ŻYWNOŚĆ BEZGLUTENOWA POD LUPĄ
Data publikacji: Dec. 15, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

ŻYWNOŚĆ BEZGLUTENOWA POD LUPĄ

Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć na półkach sklepowych chleb, czy makaron bezglutenowy. Żywność bezglutenowa schowana była na skromnych półkach gdzieś pośród setek innych artykułów. Dziś producenci z dumą eksponują produkty bezglutenowe, a my nie mamy najmniejszego problemu z ich znalezieniem. Choć wiele mówi się o zaletach żywności bezglutenowej, to jednak warto przyjrzeć się dokładnie etykietom przetworzonych produktów bezglutenowych, ponieważ może czekać na nas wiele „niespodzianek”.

JAKI PRODUKT MOŻEMY UZNAĆ ZA BEZGLUTENOWY?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem dietą bezglutenową zwiększa się ilość produktów, które producenci określają jako bezglutenowe. Producenci żywności nigdy nie pozostają w tyle dlatego ich odpowiedź na zapotrzebowanie klientów jest błyskawiczna. Dlatego na półkach sklepowych coraz częściej dostrzegamy produkty, które opisane są jako „bez glutenu”, czy „gluten free”. Jednak, czy powinniśmy bezgranicznie ufać takim napisom? Jak sprawdzić, czy produkt faktycznie nie zawiera glutenu? Na szczęście istnieją odpowiednie regulacje prawne oraz symbol, który daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Według prawa za produkt bezglutenowy możemy uznać ten, w którym zawartość glutenu nie przekracza 20 mg na 1 kg masy produktu. Produkty spełniające to kryterium rozpoznajemy po znaku przekreślonego kłosa, który umieszczony jest na opakowaniu. Taki symbol to gwarancja tego, że zapewnienia producentów nie są wyłącznie chwytem marketingowym.

ŻYWNOŚĆ BEZGLUTENOWA POD LUPĄ

Kupując produkt bezglutenowy warto wnikliwie przeanalizować jego etykietę, aby sprawdzić, czy skład będzie faktycznie służył naszemu zdrowiu. Niestety okazuje się, że producenci często pozwalają sobie na niekoniecznie zdrowe dodatki, np. olej palmowy, czy syrop glukozowo-fruktozowy. Przyjrzyjmy się jakie pozycje w składzie produktu powinny zniechęcić nas do jego zakupu.

1. Olej palmowy

Jest to produkt łatwo dostępny i stosunkowo tani dlatego producenci chętnie wykorzystują go w swoich produktach. Choć z punktu widzenia kosztów produkcji jest on korzystnym dodatkiem to już z punktu widzenia zdrowia przestaje taki być. Olej palmowy to źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się, m.in. do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia.

2. Syrop glukozowo-fruktozowy

Część przetworzonych produktów bezglutenowych zawiera również dodatek syropu glukozowo-fruktozowego, o którym mówi się wiele złego. Podobnie jak w przypadku oleju palmowego chodzi przede wszystkim o koszty produkcji. Syrop glukozowo-fruktozowy jest tańszy od cukru, a ponadto nie ulega krystalizacji i zapobiega wysychaniu produktów, do których jest dodawany. Niestety jego obecność nie pozostaje obojętna dla konsumenta, ponieważ spożycie produktów zawierających ten składnik może prowadzić, m.in. do rozwoju otyłości, czy cukrzycy typu II.

3. Węglan sodu (E500)

Kolejnym składnikiem, który powinien wzbudzić nasz niepokój jest węglan sodu oznaczany jako E500. Pełni on, m.in. funkcję spulchniacza i regulatora kwasowości. Dodawany jest do ciastek, dżemów, budyniów, wyrobów czekoladowych, czy zup. Skutkiem ubocznym spożycia produktów, które zawierają go w swoim składzie mogą być, m.in. wymioty i biegunki.

4. Propionian wapnia (E282)

Jest to dodatek spełniający funkcję konserwującą. Możemy spotkać go, m.in. w pakowanym pieczywie, czy wyrobach cukierniczych. Jego przyjmowanie z żywnością może prowadzić do bólów i zawrotów głowy, migreny, a także podrażnienia błony śluzowej żołądka.

5. Hyydroksypropylometyloceluloza (E464)

E464 to środek przeciwzbrylający i zagęszczający, a także emulgator i wypełniacz. Jest to jeden z najczęściej występujących dodatków do przetworzonej żywności bezglutenowej. Niestety może on przyczyniać się do powstawania biegunek, wzdęć oraz zaparć.

RÓB „BEZGLUTENOWE ZAKUPY” Z GŁOWĄ!

Robiąc „bezglutenowe zakupy” warto trzymać się kilku zasad, aby nasz koszyk był pełen wyłącznie zdrowych produktów!

- Czytaj dokładnie skład produktów! Najlepiej, aby skład zawierał jak najmniej pozycji. Warto pamiętać również o tym, że składniki wymieniane są w kolejności malejącej.

- Nie kieruj się marką i ceną! Produkty najtańsze kuszą nas najbardziej jednak zawsze należy zadać sobie pytanie – skąd taka cena? Odpowiedzią może okazać się skład dlatego pomimo atrakcyjnej ceny należy zawsze go sprawdzić. To samo dotyczy marki, której często ufamy bezgranicznie. Tymczasem nawet znany i lubiany producent może zaliczyć wpadkę ze składem produktu.

- Wybieraj produkty jednoskładnikowe! Istnieje szereg produktów, które naturalnie nie zawierają glutenu, a producenci nie manipulują przy ich składzie. Należą do nich, m.in. ryż, gryka, ziemniaki, amarantus, kukurydza, proso, świeże warzywa i owoce. Pod względem składu i wartości odżywczych wypadają one niejednokrotnie lepiej od gotowych i „wygodnych” przetworzonych produktów bezglutenowych.

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!