ZIOŁA ŻÓŁCIOPĘDNE I ŻÓŁCIOTWÓRCZE – NA POMOC WĄTROBIE
Data publikacji: 12 lipca 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ZIOŁA ŻÓŁCIOPĘDNE I ŻÓŁCIOTWÓRCZE - NA POMOC WĄTROBIE

Żółć pełni bardzo ważną funkcję w organizmie – ułatwia trawienie i wchłanianie tłuszczu. Dlatego każda dysfunkcja w zakresie jej produkcji, czy wydzielania odbija się na naszym zdrowiu. W przypadku tego typu zaburzeń, a także w sytuacji, gdy przesadzimy z ilością tłuszczu w posiłku warto wiedzieć, jakie zioła żółciopędne i żółciotwórcze mogą przyjść nam z pomocą!

KILKA SŁÓW O ŻÓŁCI

Jeśli mamy mówić o tym, jakie zioła wykazują działanie żółciopędne i/lub żółciotwórcze warto tytułem wstępu wyjaśnić sobie jaką rolę w naszym organizmie spełnia żółć, a także, gdzie jest produkowana i magazynowana. Żółć jest wydzieliną o ciemnej barwie, która produkowana jest w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. „Magazynem” wytworzonej przez wątrobę żółci jest pęcherzyk żółciowy zwany również woreczkiem żółciowym. Sygnałem do uwolnienia żółci z pęcherzyka żółciowego jest pojawienie się tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Wynika to z tego, że zadaniem żółci jest ułatwienie trawienia i wchłaniania tłuszczów. Niestety współczesny tryb życia sprawia, że coraz częściej dochodzi do rozwoju chorób w obrębie wątroby i pęcherzyka żółciowego, których konsekwencją jest zaburzona produkcja i wydzielanie żółci. Ich leczenie opiera się na odpowiedniej diecie z ograniczeniem tłuszczów i farmakoterapii. Dobre efekty daje także połączenie diety ubogiej w tłuszcz i leków z ziołami, które wykazują działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Warto zapamiętać te zioła również ze względu na to, że mogą one przydać się osobom zdrowym, które pozwoliły sobie na spożycie zbyt tłustego posiłku. Herbatka, czy inne produkty na bazie tego typu ziół mogą okazać się w takiej sytuacji zbawienne.

Zobacz również: Stłuszczenie wątroby - choroba nie tylko alkoholików

ZIOŁA ŻÓŁCIOPĘDNE I ŻÓŁCIOTWÓRCZE – JAKIE ZIOŁA MOŻEMY ZALICZYĆ DO TEJ GRUPY?

Zioła mogą zarówno pobudzać produkcję żółci, jak i zwiększać jej wydzielanie. Większość ziół posiada obie te cechy, dzięki czemu zyskuje na uniwersalności. Medycyna ludowa od lat wykorzystuje ich właściwości we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Jeśli chodzi o zaburzenia w produkcji i wydzielaniu żółci to istnieje kilka ziół, które od lat zajmują czołowe miejsce w tej kwestii. Kiedyś zioła te zbierano w lasach, na łąkach, uprawiano w domowych ogródkach, a dziś możemy spotkać je w postaci herbatek do zaparzenia, czy leków roślinnych. Przyjrzyjmy się, które z ziół będę pomocne przy problemach z żółcią.

Goryczka Żółta

Już sama nazwa tej dziko rosnącej rośliny może sugerować, że ma ona jakiś związek z żółcią. Goryczka żółta rośnie w górach Środkowej i Południowej Europy oraz na terenie Azji Mniejszej. Niestety w Polsce nie występuje w naturalnym środowisku dlatego musi być importowana z innych krajów. Surowcem leczniczym goryczki żółtej jest bardzo gruby i długi korzeń o szaro-białej barwie, który zawiera substancje gorzkie – sekoirydoidy. Przygotowywane z niego wyciągi, nalewki, czy odwary wpływają korzystnie zarówno na produkcję, jak i uwalnianie żółci.

Karczoch zwyczajny

Rodzinnym krajem karczocha jest prawdopodobnie Etiopia. W Północnej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich, czy w Południowej Europie można spotkać dziko rosnącego karczocha zwyczajnego. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są jego liście – zarówno świeże, jak i suszone. Mają one działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Poza tym wykazują działanie przeciwzapalne, co jest bardzo cenną właściwością jeśli zmagamy się z chorobami zapalnymi wątroby, czy pęcherzyka żółciowego.

Owoce Jałowca

Jałowiec pospolity to zawsze zielony krzew, który w naszym kraju pojawia się często jako ozdoba ogródków. Nie jest on jednak wyłącznie rośliną ozdobną, ponieważ rośnie dziko w bardzo różnych miejscach – od lasów poprzez bagna aż po tereny skaliste. Surowcem leczniczym jałowca są jego owoce, czyli szyszkojagody. Sporządzane z nich wyciągi powodują nasilenie produkcji żółci.

Dziurawiec Zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny kojarzony jest przeważnie z leczeniem stanów depresyjnych. Faktycznie ma on działanie antydepresyjne, ale oprócz tego może okazać się pomocny w problemach z produkcją i wydzielaniem żółci. Wykazuje on zarówno działanie żółciotwórcze, jak i żółciopędne. W sklepach zielarskich i aptekach możemy spotkać ziele dziurawca do zaparzenia, ziele dziurawca jako składnik mieszanek ziołowych, czy leków roślinnych. Należy jednak pamiętać, że stosowanie produktów zawierających dziurawiec osłabia działanie leków antykoncepcyjnych. Dziurawiec może powodować również nadwrażliwość na promienie słoneczne.

UWAGA! Dziurawiec Zwyczajny to roślina, która bardzo często wchodzi w interakcje z lekami. Przed zastosowaniem któregokolwiek z proponowanych ziół, KONIECZNIE omów to z lekarzem!

Mniszek Lekarski

Jest to roślina, którą z pewnością zna każdy mieszkaniec naszego kraju, choć każdy zna go pod inną nazwą. Niektórzy nazywają go „mleczem”, inni „dmuchawcem”, a jeszcze inni „żabim kwiatem”. Ze względu na to, że występowanie mniszka w Polsce jest bardzo powszechne i traktowany jest on jak chwast, mało kto wie, że ma właściwości lecznicze. Co ciekawe w przypadku mniszka lekarskiego surowcem leczniczym jest cała roślina. Działanie lecznicze związane jest przede wszystkim z występowaniem laktonów seskwiterpenowych. Powodują one, m.in. lepsze wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ.

Zobacz również: Czego nie lubi wątroba? - 10 najczęstszych błędów

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!