SLOW FOOD: ZATRZYMAĆ SIĘ W PĘDZIE ŻYCIA
Data publikacji: Jan. 20, 2017
Autor:
Dietetyk Monika Dudek

SLOW FOOD: ZATRZYMAĆ SIĘ W PĘDZIE ŻYCIA

Gdyby móc zobrazować człowieka XXI wieku, niektórzy z nas, z pewnością, narysowaliby postać ze zmęczoną twarzą, spoglądającą na zegarek lub w ekran telefonu, będącą w ruchu - nieustannie goniącą za „czymś”. Niestety, ale faktycznie większość z ludzi, poświęca swoje życie pracy, wzbogacaniu się i wydawaniu zarobionych pieniędzy na coraz to nowsze „gadżety”, do jakich konieczności zakupów, przekonują nas ich producenci, w licznych reklamach.  Taki pośpiech, można także zaobserwować w wyborze spożywanej żywności. Przestała się liczyć jakość, ważne by danie było smaczne, możliwie szybko przygotowane i równie sprawnie zjedzone. W dodatku, najlepiej w trakcie załatwiania kolejnej „ważnej” w życiu sprawy, tak by nie marnować cennego czasu. Jednak nie można opisać w ten sposób każdego człowieka. Okazuje się, że są liczne grupy osób, mających dosyć takiego stylu życia. Pragną powrotu do korzeni, bliskości z naturą, cieszenia się chwilą, a nie ciągłego biegu, w którym trudno jest stać się świadkiem tego jak piękny i zaskakujący potrafi być świat, gdyby tylko zatrzymać się na chwilę, odrobine zwolnić – ten ruch społeczny/organizację, określa się mianem „SLOW FOOD”.

Slow food zakłada, m.in. że spożywane posiłki powinny być starannie przygotowane, dobór produktów do określonego dania nie powinien być przypadkowy. Co więcej, spożywając posiłek powinniśmy delektować się jego różnorodnością smaków, aromatem i zachwycać jego apetycznym wyglądem.

CZY WIESZ, ŻE…?

W Polsce pierwszą oznaką działalności Slow Food była „walka” o tradycyjny produkt, jakim jest oscypek.

SLOW FOOD A PĘD ŻYCIA - KONSEKWENCJE ZDROWOTNE

Nasz ciągły pośpiech w życiu przenosi się ze sfery zawodowej, także na prywatną oraz na nasz sposób spożywania posiłków. Wiele osób coraz częściej zjada minimum 1 posiłek każdego dnia w pośpiechu, w drodze do pracy/szkoły. I choć mogłoby wydawać się, że przeżywamy znowu wielki powrót do tego co naturalne, ekologiczne  i takie „jak kiedyś”. To nadal w wielu domach/miejscach pracy, najczęściej używanym sprzętem kuchenny jest mikrofalówka. Całe szczęście, że zaczynamy przeżywać małe „odrodzenie” i obserwuje się powoli grupy osób pragnące przywrócić „dawny styl życia” – wolniejszy, stawiający na pierwszym miejscu czas spędzony z bliskimi, zjednoczenie z naturą, powrót do spożywania żywności sezonowej, ekologicznej, regionalnej. Gdyż życie w pośpiechu, negatywnie odbija się na zdrowiu człowieka, poniekąd wyniszczając go, a w  konsekwencji i tak zmuszając do spowolnienia, zatrzymania się i zadbania w końcu o własne zdrowie.

Osoby należące do Slow Food, uważają, że tak szybkie tempo życia jest nie zdrowe i niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, m.in.:

W wymiarze społecznym i psychologicznym – coraz rzadziej spotykamy się z bliskimi (rodziną, znajomymi), z powodu braku czasu i wiecznego „zasiedzenia się” w pracy. Nieuczestniczenie w życiu rodziny poluźnia ważne dla jej istnienia więzy, co pogarsza komunikację, pomiędzy jej członkami i może potęgować uczucie osamotnienia, niezrozumienia, braku motywacji do działania. U niektórych osób mogą pojawiać się stany depresyjne, wycofanie ze społeczeństwa.

W wymiarze zawodowym  - przepracowanie, ciągłe zmęczenie wynikające z braku czasu na sen, regenerację i odpowiednią dietę, przekłada się pośrednio na efekty w pracy. Taki pracownik funkcjonuje coraz gorzej, trudniej mu wykonać zlecone zadania i skoncentrować się na ich właściwym ukończeniu.

W wymiarze zdrowotnym – niewłaściwa dieta, ciągły pośpiech, stres, brak czasu na odpoczynek i zregenerowanie organizmu, sprzyja coraz to częstszemu występowaniu chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej osób zmaga się, m.in. z nadwagą/otyłością, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą.

CELE I ZADANIA SLOW FOOD

Do Slow Food przynależą nie tylko dietetycy, ekolodzy, ale także znani politycy, naukowcy, dziennikarze, popularne gwiazdy filmowe, piosenkarze.

Symbol organizacji nie powstał przypadkiem. Ślimak doskonale obrazuje idee opisywanego ruszenia – „w ślimaczym tempie”, odnosi się do natury, do braku pośpiechu.

SLOW FOOD A DIETA

Spożywanie posiłków w spokoju i ciszy, a przede wszystkim w skupieniu. Skoncentrowaniu się na produktach jakie zjadamy, tak by zjadać posiłki świadomie, najadać się nimi, a nie przejadać.

Delektowanie się spożywaną żywnością – smakiem, zapachem, kolorami i konsystencją.

Powrót do kuchni tradycyjnej i regionalnej.

Spożywanie żywności w pełni naturalnej, niezmodyfikowanej i silnie przetworzonej z konserwantami i wzmacniaczami smaków. Uprawianie własnych warzyw, owoców, własna hodowla zwierząt, skupienie się na ekologicznym rolnictwie.

SLOW FOOD – PRZYKŁADY GŁÓWNYCH PUNKTÓW PROGRAMU TEJ ORGANIZACJI:

Ochrona oraz promocja tradycyjnych, a zarazem lokalnych sposobów produkowania żywności i ich producentów.

Zachęcanie do zakupu żywności świeżej od lokalnych sprzedawców, którzy wkładają wiele pracy i serca w wyprodukowanie/wyhodowanie ich produktu.

Promowanie, samodzielnego przygotowania żywności, bazując na naturalnych lokalnych produktach. Cieszenia się posiłkiem, jego smakiem, zapachem.

Osoby należące do Slow Food zachęcają do promowania/wspierania małych wytwórni żywności, tworzenia banków nasion (walka o zachowanie różnorodności upraw), obchodzenia dni lokalnej kuchni, szczególnie dla regionów produkcyjnych, które są chronione. Organizacja ta stawia także duży nacisk na edukację społeczeństwa/konsumentów (m.in. przekazując informację o szkodliwości spożywania żywności przetworzonej, żywności typu fast food, o ukrytym ryzyku agrobiznesu oraz farm przemysłowych, o konsekwencjach stosowania jednolitych pod względem genetycznym źródeł upraw).

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Marcin Rybak
Specjalizacje:
Vegan
Sport
Odchudzanie
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!