JAKIE WŁAŚCIWOŚCI KRYJE W SOBIE KORZEŃ MACA – PERUWIAŃSKI ŻEŃ-SZEŃ?
Data publikacji: April 12, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI KRYJE W SOBIE KORZEŃ MACA – PERUWIAŃSKI ŻEŃ-SZEŃ?

Maca nazywana również peruwiańskim żeń-szeniem cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Mieszkańcy Peru korzystają z jej cennych właściwości już od dawna i traktują ją jako element codziennej diety. My natomiast dopiero odkrywamy jak Maca może przyczynić się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ okazuje się, że peruwiański żeń-szeń może być ważnym składnikiem diety nie tylko wśród mieszkańców Peru.

KORZEŃ MACA – ROŚLINA Z PERUWIAŃSKICH GÓR

Maca to roślina, która rośnie w specyficznych warunkach – na dużych wysokościach, przy silnym nasłonecznieniu i wietrze oraz przy dużych różnicach temperatur. Maca osiąga niewielkie rozmiary, a jej jadalną częścią jest podziemny korzeń, który kształtem przypomina rzodkiew. Jaki smak ma korzeń? Jest on dość nieprzyjemny dlatego niweluje się go, np. za pomocą soków owocowych. Warto dodać, że Maca występuje w trzynastu odmianach, które różnią się od siebie barwą (najczęściej spotykaną jest barwa żółta, czarna i czerwona).

SKŁAD KORZENIA MACA

Korzeń peruwiańskiego żeń-szenia składa się w 80% z wody. Oprócz tego w maca znajduje się spora ilość węglowodanów (59%) oraz niewielka ilość kwasów tłuszczowych z czego około 50% stanowią jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Na uwagę zasługuje również fakt, że maca stanowi źródło aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Oprócz węglowodanów, tłuszczów i białka w macy znajdziemy błonnik pokarmowy, związki polifenolowe, sterole, a także wapń, żelazo, sód, miedź oraz cynk.

CENNE WŁAŚCIWOŚCI PERUWIAŃSKIEGO ŻEŃ-SZENIA

Rosnące zainteresowanie peruwiańskim żeń-szeniem nie tylko wśród mieszkańców Peru skłoniło naukowców do poszukiwania informacji na temat wpływu zawartych w nim związku na nasz organizm. Dane, które udało się zebrać do tej pory przedstawiają się interesująco.

1. Poprawa funkcji seksualnych i płodności

Maca uznawana jest za afrodyzjak, ponieważ zaobserwowano, że może poprawiać funkcje seksualne, a także pozytywnie wpływać na płodność. Składniki zawarte w peruwiańskim żeń-szeniu mogą wpływać bezpośrednio na poprawę popędu seksualnego u mężczyzn bez wpływu na stężenie hormonów płciowych. Wzrost libido zaobserwowano również u kobiet i mężczyzn, u których zaburzenia funkcji seksualnych były spowodowane depresją. Prawdopodobnie składniki zawarte w macy mogą wpływać korzystnie także na płodność poprzez pozytywny wpływ na liczbę i ruchliwość plemników.

2. Ochrona przed nowotworami

Peruwiański żeń-szeń zasługuje na uwagę również ze względu na liczne związki o charakterze antyoksydantów, które w nim występują. Flawonolignany, glukozynolany oraz flawonoidy występujące w maca wykazują działanie chemoprewencyjne oraz przeciwzapalne.

3. Korzystny wpływ na układ kostny

Okazuje się, że związki występujące w korzeniu maca mogą mieć również korzystny wpływ na układ kostny zapobiegając powstawaniu zmian osteoporotycznych. Prowadzą one do stymulacji podziałów osteoblastów, różnicowania się komórek kostnych oraz nasilają ekspresję genów, które są odpowiedzialne za osteogenezę.

4. Korzystny wpływ na układ nerwowy

Korzeń maca wykazuje również pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Składniki występujące w macy korzystnie wpływają na funkcje poznawcze, proces uczenia się, a także wykazują działanie przeciwdepresyjne. Najsilniejszy wpływ na poprawę procesów uczenia się ma czarna odmiana maca co może być istotną informacją dla uczniów i studentów oraz osób pracujących umysłowo.

5. Inne właściwości

Peruwiański żeń-szeń może wykazywać również szereg innych właściwości. Dotychczas zaobserwowano, że składniki w nim zawarte mogą obniżać skurczowe ciśnienie krwi, stosunek testosteronu do estradiolu, a także wykazują właściwości przeciwzapalne i łagodzą objawy choroby wysokogórskiej.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!