CZY KSYLITOL JEST ZDROWY? – CUKIER BRZOZOWY POD LUPĄ DIETETYKA
Data publikacji: July 25, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

CZY KSYLITOL JEST ZDROWY? - CUKIER BRZOZOWY POD LUPĄ DIETETYKA

Coraz więcej osób decyduje się na eliminację białego cukru z diety i zastąpienie go jego innymi substancjami słodzącymi. Zwiększająca się świadomość na temat szkodliwości białego cukru to z pewnością pozytywne zjawisko. Warto jednak zastanowić się czym zastępujemy biały cukier i czy na pewno każdy zamiennik będzie korzystniejszy dla zdrowia? Ostatnio wiele kontrowersji pojawia się wokół znanego od dawna zamiennika cukru, jakim jest ksylitol. Pojawiają się pytania: czy ksylitol jest zdrowy i czy jest to zdrowy cukier?

CZYM JEST KSYLITOL?

Ksylitol zaliczany jest do grupy polioli, czyli alkoholi cukrowych. Co ciekawe nie występuje on jedynie jako dodatek do produktów. Ksylitol możemy spotkać również w śliwkach, malinach, truskawkach, czy kalafiorze. Fakt, że ksylitol posiada słodkość porównywalną do cukru białego, ma od niego o około 40% niższą kaloryczność, jest odporny na działanie wysokiej temperatury oraz fakt, że ma bardzo niski indeks glikemiczny i w nieznaczny sposób wpływa na wzrost poziomu cukru we krwi sprawiły, że w szybkim tempie zyskał on na popularności (zobacz we wpisie czym jest indeks glikemiczny). W produktach spożywczych ksylitol kryje się pod symbolem E967, a znaleźć go możemy, m.in. w gumach do żucia, czy słodyczach (zobacz: Guma do żucia - sprawdź co trafia do Twoich ust). Ksylitol możemy kupić również w czystej postaci i następnie sami dodawać go do różnych produktów i potraw. Tu pojawia się jednak problem, ponieważ przy zakupie ksylitolu musimy wykazać się czujnością.

KSYLITOL Z KUKURYDZY VS CUKIER BRZOZOWY - NA CO UWAŻAĆ PODCZAS ZAKUPÓW?

Rosnącą popularność ksylitolu zaczęli wykorzystywać producenci. W związku z tym przy jego zakupie musimy zwrócić uwagę na pochodzenie produktu oraz informacje jak jest pozyskiwany, aby nie dać się złapać w marketingową pułapkę. Obecnie na półkach sklepowych możemy spotkać ksylitol pozyskiwany z kukurydzy, pochodzący z Chin oraz oryginalny ksylitol fiński, pozyskiwany z brzozy.  Niestety produkty te różnią się pomiędzy sobą ceną - produkowany z kukurydzy jest tańszy dlatego jeśli zasugerujemy się wyłącznie ceną jest duża szansa, że do naszego koszyka trafi podróbka ksylitolu. Dobrze, by było gdyby różnica pomiędzy ksylitolem z kukurydzy, a tym oryginalnym leżała jedynie w cenie jednak tak nie jest.

Po pierwsze ksylitol wytwarzany z kukurydzy najczęściej pochodzi z kukurydzy modyfikowanej genetycznie, a żywność taka budzi wiele kontrowersji i nie znamy jeszcze jej wpływu na nasze zdrowie.

Po drugie metody pozyskiwania ksylitolu z kukurydzy różnią się od tych, które stosowane są do produkcji ksylitolu pochodzącego z surowca drzewnego. W pierwszym przypadku źródłem ksylitolu jest fermentacja przeprowadzana przez bakterie i drożdże, których śladowe ilości mogą znaleźć się w produkcie końcowym. Do produkcji ksylitolu z kukurydzy wykorzystywana jest również inna metoda - kwasowa hydroliza biomasy, która przy produkcji oryginalnego ksylitolu z Finlandii nie jest stosowana ze względu na to, że jest ona szkodliwa dla środowiska. W Finlandii ksylitol produkowany jest od wielu lat. Pozyskuje się go z drzewa brzozowego bez udziału bakterii i grzybów. Niestety ten oryginalny ksylitol coraz częściej wypierany jest przez produkowany na masową skalę, tańszy ksylitol chiński pozyskiwany z kukurydzy. By odpowiedzieć na pytanie czy ksylitol jest zdrowy, a więc czy nie kupujemy chińskiej podróbki, należy sprawdzić pewne informacje. W ten sposób możemy ustrzec się przed zakupem podróbki ksylitolu.

- Zawsze sprawdzaj kraj pochodzenia produktu! Oryginalny ksylitol pochodzi z Finlandii.

- Zawsze sprawdzaj z jakiego surowca pozyskiwany jest ksylitol! Fakt, że na opakowaniu przeczytasz, że producentem jest firma pochodząca, np. z USA, czy Kanady nie oznacza, że ksylitol pochodzi z brzozy. Wiele firm (w tym europejskich!) importuje ksylitol z Chin i sprzedaje go pod swoją marką.

- Nie daj się zwieść opakowaniu! Hasła, czy obrazki na opakowaniu sugerujące, że produkt pochodzi z brzozy nie są wcale gwarancją, że jest tak faktycznie!

- Nie daj się zwieść cenie! Ksylitol produkowany z kukurydzy ma niższą cenę niż ten oryginalny, dlatego zbyt niska cena może być dla Ciebie jednym z sygnałów ostrzegawczych.

Zobacz również: Uzależnienie od cukru - jak sobie z nim poradzić?

CO JEŚLI NIE KSYLITOL?

Nie można zaprzeczyć temu, że eliminacja cukru białego i szukanie jego zamienników to dobre posunięcie. Jednak biorąc pod uwagę fakt jak producenci wykorzystują rosnące zainteresowanie tego typu zamiennikami należy zachować czujność i wybierać świadomie. Jeśli decydujemy się na zakup ksylitolu musimy pamiętać o tym, by kupować oryginalny produkt, ponieważ tylko taki będzie wartościowy. Warto również wiedzieć, że ksylitol to nie jedyny zamiennik cukru! Biały cukier możemy zamienić, np. stewią (ma 0 kcal i jest produktem całkowicie naturalnym), cukier kokosowy (ma niski indeks glikemiczny, dostarcza składników mineralnych i antyoksydantów), miód (oprócz tego, że nadaje słodki smak posiada wiele cennych właściwości, m.in. działa przeciwbakteryjnie), erytrol (należący tak jak ksylitol do alkoholi cukrowych i ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny może być tak jak ksylitol stosowany przez diabetyków), czy syrop klonowy (naturalny zamiennik cukru, dostarczający również składników mineralnych jednak nie nadający się dla osób chorujących na cukrzycę). Warto pamiętać, że naturalnym źródłem słodkiego smaku są także owoce, które ze względu na to, że dostarczają nam przede wszystkim dużych ilości witamin, antyoksydantów i błonnika pokarmowego będą doskonałym zamiennikiem białego cukru.

Zobacz również: Zamienniki cukry, czyli zdrowe pomysły na słodką przyjemność

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!