CZY WARTO PIĆ SOK Z BRZOZY?
Data publikacji: July 30, 2018
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

CZY WARTO PIĆ SOK Z BRZOZY?

Soki drzew w tym jeden z popularniejszych soków z brzozy znane są na całym świecie. Kilkadziesiąt lat temu wykorzystywane były przede wszystkim w czasie niedostatku, gdy kończyły się zapasy zimowe. Dziś wracają do łask, a na półkach sklepowych nikogo nie dziwi widok soku z brzozy. Widząc go w sklepie możemy zadać sobie pytanie – czy rzeczywiście warto pić sok z brzozy?

SOKI Z DRZEW

Na świecie znanych jest wiele soków choć w naszym kraju jednym z najpopularniejszych jest sok z brzozy. Oprócz niego do soków drzewnych zaliczamy, m.in. sok klonowy, grabowy, lipowy, czy sok z winorośli. Ich właściwości wykorzystuje się od wielu lat – pierwsze wzmianki o sokach drzewnych pochodzą z z 921 roku. Kiedyś wykorzystywane były głównie w celach leczniczych i wzmacniających, choć na wiosnę również w celu konsumpcyjnym. Były traktowano jako źródło cennych składników, gdy kończyły się zapasy zimowe. Na wsiach bardzo często poddawano soki drzewne procesowi fermentacji. W zależności od regionu dodawano do nich ziarna owsa lub prażony jęczmień, mąkę żytnią, groch i suszone owoce. Tak przygotowany napój serwowano w celu wzmocnienia podczas sianokosów. Na bazie soków drzewnych sporządzano również syropy i napoje alkoholowe. Obecnie rozważa się również możliwość wykorzystania soków drzewnych do produkcji napojów probiotycznych.

CO KRYJE W SOBIE SOK Z BRZOZY?

Sok z brzozy to jeden z najczęściej pozyskiwanych soków drzewnych na świecie. Pierwsze informacje o jego właściwościach zostały opisane w XVI wieku. Już wtedy dostrzeżono jego zalety i zaczęto wykorzystywać w leczeniu chorób płuc, dny moczanowej, choroby wrzodowej żołądka, a także kamicy nerkowej. Nieco później sok z brzozy znalazł zastosowanie także w leczeniu stanów zapalnych wątroby, wysypek, czy szkorbutu. Szkoci wykorzystywali go nawet w przypadku łysienia. W naszym kraju sok z brzozy jest nam również znany od wielu lat. Spotkać go można również pod nazwą „sok z oskoły”. Stosujemy go przede wszystkim w celu wzmocnienia organizmu, choć w medycynie ludowej pojawiły się również wzmianki o jego zastosowaniu w leczeniu nadciśnienia tętniczego, nerwobólu, kaszlu i gorączki. Jeśli przyjrzymy się dokładnie jakie składniki wchodzą w skład soku z oskoły to okazuje się, że znajdziemy w nim:

- glukozę (około 1%)

- fruktozę (około 1%)

- aminokwasy

- witaminy

- kwasy organiczne

- składniki mineralne

Zatrzymując się na temacie składników mineralnych, w soku z brzozy w największych ilościach występuje potas, wapń, magnez, mangan oraz cynk. Oprócz nich znajdziemy w nim również pewne ilości miedzi, chromu i sodu. Na uwagę zasługuje również fakt, że sok z brzozy może wykazywać właściwości przeciwutleniające dzięki czemu chroni nas przed niebezpiecznym stresem oksydacyjnym. Biorąc pod uwagę składniki jakie występują w soku z brzozy jego regularne picie może:

- wzmocnić nasz organizm

- korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie serca i mięśni

- zmniejszyć ryzyko chorób takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby neurodegradacyjne

Pojawiają się również doniesienia o tym, że sok z brzozy może korzystnie wpływać również na nasz wygląd zewnętrzny, ponieważ poprawia kondycję skóry. Szukając informacji na temat soku z brzozy można również trafić na takie, które mówią o jego niekorzystnych właściwościach. Najczęściej dotyczy to możliwości kumulowania metali ciężkich. Wyniki badań w tym temacie są jednak niejednoznaczne dlatego na ten moment nie można jednoznacznie potwierdzić tej teorii. Wydaje się, że nie bez znaczenia jest tu region, gdzie rośnie drzewo, z którego pozyskiwany jest sok.

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ SOK Z BRZOZY?

Sok z brzozy jest raczej ogólnodostępny i obecnie możemy znaleźć go w większości sklepów spożywczych, sklepów zielarskich oraz aptek. Możemy go również pozyskać samodzielnie, na początku wiosny. Jest to jednak dość czasochłonne. Do tego musimy wziąć pod uwagę, że sok najlepiej pozyskiwać wiosną z młodych drzew. Nie wybierajmy jednak słodzonych napojów, które tylko zawierają w sobie małe ilości soku z brzozy.  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!