistotna. Wybór właściwej formy może być jednym z czynników decydujących o tym, czy dzienniczek uzupełniamy systematycznie i skrupulatnie. Jeśli, np. nasz styl życia jest intensywny, mamy wiele spraw na głowie i często korzystamy z laptopa łatwiej będzie nam prowadzić dzienniczek elektroniczny. Jeśli zdecydujemy się na taką formę możemy skorzystać z oferty coraz większej liczby aplikacji, programów komputerowych, które pełnią rolę dzienniczka żywieniowego lub zaprojektować własny arkusz elektroniczny do wpisywania produktów. Zdarza się również, że poradnie dietetyczne oferują gotowe dzienniczki do pobrania. Jeśli jednak nie mamy ochoty na prowadzenie elektronicznego dzienniczka możemy wybrać inną, bardziej tradycyjną formę, czyli prowadzenie dzienniczka na papierze. Do tego celu możemy wykorzystać zeszyt, w którym będziemy zapisywać spożywane produkty. Możemy również zaprojektować szablon w programie komputerowym, a następnie wydrukować go i prowadzić dzienniczek w formie pisemnej. Najlepiej zrobić go w formie tabelki, którą będziemy codziennie uzupełniać. Projektując  dzienniczek żywieniowy, czy to w formie pisemnej, czy elektronicznej należy pamiętać, że przy każdym spożytym produkcie powinny znaleźć się następujące elementy:

data, godzina oraz miejsce spożycia,

nazwa i opis produktu,

ilość spożytego produktu/objętość wypitego płynu (możemy podawać ją w g/ml lub w miarach domowych, np. kubki, łyżeczki),

uwagi (miejsce, w którym zapisujemy ewentualne dolegliwości pojawiające się po spożyciu danego produktu, np. ból brzucha).

SYSTEMATYCZNOŚĆ TO KLUCZ DO SUKCESU

Wybór adekwatnej do naszego stylu życia formy prowadzenia dzienniczka i odpowiedni szablon do zapisywania produktów to pierwszy krok do sukcesu. Drugim bardzo ważnym elementem jest skrupulatność i systematyczność w uzupełnianiu dzienniczka. Tylko dokładne zapiski spożywanych produktów dadzą pełny obraz naszych nawyków żywieniowych i popełnianych przez nas błędów. Pamiętajmy, że prowadząc dziennik posiłków w sposób chaotyczny, uzupełniając go nieregularnie i „na oko” działamy jedynie na własną niekorzyść!

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!