FIT PUŁAPKI – ZDROWE VS NIEZDROWE - ICH NADMIAR MOŻE UTRUDNIAĆ ODCHUDZANIE
Data publikacji: June 22, 2018
Autor:
Anna Szponar
Dietetyk Lublin
Specjalizacje
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne

FIT PUŁAPKI – ZDROWE VS NIEZDROWE

Powszechnie postrzegane produkty jako zdrowe często są utożsamiane z niską kalorycznością i fit odżywianiem. Czy zawsze idzie to w parze? Jakie fit produkty (jedzone w nadmiarze!!!) mogą być pułapką dla Twojej sylwetki? 

Warto zmienić kierunek myślenia i nie stawiać znaku równości między „zdrowe” a „niskokaloryczne” Co prawda raczej niskokaloryczne produkty są zdrowe, ale niekoniecznie działa to w obie strony. Przekonajcie się sami, że czasem zdrowe nie znaczy odchudzone! 

1. CZEKOLADA GORZKA VS CZEKOLADA MLECZNA

Pomimo większej zawartości kalorii czekolada gorzka jest ceniona w dietetyce za zawartość polifenoli, magnezu oraz żelaza.  Może stanowić świetne uzupełnienie posiłku, jednak należy ją traktować jako DODATEK. 

Czekolada gorzka ok 101 kcal       Czekolada mleczna ok 99 kcal

                                   

 

 

 

 

 

2. KROMKA CHLEBA PEŁNOZIARNISTEGO VS KROMKA JASNEGO CHLEBA PSZENNEGO

Różnica w dużej mierze wynika z masy obu produktów – pieczywo razowe jest bardziej zbite i cięższe, dlatego w tej samej porcji, ma większą wagę oraz zawartość kalorii. Warto zwrócić uwagę na dodatek nasion do pieczywa, które podnoszą jego kaloryczność. Najczęściej są one dodawane do pieczywa razowego, a nie do pszennego. To oczywiście nie oznacza, że należy kupować tzw. pieczywo jasne ;)

Kromka chleba pełnoziarnistego: ok 72 kcal  Kromka chleba pszennego: ok 63 kcal 

 

 

 

 

 

3. ŁYŻECZKA MASŁA ORZECHOWEGO VS NUTELLA

Zdrowszy zamiennik nutelli choć dalej kaloryczny! Pomimo podobnej zawartości kalorii lepiej sięgać po masło orzechowe (o jak największe zawartości orzechów i bez dodatku cukru). Jest on źródłem białka, a przede wszystkim tłuszczu nienasyconego, który w przeciwieństwie do nutelli może działać korzystnie na układ krążenia. 

1 łyżeczka masła orzechowego: ok 70 kcal  1 łyżeczka Nutelli: ok 82 kcal 

4. OWSIANKA VS PŁATKI CZEKOLADOWE

Trzeba wziąć pod uwagę , że taka miseczka owsianki, najczęściej zawiera dużo dodatków w postaci owoców i/ lub nasion czy orzechów (które są jak najbardziej mile widziane!). Do tego same płatki owsiane nie uchodzą za produkt niskokaloryczny, natomiast w zestawieniu z płatkami czekoladowymi, na pewno jako bardziej sycąca propozycja śniadania. Pomimo kaloryczności składników w owsiankowej miseczce, nie powinniśmy się ich bać i sięgać po nie podczas śniadania, by zacząć zdrowo i energicznie dzień :)

Miseczka owsianki z dodatkami: ok 400 kcal  Miseczka płatków czekoladowych z mlekiem: ok 250 kcal  

 

 

 

 

 

5. KROMKA POSMAROWANA HUMMUSEM VS KROMKA POSMAROWANA MASŁEM

Pomimo tego, że masło jest bardziej kaloryczne, to hummus, czyli pasta wykonana z ciecierzycy i pasty sezamowej, również wnosi spore dawki tłuszczu. Jednak kluczowa jest ich serwowana ilość – hummus często dodawany jest w hojniejszej ilości niż masło, zastępując to drugie na kanapkach. Pomimo tego, że ma więcej wartości odżywczych, to jednak może wprowadzać w pułapkę dietetyczną, jeżeli celem jest odchudzenie potrawy. 

Kromka z hummusem: ok 134 kcal  Kromka z masłem: ok 106 kcal 

 

 

 

 

 

6. GARŚĆ ORZECHÓW BRAZYLIJSKICH VS GARŚĆ ŻELKÓW

Orzechy brazylijskie mogą się pochwalić dużą zawartością tłuszczu nienasyconego, natomiast żelki to głównie węglowodany proste. Kaloryczność tłuszczu jest wyższa niż węglowodanów, choć jak staramy przekonać naszych czytelników - wartość energetyczna nie powinna stanowić podstawowego kryterium oceny zdrowotności produktów spożywczych. 

Garść orzechów brazylijskich: ok 330 kcal  Garść żelków: ok 150 kcal 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. BATONIK BEZ CUKRU Z NATURALNYCH SKŁADNIKÓW VS BATONIK CZEKOLADOWY

Nazwa batonik nie sugeruje nic dobrego, choć ta pierwsza propozycja to zdrowa wersja słodyczy. Producent zadbał o jakość i rodzaj składników, tak by nie podnosiła w sposób nagły poziomu cukru we krwi. Natomiast o standardowych wersjach batoników możemy powiedzieć tyle że są pełne cukru i tłuszczu, nie tylko nasyconego ale i szkodliwego tłuszczu trans. 

Baton warszawski: ok 258 kcal (1 baton)  Baton 3Bit: 255 kcal (1 baton) 

 

 

 

 

 

8. GARŚĆ SUSZONYCH MORELI VS GARŚĆ BAKEROLLSÓW

Wydawać by się mogło, że owoce nie będą kaloryczne, zwłaszcza w zestawieniu z węglowodanową przekąską z dodatkiem tłuszczu. Jednak podobna objętość obu, znacznie różni się kalorycznością, na niekorzyść dla suszonych moreli. 

Garść moreli – ok 271 kcal  Garść bakerollsów – ok 138 kcal 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Anna Szponar
Specjalizacje:
Gluten Free
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!