NOWOCZESNE OPAKOWANIA NA ŻYWNOŚĆ – PRAWDZIWI AGENCI DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Data publikacji: Dec. 6, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

NOWOCZESNE OPAKOWANIA NA ŻYWNOŚĆ – PRAWDZIWI AGENCI DO ZADAŃ SPECJALNYCH

„Nie oceniaj książki po okładce” - to powiedzenie można stosować również w odniesieniu do produktów spożywczych mówiąc – nie oceniaj produktu po opakowaniu. Producenci żywności prześcigają się w wymyślaniu atrakcyjnych, przyciągających wzrok opakowań. Głównym zadaniem opakowania jest ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi, a także „uwodzenie” klienta. Jednak coraz częściej opakowania spełniają też szereg zadań specjalnych, m.in. informują nas o tym, czy produkt przechowywany jest we właściwej temperaturze. Przyjrzyjmy się bliżej możliwością aktywnych i inteligentnych opakowań na żywność, aby przekonać się, że nowoczesne opakowania na żywność to prawdziwi agenci do zadań specjalnych.

OPAKOWANIA AKTYWNE – AKTYWNA OCHRONA PRODUKTU

Opakowanie aktywne – zawiera substancje chemiczne lub enzymatyczne, które przedłużają trwałość produktu i nie dopuszczają do tego, by pogorszeniu uległy jego cechy sensoryczne (barwa, zapach). Wśród opakowań aktywnych wyróżniamy dwie grupy – pierwsza z nich to absorbery, czyli „pochłaniacze” wchłaniające tlen, dwutlenek węgla, etylen, wilgoć, czy nieprzyjemne zapachy. Druga grupa opakowań aktywnych to przeciwieństwo pierwszej, ponieważ są to emitery, których zadaniem nie jest pochłanianie, lecz wydzielanie różnych substancji.

Opakowania aktywne to naprawdę cenny wynalazek, ponieważ ich zastosowanie przynosi konsumentowi wiele korzyści, m.in.:

chroni produkt przed rozwojem pleśni i bakterii,

hamuje rozkład witamin w sokach owocowych,

zapobiega zmianom barwy przetworów mięsnych, przypraw ziołowych, suszonych warzyw, herbaty,

pomaga zachować aromat kawy i herbaty,

wchłania nieprzyjemne zapachy (nie są to zapachy związane z psuciem się produktu, ponieważ opakowanie nie może maskować żadnych oznak psucia się żywności).

Opakowań aktywnych nie należy się bać, ponieważ nie wchodzą w interakcje z produktem. Skoro wiemy już, że nie zagrażają naszemu zdrowiu następne pytanie, które z pewnością pojawi się w naszej głowie będzie brzmiało - „jak wygląda opakowanie aktywne?”. Substancje aktywne stosowane w tego typu opakowaniach mogą być  wprowadzane bezpośrednio do opakowania, w taki sposób, że nawet ich nie zauważymy. Mogą również występować w formie saszetek umieszczanych wewnątrz opakowania, nalepek, specjalnych zamknięć lub małych uszczelek zlokalizowanych w zamknięciu. Opakowania aktywne nie wyglądają wcale jak wynalazki rodem z filmów science fiction, dlatego często nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z takim pożytecznym wynalazkiem.

OPAKOWANIA INTELIGENTNE INFORMUJĄ O JAKOŚCI I BEZPIECZEŃSTWIE PRODUKTU

Głównym zadaniem opakowań aktywnych jest ochrona produktu przed niekorzystnymi dla niego czynnikami. Rola opakowań inteligentnych jest nieco inna, ponieważ zamiast funkcji ochronnej spełniają one funkcję informacyjną. W sprytny i bardzo obrazowy sposób informują nas o jakości i bezpieczeństwie produktu. Jakich informacji może dostarczyć nam inteligentne opakowanie i dlaczego inteligentne opakowanie to inteligentne rozwiązanie dla konsumenta?

Opakowania inteligentne:

informują nas o tym, czy produkt przechowywany jest w odpowiedniej temperaturze,

informują nas, czy produkt nadaje się  do spożycia,

ostrzegają, że opakowanie jest nieszczelne.

Opakowania inteligentne najczęściej komunikują się z konsumentem poprzez zmianę barwy. Przykładem są folie termochromowe, które przybierają określoną barwę w zależności od tego, czy produkt jest przechowywany w odpowiedniej temperaturze. Innym przykładem są wieczka jednorazowych kubków do kawy, które zmieniają kolor z czerwonego na brązowy jeśli pokrywka założona jest szczelnie i chroni nas przed oblaniem kawą naszej eleganckiej bluzki. Jak już zostało wspomniane inteligentne opakowania mogą informować nas również o tym, czy produkt jest świeży. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest opracowana przez francuską firmę etykieta nakładana na kod kreskowy produktu. Jeśli produkt przechowywany jest w zbyt wysokiej temperaturze lub stracił przydatność do spożycia staje się matowa i nieprzejrzysta.

Podobnie jak opakowania aktywne, opakowania inteligentne nie wchodzą w interakcje z żywnością, więc ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA, KTÓRYCH NIE NALEŻY SIĘ BAĆ

Nasze telefony pełne są aplikacji, które budzą nas rano, informują o ważnych spotkaniach biznesowych, urodzinach cioci, czy prognozie pogody na najbliższe dni. Takie rozwiązania znacznie ułatwiają życie i dziś trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich. Dlaczego zatem opakowania na żywność nie miałyby iść z duchem czasu i podobnie jak branża elektroniczna korzystać z ułatwiających życie rozwiązań? Aktywne i inteligentne opakowania na żywność to nowoczesne rozwiązania, które muszą spełniać szereg wymagań. Jednym z najważniejszych jest to, że nie mogą wchodzić w interakcje z żywnością. Co więcej wykorzystanie opakowań chroniących żywność przed psuciem, pomagających utrzymać jej barwę i aromat może w przyszłości wyeliminować dodatek aromatów, barwników i substancji konserwujących do wielu produktów.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!