10 SPOSOBÓW NA ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ
Data publikacji: Dec. 28, 2016
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

10 SPOSOBÓW NA ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ

Soda oczyszczona to wykorzystywana w handlu nazwa nieorganicznego związku – wodorowęglanu sodu. Soda to związek wielozadaniowy, obowiązkowy produkt na półce każdej perfekcyjnej pani domu. Choć soda kojarzy nam się głównie z jej zastosowaniem w kuchni to warto wiedzieć, gdzie jeszcze można ją stosować! Oto 10 sposobów na zastosowanie sody oczyszczonej.

1. USUWANIE PLAM

Za pomocą sody oczyszczonej możemy usunąć wiele problematycznych plam. Oto kilka sposobów na to, jak pozbyć się trudnych plam za pomocą sody:

plamy z potu i smoły - pastę z sody wcieramy w brudne miejsce (pastę przygotowujemy poprzez rozrobienie sody w niewielkiej ilości wody),

plamy z krwi - pastę z sody wcieramy we wcześniej namoczoną w wodzie plamę,

plamy z soku i wina - posypujemy sodą i zalewamy wrzątkiem,

plamy z oleju samochodowego na podłodze - polewamy rozcieńczalnikiem, a następnie posypujemy sodą i zostawiamy na noc.

2. NEUTRALIZACJA ZAPACHÓW

Dzięki sodzie oczyszczonej możemy pozbyć się wielu uciążliwych zapachów, m.in.:

zapachów z lodówki – rozpuszczamy łyżkę sody w miseczce z wodą i wstawiamy na kilka godzin do lodówki,

zapachów z pojemników na żywność – napełniamy pojemniki bardzo gorącą wodą, następnie wsypujemy łyżkę sody, octu , kilka kropli płynu do naczyń i odstawiamy na pięć minut (w przypadku ciężkich do usunięcia zapachów można odstawić pojemniki na całą noc)

zapachów z obuwia – wsypujemy sodę do obuwia, zostawiamy na noc, a rano wysypujemy,

zapachów czosnku i cebuli z dłoni – wilgotne ręce posypujemy sodą i pocieramy tak jak przy myciu rąk, a następnie spłukujemy sodę,

zapachów z powietrza – wsypujemy sodę do woreczka z bawełny lub skarpetki i umieszczamy w miejscu, gdzie chcemy odświeżyć powietrze (np. w szafie, w walizce).

3. ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ W OGRODNICTWIE

Choć soda kojarzy nam się głównie z gotowaniem lub innymi czynnościami wykonywanymi w domu, to warto wiedzieć, że znajduje również szereg zastosowań w ogrodnictwie, np.

usuwanie nieprzyjemnego zapachu z kompostownika – posypujemy kompostownik sodą,

usuwanie chwastów i trawy z bruku oraz chodnika - posypujemy niechciane kępki sodą,

przedłużanie świeżości ciętych kwiatów - wsypujemy do wody w wazonie niewielką ilość sody oczyszczonej.

4. CZYSZCZENIE BIŻUTERII

Właściwości sody oczyszczonej pozwalają na utrzymanie w nieskazitelnym stanie nie tylko naszych poplamionych ubrań. Mogą również pomóc nam cieszyć się pięknem naszej biżuterii w pełnej okazałości. Przy użyciu sody oczyszczonej możemy wyczyścić zarówno złotą jak i srebrną biżuterię.

Biżuteria srebrna - mieszamy pastę z sody z niewielką ilością łagodnego środka myjącego (np. płynu do mycia naczyń, szamponu), a następnie nakładamy całość na biżuterię i czyścimy ją za pomocą szmatki/szczoteczki.

Biżuteria złota - posypujemy ją sodą i polewamy octem, a następnie wypłukujemy (ten sposób czyszczenia nie nadaje się jednak do czyszczenia sztucznych pereł oraz kamieni jubilerskich).

5. SODA ZAMIAST TABLETEK NA BÓL GARDŁA

Soda oczyszczona może posłużyć nam również do przygotowania płukanki na ból gardła. Jeśli zamiast tabletki na ból gardła chcemy zastosować taką płukankę musimy rozpuścić aspirynę w dwóch łyżeczkach gorącej wody, dodać łyżeczkę sody i dolać jeszcze pół szklanki ciepłej wody. Następnie całą mieszankę musimy dokładnie wymieszać i jest ona gotowa do zastosowania jako płukanka na ból gardła.

6. SODA OCZYSZCZONA DOBRA NA ZATKANY NOS

W przypadku przeziębienia soda może okazać się zbawienna nie tylko w łagodzenia bólu gardła, ale także w udrażnianiu zatkanego nosa. Warto znać takie sprytne zastosowanie sody oczyszczonej, ponieważ może okazać się dla nas deską ratunkową, kiedy przed snem nie możemy znaleźć kropli do nosa znacznie ułatwiających zasypianie podczas kataru. Do przygotowywania „sodowych kropli do nosa” potrzebować będziemy jedynie sody oczyszczonej i wody. Ćwierć łyżeczki sody rozpuszczamy w wodzie, a następnie aplikujemy po 1-2 kropli takiej mikstury do każdej dziurki zatkanego nosa.

7. USUWANIE BOLESNYCH AFT W JAMIE USTNEJ

Afty to bardzo bolesne owrzodzenia jamy ustnej, które mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Oprócz powszechnie dostępnych w aptekach maści w przypadku wystąpienia aft możemy zastosować również sprawdzone domowe metody. Jedną z nich jest smarowanie aft wacikiem nasączonym wodą z odrobiną sody (minimum cztery razy dziennie).

8. HIGIENA JAMY USTNEJ

Ciekawym zastosowaniem sody oczyszczonej  wykorzystywanie jej jako pasty do zębów lub płynu do płukania ust. Wodorowęglan sodu odświeża oddech, zmniejsza kamień nazębny, zapobiega próchnicy, a także wybiela zęby. Jeśli chcemy użyć sody do mycia zębów możemy połączyć ją z pastą do zębów lub po prostu nałożyć odrobinę sody na szczoteczkę. Natomiast jeśli na bazie sody chcemy przygotować płyn do płukania jamy ustnej wystarczy, że rozpuścimy pół łyżeczki wody w szklance wody.

Na koniec dwa bardzo nietypowe, choć równie użyteczne zastosowania sody oczyszczonej:

9. WYGŁADZANIE SKÓRY NA ŁOKCIACH

Do tego celu należy wykonać pastę z sody oczyszczonej (tak jak w punkcie 1.) i wcierać ją w suche łokcie.

10. WYBIELANIE UBRAŃ I WZMACNIANIE ICH KOLORU

W tym celu do płynu do prania dodajemy pół szklanki sody.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!