METODA BLW, CZYLI ZAUFAJ SWOJEMU DZIECKU!
Data publikacji: Nov. 28, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

METODA BLW, CZYLI ZAUFAJ SWOJEMU DZIECKU!

Metoda BLW, czyli Baby Led Weaning pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno dlatego wciąż budzi nieco kontrowersji. Eksperci są ostrożni w wydawaniu jednoznacznych opinii na jej temat natomiast rodzice otwarcie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Jedni są zachwyceni z kolei inni mają sceptyczne nastawienie. Jest to dość nowa metoda stąd istnieje również grupa osób, która w ogóle o niej nie słyszała. Dlatego warto wyjaśnić na czym polega, jak wygląda w praktyce oraz jakie są jej wady i zalety.

METODA BLW – BOBAS LUBI WYBÓR

Metoda „baby led weaning”, czyli w skrócie BLW została opisana po raz pierwszy w 2011 roku przez Gill Rapley – brytyjską badaczkę. W Polsce pojawiła się książka jej autorstwa zatytułowana „Bobas lubi wybór”. Tytuł książki przyjął się jako polska wersja nazwy dla metody BLW. Bardzo dobrze oddaje ona jej główne założenie jakim jest pozostawienie dziecku wyboru w kwestii spożywanych pokarmów. Jest to całkowicie nowe podejście do żywienia, które zakłada, że to niemowlę kieruje całym procesem odstawienia go od piersi mamy, czy mleka modyfikowanego. W praktyce wygląda to tak, że dziecko je posiłki razem z nami i dostaje do jedzenia to samo co my. Omijamy tym samym etap jedzenia łyżeczką i podawania papkowatych pokarmów. Warto jednak podkreślić, że dziecko nadal otrzymuje posiłki mleczne, czyli w zależności od metody karmienia – mleko matki lub mleko modyfikowane. To posiłki mleczne są podstawą żywienia natomiast pokarmy podawane metodą BLW stanowią jedynie uzupełnienie codziennego jadłospisu.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Czytając o metodzie BLW niektórzy rodzice mogą złapać się za głowę i stwierdzić, że to jakieś szaleństwo! Nie ma się jednak czego obawiać pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze musimy wiedzieć , w którym momencie wprowadzić taką metodę żywienia. Zaleca się, aby stosować ją wyłącznie u dzieci, które ukończyły 6. miesiąc życia. Jeśli nasza pociecha osiągnęła już wymagany wiek pozostaje pytanie o praktyczny aspekt stosowania metody BLW. Na początku powinniśmy zadbać o przygotowanie miejsca przy stole. Stosując metodę BLW zapraszamy dziecko do wspólnego stołu dlatego musimy być na to gotowi. Warto wybrać właściwe krzesełko do jedzenia, a także zadbać o praktyczną podkładkę na podłogę. Jej zadaniem będzie „łapanie” resztek pokarmu, które spadną ze stołu podczas próbowania przez dziecko nowych pokarmów. Na początku dziecko powinno jeść palcami, co pozwoli na dokładne zapoznanie się z konsystencją, czy kształtem nowych produktów. Powinniśmy dać dziecku czas na dokładne oswojenie się z nowymi produktami, unikać pospieszania, rozpraszania, czy zmuszania do jedzenia. Jeśli wiemy już w jaki sposób podawać pokarm kolejne pytanie brzmi – od jakich produktów powinniśmy zacząć wprowadzanie metody BLW? Najlepiej jeśli będą to produkty, które małe dziecko bez problemu chwyci do ręki. Mogą to być, np. warzywa pokrojone w słupki (marchew, ziemniaki), czy różyczki brokuła. Z kolei na śniadanie, czy podwieczorek możemy podać kawałki owoców, czy gęstą kaszkę, którą dziecko będzie mogło jeść palcami. Należy przy tym pamiętać, że skoro dajemy dziecku pokarmy z naszego stołu, to muszą być one odpowiednio przyrządzone. Powinny być to dania łatwostrawne, bez dodatku soli, czy cukru. Ważne jest, by podawane posiłki były urozmaicone, co pozwoli nam na zaobserwowanie, które produkty dziecko wybiera najchętniej.

WADY I ZALETY

Jak każda metoda, tak i metoda BLW posiada swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać jeśli rozważamy wprowadzenie takiego sposobu żywienia.

WADY

1. Pobieranie pokarmu z łyżeczki, czy spożywanie pokarmów o większej gęstości (m.in. papki z owoców i warzyw, zupy) uaktywnia kolejne mięśnie twarzy.

2. U niektórych rodziców wprowadzenie metody BLW może być źródłem stresu związanego z koniecznością całkowitego zaufaniu dziecku. Rodzice na początku mogą zamartwiać się, czy ich pociecha na pewno je tyle ile powinna.

3. Dla wielu osób podstawową wadą tej metody jest większy bałagan. Kawałki jedzenia często trafiają na podłogę, czy lądują obok talerza. W związku z tym metoda BLW wymaga odpowiedniego przygotowania miejsca do jedzenia, a także większych nakładów czasu na jego sprzątanie.

ZALETY

1. Metoda BLW to dobry sposób na obserwowanie i poznawanie naszego dziecka, co korzystnie wpływa komunikację na linii rodzic-dziecko.

2. Dzięki temu, że dziecko je to co my jest to okazja do zmiany naszego sposobu żywienia na zdrowszy.

3. Rezygnując z kupowania gotowych dań dla dzieci możemy oszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

4. W metodzie BLW dajemy dziecku wybór dlatego unikamy stresu związanego z tym, że nasza pociecha odmówi jedzenia.

Może cię zainteresować: Żywienie w fenyloketonurii - podstawowe informacje

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!