SUPLEMENTACJA WAPNIEM W PRAKTYCE
Data publikacji: Aug. 18, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

SUPLEMENTACJA WAPNIEM W PRAKTYCE

Suplementacja wapniem jest przez nas wdrażana dość często, ponieważ o jego roli w organizmie mówi się bardzo wiele. Dlatego chcąc zadbać o to, by nie zabrakło nam tego ważnego pierwiastka, niejednokrotnie sięgamy po suplementy diety z wapniem. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że efektywność suplementacji zależy od wielu czynników.

DO CZEGO JEST NAM POTRZEBNY WAPŃ?

- Wapń to pierwiastek, o którym najwięcej mówi się w kontekście profilaktyki osteoporozy. Jednak lista funkcji, jakie pełni ten makroelement w naszym organizmie nie kończy się na tym, że jest podstawowym budulcem kości i zębów. Do czego jeszcze jest nam potrzebny wapń?

- Bierze udział w regulacji hormonalnej – jest odpowiedzialny za aktywację oraz wydzielanie hormonów.

- Wpływa na funkcjonowanie układu mięśniowego - skurcze mięśni gładkich oraz poprzecznie prążkowanych są zależne od wapnia.

- Wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

- Reguluje procesy zapalne, odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, a także za utrzymanie odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych, co wpływa na sprawne funkcjonowanie komórek.

Zobacz również: Druga strona medalu, czyli triada sportsmenek

SUPLEMENTACJA WAPNIEM – JAKI SUPLEMENT WYBRAĆ?

Ilość suplementów diety zawierających wapń jest bardzo duża dlatego łatwo pogubić się przy wyborze właściwego preparatu. Decyzji nie ułatwiają nam również producenci suplementów diety. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat związków wapnia, jakie wchodzą w skład suplementów, to ciężko będzie nam samodzielnie dokonać dobrego wyboru. Przyjrzyjmy się właściwościom związków, pod którymi najczęściej występuje wapń.

Zobacz również: Aktywność fizyczna na mocne kości

WĘGLAN WAPNIA

Węglan wapnia to nieorganiczna sól wapnia, która słabo rozpuszcza się w wodzie. W żołądku dochodzi do przekształcenia jej w chlorek wapnia. Wchłanianie wapnia z węglanu wapnia kształtuje się na poziomie 20-25%. Duży wpływ na rozpuszczalność tego związku ma pH dlatego zaleca się przyjmowanie tego typu preparatów razem z posiłkiem. Powoduje to zwiększoną sekrecję soku żołądkowego i tym samym lepszą rozpuszczalność węglanu wapnia. Dobrym rozwiązaniem będzie popicie suplementu diety wodą gazowaną lub chociaż lekko gazowaną, czy wodą z dodatkiem cytryny. Zaletą suplementów diety, które zawierają wapń pod taką postacią jest szeroka dostępność oraz niska cena. Natomiast do wad można zaliczyć słabą rozpuszczalność. Wadą jest również fakt, że suplementacja węglanem wapnia będzie nieefektywna u osób z niedokwaśnością żołądka. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że przyjmowanie suplementów diety zawierających węglan wapnia w składzie może powodować powstawanie zaparć oraz wzdęć.

CYTRYNIAN WAPNIA

Suplementy z cytrynianem wapnia lub cytryniano-jabłczanem wapnia poleca się osobom z niedokwaśnością żołądka oraz pacjentom, którzy stosują blokery histaminy-2 lub inhibitory pompy protonowej. Zaletą cytrynianu wapnia jest również fakt, że nie wiąże się on ze szczawianami oraz innymi składnikami roślinnymi, które mogą niekorzystnie wpływać na wchłanianie wapnia. Wchłanialność wapnia z cytrynianu wapnia wynosi około 30-45% jednak wadą preparatów zawierających wapń pod taką postacią jest ich wysoka cena. Sugeruje się również, że lepszą formą od cytrynianu wapnia jest cytryniano-jabłczan wapnia, ponieważ charakteryzuje się lepszą biodostępnością oraz w znaczny sposób wpływa na utrzymanie prawidłowej masy kostnej.

FUMARAN WAPNIA

W suplementach diety możemy się spotkać także z wapniem występującym w formie fumaranu wapnia. W kwaśnym środowisku żołądka związek ten jest przekształcany do chlorku wapnia i w takiej postaci jest wchłaniany w jelicie cienkim. Fumaran wapnia podaje się w przypadku niedoborów tego pierwiastka o różnych przyczynach, a tabletki są z reguły dobrze tolerowane i skuteczne w leczeniu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dużą zaletą fumaranu wapnia jest fakt, że w odróżnieniu od węglanu wapnia nie przyczynia się do powstawania wzdęć.

CHLOREK WAPNIA

Chlorek wapnia charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością i wysoką zawartością procentową wapnia. Jednak rzadko można spotkać go w formie tabletek, ponieważ działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Najczęściej jest on podawany w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów wapnia, np. w przypadku zatruć.

WAPŃ Z NATURALNYCH ŹRÓDEŁ

Producenci suplementów diety z wapniem coraz częściej decydują się na dodatek pierwiastka pozyskiwanego z naturalnych źródeł, m.in. muszli ostryg, koralowców, czy dolomitów. Należy jednak podkreślić, że skuteczność stosowania tego typu źródeł wapnia w suplementach jest jeszcze w fazie badań.

Zobacz również: Mleko roślinne - wybór nie tylko od krowy

WAPŃ I MAGNEZ W JEDNEJ TABLETCE?

Na rynku można spotkać wiele suplementów diety, które zawierają jednocześnie wapń i magnez. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy pierwiastek czuje się dobrze w towarzystwie innego pierwiastka występującego w tej samej tabletce. Dlatego przy wyborze odpowiedniego suplementu diety trzeba zwrócić uwagę na to, czy w jednym preparacie nie występują pierwiastki, które będą wzajemnie znosić swoje działanie. Przykładem może być wapń i magnez. Sole wapnia znoszą działanie magnezu z kolei sole magnezu nasilają działanie antagonistów wapnia.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!