MĄCZKA CHLEBA ŚWIĘTOJAŃSKIEGO – KAROB JAKO ZAMIENNIK KAKAO
Data publikacji: Dec. 7, 2016
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

MĄCZKA CHLEBA ŚWIĘTOJAŃSKIEGO - KAROB JAKO ZAMIENNIK KAKAO

Szarańczyn strąkowy (mączka chleba świętojańskiego, karob) to wiecznie zielone drzewo rosnące w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Jego strąkowate owoce nazywane są często chlebem świętojańskim, gdyż to nimi podobno miał się żywić asceta Jan Chrzciciel. Inną biblijną wzmianką o karobie jest opowieść o synu marnotrawnym, który z głodu żywił się strąkami i najprawdopodobniej były to właśnie strąki szarańczynu. Wykopaliska dowodzą, że także starożytni Egipcjanie znali i cenili karob, stosując go w medycynie do poprawy odporności i regulacji procesów trawiennych.

MĄCZKA CHLEBA ŚWIĘTOJAŃSKIEGO - ZAMIENNIK KAKAO

Zmielone strąki szarańczynu  do złudzenia wyglądem i smakiem przypominają kakao dlatego z powodzeniem mogą być użyte jako jego substytut. Dlaczego nie kakao? Kakao jest jak wiadomo bogatym źródłem wapnia, magnezu i antyoksydantów, w związku z tym z pewnością wielu z was zastanawia się, dlaczego w ogóle mielibyśmy szukać alternatywy dla tak zdrowego produktu? Niestety, obok swoich niewątpliwych zalet, kakao ma także wiele wad. Przede wszystkim jest silnym alergenem więc unikać go powinny osoby ze skłonnością do uczuleń. Ponadto zawiera podwyższające ciśnienie alkaloidy: kofeinę i teobrominę, które w dużej ilości mogą powodować nerwowość i deregulować pracę serca. Dodatkowo moczopędna kofeina może przyczynić się do wypłukiwania z organizmu cennych witamin i pierwiastków. Mimo iż kakao zawiera sporo wapnia to jego wchłanianie do naszego organizmu jest zablokowane przez również obecny w nim kwas szczawiowy. Niektóre badania wskazują, że w ziarnie kakaowca obecne bywają rakotwórcze metabolity pleśni tzw. aflatoksyny.

Zobacz wpis o Kakao

WARTOŚCI ODŻYWCZE KAROBU

Przypominający smakiem i wyglądem kakao, karob jest pozbawiony jego wad. Nie zawiera teobrominy, kofeiny i kwasu szczawiowego. Jest produktem hipoalergicznym a więc dostępnym dla osób borykających się z alergiami pokarmowymi. Podobnie jak kakao zawiera sporo ważnych pierwiastków: potas (827 mg/100g), miedź (0,6 mg/100g), wapń (348 mg/100g), magnez,(54 mg/100g), fosfor (79 mg/100g) i żelazo (2,9 mg/100g) co pokazuje, że jest to produkt wysokowartościowy. Karob jest również bogatym źródłem białka, zawiera witaminy z grupy B. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kakao jest produktem niskotłuszczowym. Dla tego na korzyść karobu wypada również porównanie obu produktów pod względem wartości energetycznej. Naturalne kakao, zawierające ponad 20% tłuszczu ma ok 448 kcal/100 g produktu, a karob ma ich ok 222 kcal/100g.

Przeczytaj o alergiach krzyżowych

WŁAŚCIWOŚCI KAROBU

Wiele badań potwierdza prozdrowotne właściwości chleba świętojańskiego. Pomaga na kaszel, łagodzi także objawy astmy, obniża poziom złego cholesterolu. Dzięki wysokiej zawartości pektyn, śluzów i garbników. które mają właściwości zagęszczające, karob pomaga zwalczać biegunkę. Wysoka zawartość wapnia sprawia, że wpływa on pozytywnie na kości i zęby. Co więcej zawarty w chlebie świętojańskim kwas galusowy jest silnym antyoksydantem powstrzymującym działanie niektórych związków rakotwórczych. Dodatkowo ma działanie przeciwbólowe, bakteriobójcze i obkurczające, więc pomaga w walce z przeziębieniem. Warto także wiedzieć, że karob zawiera kwas masłowy, który naturalnie występuje w naszych jelitach i jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Na skutek nieodpowiedniej diety np spożywania żywności wysokoprzetworzonej u wielu osób występują jego niedobory, co może prowadzić do wielu zaburzeń układu trawiennego, w tym zespołu jelita drażliwego. Karob zatem będzie doskonałym sprzymierzeńcem w walce z problemami jelitowymi.

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości

ZASTOSOWANIE KAROBU

Niegdyś chlebek świętojański wykorzystywany był do produkcji cukru, gdyż cukry stanowią ponad 50% jego składu. Obecnie ze strąków wyciska się sok zwany kaftanem, który jako słodki syrop jest dodawany do konserw owocowych i alkoholi. W sprzedaży detalicznej karob dostępny jest najczęściej w formie proszku ze zmielonych owoców albo gęstej melasy. Rzadziej można znaleźć prażone nasiona, które z powodzeniem zastępują kawę. Ciekawostką jest fakt, że dawniej nasiona karobu ze względu na swój jednolity kształt i masę (0,2g) używane były jako jednostka wagi szlachetnych kruszców stąd dzisiejsze słowo karat.

W kuchni karob może zastąpić nie tylko czekoladę i kakao, ale także cukier. Wysoka zawartość naturalnych cukrów sprawia, że ma słodki smak. Dlatego wykorzystując karob do przygotowania deseru możemy zmniejszyć zalecaną w przepisie ilość cukru. Karobu możemy użyć do tego wszystkiego do czego zazwyczaj używamy czekolady czyli do ciast, ciasteczek, budyniów, puddingów, słodkich polew, sosów, napojów gorących i zimnych.

Zobacz przepis na: Placuszki owsiane z karobem

Placuszki owsiane

Jak widać karob jest nie tylko dobrym zamiennikiem kakao, ale ma także wiele dodatkowych wartości więc nawet jeśli nie czujemy potrzeby wyeliminowania czekolady ze swojej diety to warto do niej włączyć mączkę chleba świętojańskiego.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Agnieszka Neuropsychologia Szkoleniowiec psychologii
Specjalizacje:
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!