JAK NIE PRZYTYĆ PO RZUCENIU PALENIA?
Data publikacji: April 30, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

JAK NIE PRZYTYĆ PO RZUCENIU PALENIA?

Palenie papierosów to bardzo niebezpieczny nałóg, który jak dobrze wiemy negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób. Dlatego rzucenie palenia to ważny krok ku lepszemu samopoczuciu i zdrowiu. Niestety część osób obawia się, że wraz z zaprzestaniem palenia papierosów pojawi się problem nadmiernej masy ciała. Nie jest to jednak regułą, wystarczy stosować się do kilku zasad, by po rzuceniu palenia uniknąć nadprogramowych kilogramów.

IDĄ ZMIANY!

Bardzo często u osób palących niezdrowy styl życia nie kończy się na sięganiu po papierosa. Niejednokrotnie do listy niezdrowych nawyków dochodzi również niewłaściwa dieta oraz niewielka ilość ruchu. Dlatego rzucając palenie należy zadbać o to, by wypracować zdrowe nawyki, które być może wcześniej nie należały do naszej codzienności. Rzucenie palenia to dla palacza duża zmiana dlatego na początku, zmiany w innym zakresie mogą wymagać nieco więcej czasu. Nie należy jednak zrażać się niepowodzeniami, a zmiany w zakresie diety i aktywności fizycznej wprowadzać stopniowo wyznaczając sobie realne cele w tym zakresie. Ich wprowadzenie jest niezbędne jeśli chcemy uniknąć przybierania na wadze po zaprzestaniu palenia.

5 PROSTYCH SPOSOBÓW NA TO, BY NIE PRZYTYĆ PO RZUCENIU PALENIA

Istnieje kilka prostych sposobów na to, by nie przytyć po rzuceniu palenia. Warto się z nimi zapoznać jeśli nie wiemy od czego zacząć i co zrobić, by uchronić się przed nadmiernymi kilogramami!

SPOSÓB NUMER 1. - ZADBAJ O RUCH!

Osoby palące nie zawsze dbają o odpowiednią ilość ruchu. Co więcej palenie wpływa negatywnie na kondycję fizyczną co sprawia, że po rzuceniu palenia nie łatwo jest zacząć regularne ćwiczenia. Jednak jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę musimy pamiętać, że regularna aktywność fizyczna jest do tego niezbędna. Nie powinniśmy jednak traktować ćwiczeń jako nieprzyjemnego przymusu dlatego należy zadbać o to, by wybrać takie ćwiczenia, które będą sprawiały nam przyjemność. Można pomyśleć też o tym by wykonywać je wspólnie z drugą osobą co dodatkowo zwiększy motywację. Ćwiczenia fizyczne to nie tylko dobry patent na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki, ale także na to, by nie myśleć o tym, że chce nam się palić.

SPOSÓB NUMER 2. - ZAJMIJ CZYMŚ RĘCE!

Palacze, którzy mają wyrobiony nawyk trzymania papierosa w ręku bardzo często nie wiedzą co zrobić z rękoma po rzuceniu palenia. W takiej sytuacji zamiennikiem papierosa bardzo często stają się niezdrowe przekąski, np. chipsy, cukierki, popcorn, słone orzeszki. Dlatego warto zadbać o to, by ręce zająć czymś innym niż takimi wysokokalorycznymi produktami o małej wartości odżywczej, które są prostą drogą do nadmiernej masy ciała. Nie musi być to jedzenie, choć jeśli chcemy jeść to warto zadbać chociaż o zdrowe przekąski. Zamiast jedzenia nasze ręce mogą być zajęte, np. rysowaniem, szydełkowaniem, pisaniem, grami planszowymi.

SPOSÓB NUMER 3. - JEŚLI MUSISZ COŚ PRZEGRYŹĆ, ZADBAJ O ZDROWE PRZEKĄSKI!

Tak jak zostało wspomniane wyżej palacze szukają sposobu na to, by zająć czymś ręce, sięgając po niezdrowe przekąski. Dlatego jeśli pojawi się w nas pokusa by podjadać chipsy, popcorn, orzeszki itp. warto pomyśleć o tym, by wcześniej zaopatrzyć się w ich zdrowsze zamienniki. Mogą być to, np. pestki dyni, kawałki świeżych owoców, suszone owoce, kawałki surowych warzyw, czy frytki warzywne.

SPOSÓB NUMER 4. - NOŚ PRZY SOBIE BUTELKĘ Z WODĄ MINERALNĄ!

Odpowiednie nawodnienie organizmu to bardzo ważna kwestia. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się woda mineralna, która nie dość, że nawadnia to jeszcze ma 0 kcal! Dlatego pomijając wodę nie musimy bać się o to, że przybędzie nam nadmiernych kilogramów. Popijanie wody jest również dobrym sposobem na tymczasowe zniwelowanie uczucia głodu, a także na zajęcie czymś rąk. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zamiast wody postawimy na dosładzane napoje owocowe, czy kolorowe napoje to efekt nie będzie ten sam. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych nie będą one sprzyjały szczupłej sylwetce. W związku z tym powinniśmy pamiętać, że podstawowym płynem powinna być dla nas woda mineralna.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!