ZDROWE ZAMIENNIKI SŁODYCZY
Smak słodki to jeden z najbardziej pożądanych smaków. Nasze kubki smakowe przyzwyczaiły się do niego za sprawą wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukru. Dla wielu osób to właśnie umiłowanie smaku słodkiego stoi na przeszkodzie w drodze do szczupłej sylwetki. Dlatego ważne jest, by odnaleźć i wprowadzić do naszej diety zdrowe zamienniki słodyczy.
ZDROWE ZMIENNIKI SŁODYCZY – GDZIE ICH SZUKAĆ?
Często słyszymy, że powinniśmy zamienić słodycze na coś zdrowszego. W takich momentach ze strachem myślimy o tym, że już do końca życia będziemy musieli jeść produkty niesmaczne. Nie jest to prawdą, ponieważ słodycze można zamienić na pyszne produkty, które do tego będę charakteryzowały się znacznie wyższą wartością odżywczą. Jakie produkty lub potrawy mogą być zdrowszymi zamiennikami słodyczy?
1. DANIA NA BAZIE KASZY JAGLANEJ
Kasza jaglana doceniana jest nie tylko za wysoką wartość odżywczą, ale także za uniwersalność w kuchni. Możemy wykorzystać ją zarówno do przygotowania dań na słono, jak i na słodko. Choć z początku obecność kaszy w słodkich daniach może wydawać nam się bardzo dziwna, to wystarczy sprawdzić ile ciekawych przepisów pojawiło się w ostatnim czasie! Bardzo popularne stało się „raffaello” z kaszy jaglanej, czy wszelkiego rodzaju puddingi jaglane. Przygotowując dania z kaszy jaglanej na słodko możemy dorzucić również świeże owoce, czy orzechy co dodatkowo zwiększy wartość odżywczą potrawy.
2. OWSIANKA, RYŻANKA, GRYCZANKA, CZYLI PŁATKI ZBOŻOWE NA SŁODKO
Zamiast sięgać rano po kanapkę z kremem czekoladowym, czy miskę wysoko przetworzonych płatków śniadaniowych warto postawić na zdrowszą wersję słodkiego śniadania. Mogą być to płatki zbożowe z różnymi dodatkami. Najczęściej słyszymy o zastosowaniu do tego typu dań płatków owsianych i popularnej owsiance. Możemy jednak trochę poeksperymentować w kuchni i podawać je na zmianę z innymi płatkami. Coraz więcej osób przygotowuje z rana, tzw. „gryczankę” na bazie płatków gryczanych, „jaglankę” z płatków jaglanych, czy „ryżankę” z płatków ryżowych. Oprócz płatków zbożowych dodajemy do nich owoce (świeże lub suszone), orzechy, nasiona, miód. Jest to dużo lepsza alternatywa dla gotowych płatków śniadaniowych, które należą do produktów wysoko przetworzonych o dużej zawartości cukrów prostych. Nie zaliczamy ich co prawda do słodyczy, ale biorąc pod uwagę ilość cukru dodanego jaką zawierają musimy pomyśleć o zamiennikach również dla takich produktów.
3. KOKTAJLE OWOCOWE
Koktajle owocowe najlepiej przygotowywać samodzielnie w domu, ponieważ ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu. Domowe koktajle to także gwarancja tego, co trafia do koktajlu. Możemy zatem przyrządzić koktajl z czego chcemy. Do wyboru mamy wiele owoców, warzyw, a także dodatki pod postacią orzechów, migdałów, nasion chia, siemienia lnianego. Jeśli postawimy na owoce o słodkim smaku to z pewnością po wypiciu porcji koktajlu przestaniemy myśleć o słodyczach.
4. CHIPSY Z OWOCÓW
W pierwszej chwili chipsy z owoców mogą wydawać się szalonym pomysłem. Tak naprawdę nie są one niczym nadzwyczajnym. Są to po prostu kawałki/plastry świeżych owoców z dodatkiem ulubionych przypraw (lub bez), które pieczemy w piekarniku. Chipsy owocowe możemy przygotować, np. z jabłek (z dodatkiem cynamonu jeśli lubimy), gruszki, czy truskawki.
5. OWOCE ŚWIEŻE I SUSZONE, SAŁATKI OWOCOWE
Zdrowe zamienniki słodyczy to także owoce świeże, suszone, czy spożywane w formie sałatki owocowej. Jeśli najdzie nas ochota na coś słodkiego to warto pamiętać o nich, ponieważ oprócz słodkiego smaku owoce mają w sobie wiele cennych witamin, antyoksydantów, a także błonnika pokarmowego.
PODSUMOWANIE
Powyżej przedstawione zamienniki słodycze to tylko wybrane przykłady, ponieważ jeśli się rozejrzymy możemy znaleźć ich znacznie więcej! Warto pamiętać o przedstawionych zamiennikach, gdy będziemy chcieli sięgnąć po coś słodkiego. Słodki smak możemy odnaleźć również w dużo zdrowszych produktach. Musimy pamiętać, że spożywanie słodyczy bogatych w cukry proste to szybka droga do nadmiernej masy ciała i związanych z nią poważnych konsekwencji zdrowotnych.