RODZAJE KAW – PRZERWA NA DOŁADOWANIE ENERGII
Data publikacji: April 12, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

RODZAJE KAW - PRZERWA NA DOŁADOWANIE ENERGII

Rodzaje kaw, które serwowane są w restauracjach, czy kawiarniach to lista nazw, przez którą może pogubić się niejedna osoba uważająca się za kawosza. Propozycje kaw w menu mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Nie dość, że pozycji w menu pod hasłem kawa jest wiele to jeszcze dochodzi do tego fakt, że występują one pod dziwnymi nazwami, a przecież nikt z nas o ile nie jest baristą nie ma obowiązku znać każdej z nich. Jak rozszyfrować te nazwy tak, aby dowiedzieć się co kryje się pod każdą z nich. Oto krótki przegląd wybranych kaw, które możemy spotkać w restauracjach, czy kawiarniach, które będą idealne na doładowanie energii.

Przeczytaj również: Mała czarna?...Nie tylko, czyli popularne rodzaje kawy

PRZERWA NA KAWĘ - ESPRESSO TO PODSTAWA

Espresso to klasyka, która z pewnością części z nas przywodzi na myśl Włochy, ponieważ stamtąd się wywodzi. Espresso to podstawa dla większości napojów kawowych serwowanych w lokalach. Espresso to kawa podawana w małych filiżankach w ilości nie większej niż 30 ml. Nie należy się dziwić jeśli do espresso dostaniemy również szklankę wody. Nie jest to wcale wyjątkowy prezent od szefa lokalu lecz znak na to, że znaleźliśmy się w miejscu, gdzie wiedzą jak powinno się serwować espresso. Jeśli chcemy w pełni delektować się intensywnym smakiem szklanka niegazowanej wody pomoże nam przygotować nasze kubki smakowe na te doznania. Kawa espresso ma intensywny smak i aromat dlatego dla osób, które na co dzień piją słabą kawę może okazać się ona zbyt intensywna. Oprócz nazwy „espresso” w kawiarniach, czy restauracjach możemy spotkać się również z innymi określeniami, pod którymi również kryje się espresso, ale podane w różnych wariantach. Jakie to będą określenia? Oto niektóre z nich.

Espresso doppio – inaczej podwójne espresso, co oznacza, że do jego przygotowania użyto dwa razy więcej wody, a także dwa razy więcej kawy.

Lungo – inaczej espresso przedłużone wodą, czyli takie, w którym w przeciwieństwie do espresso doppio występuje jedynie zwiększona ilość wody, a nie kawy.

Americano – choć podobnie jak w przypadku lungo jest to espresso, które zostało przedłużone wodą to są to zupełnie inne rodzaje kawy. Americano powstaje poprzez zalanie espresso gorącą wodą.

Ristretto – bardzo mocny i intensywny rodzaj espresso, który prawdopodobnie przypadnie do gustu jedynie kawoszom. Ristretto to rodzaj espresso, w którym objętość wody jest dwa razy mniejsza niż w klasycznym espresso. Jest to dosłownie łyk kawy, ponieważ ristretto powinno mieć jedynie około 15ml objętości.

Espresso romano – espresso serwowane z dodatkiem z dodatkiem skórki cytryny lub plasterka cytryny, co nadaje mu orzeźwiający smak.

Espresso macchiato – espresso podawane z niewielkim dodatkiem (1 lub 2 łyżeczki) spienionego mleka

Espresso con panna – espresso, które serwowane jest z niewielką ilością bitej śmietany.

Do przygotowania dobrego espresso potrzebna jest świeżo palona kawa wysokiej jakości o odpowiednim stopniu zmielenia ziaren, a także odpowiednio wysokie ciśnienie, właściwa temperatura. Na pierwszy rzut oka dobre espresso możemy rozpoznać po obecności delikatnej pianki na powierzchni kawy (tzw. crema). Bez odpowiedniego ekspresu ciężko będzie nam przygotować takie idealne espresso w domu dlatego chęć napicia się espresso może wymagać od nas udania się do kawiarni i właśnie w tym momencie przydatna może okazać się znajomość różnych rodzajów espresso.

INNE RODZAJE KAW: CAPPUCCINO, LATTE, LATTE MACCHIATO, MOCHA I INNE

Na espresso lista kaw się nie kończy i pomimo tego, że już sama mnogość rodzajów espresso może wprowadzić nas w zakłopotanie to tajemniczych nazw kaw jest znacznie więcej. Nie sposób tu przytoczyć wszystkie pozostałe rodzaje kaw, jednak można zapoznać się chociaż z kilkoma najczęściej występującymi, co znacznie ułatwi nam poruszanie się po kawowym menu przy następnej wizycie w restauracji, czy kawiarni.

Cappuccino – tę nazwę znamy stosunkowo dobrze. Kryje się pod nią espresso z dodatkiem spienionego mleka. Proporcje w przypadku cappuccino powinny wynosić 25ml espresso i 100ml mleka (po spienieniu uzyskujemy 125ml mleka).

Latte – można powiedzieć, że kawa latte to wersja cappuccino dla osób, którym wciąż mało mlecznej pianki. Do przygotowania latte używa się dwa razy więcej mleka niż w przypadku cappuccino. Podstawą jest niezmiennie espresso.

Latte macchiato – ten rodzaj kawy przygotowuje się poprzez wlanie do spienionego mleka porcji espresso, przez co powstają trzy efektownie wyglądające warstwy: na dole mleko, pośrodku kawa z dodatkiem mleka, a na samej górze spienione mleko.

Mocha – jest to jeden z wariantów latte, przyrządzany na zasadzie dodania do espresso czekolady w proszku lub syropie, a następnie dolaniu gorącego mleka i dodania bitej śmietany na górze. Jej odmianą jest mocha breve, którą możemy spotkać raczej podczas podróży do Ameryki, ponieważ w Europie jest rzadko spotykana. Do przygotowania mocha breve zamiast mleka i bitej śmietany używa się podgrzanej mieszanki śmietanki oraz mleka.

Kawa po irlandzku – to espresso z dodatkiem podgrzanego whiskey, brązowego cukru i udekorowane bitą śmietaną.

Frappe – w przeciwieństwie do wyżej przedstawionych kaw nie jest to kawa przygotowywana na bazie espresso. Jej podstawą jest kawa rozpuszczalna zmiksowana z mlekiem oraz lodem, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w upalne dni.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!