JAK DZIAŁA KUCHENKA MIKROFALOWA? - OD 338KG-EGO WYNALAZKU DO NOWOCZESNEGO SPRZĘTU KUCHENNEGO
Data publikacji: Jan. 19, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK DZIAŁA KUCHENKA MIKROFALOWA? - OD 338KG-EGO WYNALAZKU DO NOWOCZESNEGO SPRZĘTU KUCHENNEGO

Szybki styl życia wzbudza w nas potrzebę poszukiwania rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić czas w każdej sferze życia. Dotyczy to również kwestii jedzenia. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup sprzętów, które wychodzą naprzeciw naszym wymaganiom i pozwalają zjeść szybko ciepły posiłek. Jednym z tego typu sprzętów jest kuchenka mikrofalowa. Jej mechanizm działania wzbudza jednak wiele wątpliwości dlatego warto odpowiedzieć na pytanie – jak działa kuchenka mikrofalowa?

ŚWIATEM RZĄDZI PRZYPADEK, CZYLI O ODKRYCIU ODDZIAŁYWANIA MIKROFAL Z JEDZENIEM

Znane powiedzenie mówi, że „Światem rządzi przypadek”, co sprawdza się również w odniesieniu do odkrycia, które dało początek kuchenkom mikrofalowym. Pewien Amerykanin o nazwisku Spencer odkrył, że mikrofale mogą oddziaływać z jedzeniem zupełnie przypadkowo podczas pracy nad konstrukcją urządzenia radarowego. Podczas eksperymentowania z magnetronem, który emituje mikrofale Amerykanin zaobserwował, że batonik czekoladowy, który znajdował się w kieszeni jego spodni zaczyna się topić. W ten sposób Spencer odkrył w jaki sposób mikrofale mogą oddziaływać z jedzeniem, co zaciekawiło go do tego stopnia, że w 1947 roku wprowadził na rynek pierwszą na Świecie kuchenkę mikrofalową. Pierwszy tego typu sprzęt znacznie różnił się od zgrabnych i ładnie komponujących się z wystrojem kuchni mikrofalówek. Pierwsza kuchenka mikrofalowa, która trafiła na rynek była sporych rozmiarów – jej wysokość dochodziła do 1,65 metrów natomiast waga wynosiła aż 338 kg. Ze względu na tak duże wymiary oraz fakt, że pierwsze tego typu sprzęty były chłodzone wodą pojawiały się one głównie w lokalach gastronomicznych.

MIKROFALE I WODA, CZYLI O TYM JAK TO SIĘ DZIEJE, ŻE KUCHENKA MIKROFALOWA PODGRZEWA NASZE JEDZENIE

Jak to się dzieje, że wkładając zimny posiłek do mikrofalówki dosłownie po kilku minutach możemy wyjąć gorące danie? Jak sama nazwa mówi cały sekret tkwi w mikrofalach, czyli promieniowaniu elektromagnetycznym, którego długość fali wynosi około 12 cm. Mikrofale pochłaniane są przez znajdujące się w jedzeniu cząsteczki wody. Cząsteczki te zaczynają drgać i przejmują energię pochłoniętych mikrofal. Drgania cząsteczek wody tłumione są przez inne związki chemiczne, które otaczają cząsteczki wody. Sprawia to, że drgające cząsteczki wody przekazują energię pochłonięta wcześniej z mikrofal całej substancji, dzięki czemu temperatura naszego posiłku wzrasta. Zdarza się jednak, że wyciągając potrawę z mikrofalówki czujemy, że nie nagrzała się ona równomiernie. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Fale wytwarzane przez magnetron (rodzaj lampy radiowej, która jest „sercem” mikrofalówki) odbijają się od przeciwległej ściany kuchenki, przez co miejsca, gdzie fala ma maksymalne stężenie są gorące natomiast te, gdzie natężenie fali równe jest zero pozostają zimne. Na szczęście jest na to sposób o czym warto pamiętać wybierając odpowiednią kuchenkę mikrofalową. W niektórych kuchenkach mikrofalowych montuje się dodatkowo obracające się elementy odbijające fale. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w kuchence mikrofalowej obrotowej podstawki, która zapewnia równomierne rozłożenie ciepła w potrawie. Dlatego jeśli planujemy zakup mikrofalówki warto dopytać, czy dany model posiada takie elementy.

PIERWSZE UŻYCIE KUCHENKI MIKROFALOWEJ

Jeśli dopiero co zakupiliśmy kuchenkę mikrofalową warto pamiętać o kilku kwestiach. Ze względu na rosnącą popularność tego typu sprzętów na rynku pojawiają się coraz nowsze wersje różniące się pomiędzy sobą wyborem funkcji. Dlatego przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z instrukcją naszego nowego nabytku, aby uniknąć niespodzianek. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z informacją jakiego typu naczynia mogą trafić do kuchenki mikrofalowej. Jeśli się tego nie dowiemy to nie dość, że możemy stracić piękną zastawę stołową to jeszcze istnieje ryzyko narażenia na szwank naszego zdrowia. Pamiętajmy również o tym, że nie każdy produkt będzie nadawał się do podgrzania w kuchence mikrofalowej.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!