DIETA A TRĄDZIK RÓŻOWATY – POZNAJ PROBLEM OD KUCHNI
Data publikacji: May 7, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

DIETA A TRĄDZIK RÓŻOWATY – POZNAJ PROBLEM OD KUCHNI

Trądzik bardzo często kojarzony jest z problemem skórnym, który jest charakterystyczny dla okresu dojrzewania. Nic bardziej mylnego. Występują różne odmianu trądziku, w tym m.in. trądzik różowaty (acne rosacea), który pojawia się najczęściej u osób w wieku 25-35 oraz 45-55 lat i spowodowany jest przede wszystkim nieprawidłowym ukrwieniem twarzy. Pojawienie się trądziku na twarzy może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość życia, dlatego tak ważne jest poszukiwanie skutecznych metod leczenia. Jedną z nich jest odpowiednia dieta.

TRĄDZIK RÓŻOWATY – ZMORA OSÓB DOROSŁYCH

Tak jak to już zostało wspomniane trądzik nie jest też obcy osobom w wieku powyżej 25 lat. Główną przyczyną jego pojawienia się jest nieprawidłowe ukrwienie skóry oraz nasilony łojotok spowodowany większymi mieszkami włosowymi w porównaniu do osób zdrowych. Prawdopodobnie w powstawaniu trądziku różowatego biorą udział różne drobnoustroje – nużeniec ludzki (Demodex folliculorum, D. folliculorum ) oraz Helicobacter pylori (H.pylori). Trądzik różowaty najczęściej atakuje centralną część twarzy. Pojawiają się na niej rumienie, krosty, grudki oraz teleangiektazy (czyli poszerzone naczynia krwionośne). Nasilenie objawów następuje w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne, zaburzeń hormonalnych, stosowania wybranych leków oraz niewłaściwej diety.

DIETA A TRĄDZIK RÓŻOWATY

Osoby, u których pojawia się trądzik różowaty często wydają spore sumy pieniędzy na różnego rodzaju kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej. Warto jednak spojrzeć na problem głębiej i zadbać o to, by zacząć od usuwania jego przyczyn. Może nam w tym pomóc odpowiednia dieta, dzięki której stan skóry znacznie się poprawi.

1. Jakich produktów należy unikać?

- Sól i produkty o dużej zawartości soli

Sól to nie tylko sól kuchenna, którą stosujemy do przyprawiania naszych potraw. To także, tzw. sól ukryta, która kryje się przede wszystkim w produktach o wysokim stopniu przetworzenia, np. paluszki, krakersy, chipsy). Jeśli zmagamy się z trądzikiem różowatym najlepiej wyeliminować te produkty z diety i ograniczyć dosalanie potraw stosując różne przyprawy i zioła.

- Produkty zawierające histaminę

Pogorszenie stanu skóry może być związane ze zwiększonym uwalnianiem histaminy po zjedzeniu produktów takich jak, m.in. pomidory, bakłażany, szpinak, owoce cytrusowe, kakao, wino czerwone, kiszonki, salami, tuńczyk.

- Produkty o wysokim indeksie glikemicznym

Ich spożycie prowadzi do zwiększonego uwalniania insuliny czego konsekwencją jest zwiększona produkcja IGF-1 nasilającego produkcję łoju. W związku z tym należy ograniczać spożycie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, do których zalicza się, m.in. słodycze, białe pieczywo, białe makarony.

- Mleko odtłuszczone

Spożywanie mleka w przypadku wystąpienia trądziku różowatego wzbudza wiele kontrowersji. Prawdopodobnie nasilenie objawów po spożyciu mleka wynika z tego, że białka w nim zawarte podnoszą poziom insuliny oraz IGF-1. W związku z tym, że mleko odtłuszczone zawiera więcej białka niż mleko pełnotłuste może mieć silniejszy wpływ na stan naszej skóry.

2. Jakie produkty warto włączyć do diety?

- Produkty dostarczające kwasów tłuszczowych omega-3

Kwasy omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne. Ponadto sugeruje się, że mogą też zwiększać płynność łoju przez co zapobiegają zatykaniu się gruczołów. Spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 powoduje zmniejszenie ilości zmian trądzikowych oraz łagodzi już istniejące. Do produktów będących dobrym źródłem tych kwasów zaliczamy, m.in. tłuste ryby morskie, orzechy (szczególnie orzechy włoskie), pestki i nasiona, wybrane oleje roślinne, zielone warzywa liściaste.

- Produkty zawierające kwas gamma-linolenowy (omega-6)

Kwas gamma-linolenowy należy do kwasów tłuszczowych omega-6. Dowiedziono, że w przypadku zmian trądzikowych wykazuje on podobne działanie jak opisane powyżej kwasy tłuszczowe omega-3. Wykorzystuje się go także w leczeniu atopowego zapalenia skóry i suchości skóry. Kwas gamma-linolenowy znajdziemy, m.in. oleju z ogórecznika, wiesiołka, nasion czarnej porzeczki oraz w spirulinie.

- Produkty dostarczające cynku

Cynk znajdziemy w różnych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ działa bakteriostatycznie i przeciwzapalnie. Warto również dostarczać go „od środka” pod postacią produktów bogatych w cynk. Zaliczamy do nich, m.in. pestki dyni, nasiona słonecznika, fasolę białą, kaszę gryczaną, migdały, nasiona chia, czy płatki owsiane.

- Produkty bogate w selen

Selen to pierwiastek wykazujący silne właściwości przeciwzapalne, przez co pomaga łagodzić zmiany trądzikowe. Dlatego osoby zmagające się z problemem trądziku powinny wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w selen. Są to, m.in. jajka, kasza gryczana, ryby morskie, orzechy włoskie.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!