THE SIRTFOOD DIET OCZAMI DIETETYKA
Data publikacji: Aug. 21, 2020
Autor:
Gabriela Panasiewicz
Dietetyk

Niedawno cały świat oniemiał na widok odmienionej, szczuplejszej o kilkadziesiąt kilogramów Adele. Jak tego dokonała? Piosenkarka przeszła na dietę Sirtfood, która znana jest z tego, że zawiera czerwone wino i czekoladę. The Sirtfood diet stała się już tak popularna jak dieta Dukana i inne “cudowne” sposoby na szybką utratę wagi. Inni celebryci tacy jak Lorraine Pascale i Jodie Kidd także zadeklarowali bazowanie swojego jadłospisu na zaleceniach diety Sirt

Czy w takim razie The Sirtfood diet, faktycznie sprawi, że schudniesz i będziesz czuć się lepiej? Przyjrzyjmy się jej dokładniej. 

Czym są sirtuiny?

Sirtuiny to grupa białek (znane także jako białka Sir), która odgrywa ważną rolę, przede wszystkim w regulacji metabolizmu, stanach zapalnych i naprawie DNA. Wykazano, że niektóre polifenole — składniki, chociażby czerwonego wina — oraz niskokaloryczna dieta, aktywują działanie sirtuin. Liczne badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały także, że znaczne ograniczenie kalorii w diecie, pozwala na spowolnienie procesu starzenia i wydłużenie życia wielu organizmów. Warto jednak zaznaczyć, że badania były prowadzone na drożdżach, muszkach owocówkach i gryzoniach, których białka są podobne, ale nie identyczne, z ludzkimi.

Etapy diety Sirtfood

Jak każda dieta “cud”, ta także składa się z różnych faz i etapów. 

Tydzień 1 (Faza 1)

Podczas trzech pierwszych dni, dieta zakłada spożycie 1000 kcal dziennie. Jadłospis ma się składać z 3 koktajli sirtuinowych — czyli po prostu zielonych smoothie na bazie zalecanych produktów. Podczas tego etapu, dozwolony jest tylko jeden stały posiłek. 

Kolejne dni to maksymalnie 1500 kcal/dzień a jadłospis to już tylko 2 koktajle i 2 posiłki stałe — oczywiście wszystko jest dalej oparte o produkty z wyznaczonej listy.

Tydzień 2 i 3 (Faza 2)

Tutaj mamy do czynienia już z niczym innym jak po prostu racjonalnym, zdrowym odżywianiem. Nie ma wytycznych co do kaloryczności diety — każdy powinien dopasować ją do swoich potrzeb. Zapotrzebowanie można wyliczyć na podstawie dostępnych w internecie wzorów lub skonsultować się z dietetykiem. 

Do dwudziestego pierwszego dnia diety, zalecane jest spożywanie jednego koktajlu dziennie, trzech posiłków stałych i w razie potrzeby jednej lub dwóch przekąsek. Podczas kolejnych dni, wciąż zalecane jest picie koktajli i bazowanie diety na produktach sirt, natomiast można już jeść tyle posiłków ile się chce — w granicach swojego zapotrzebowania kalorycznego, oczywiście.

Co jeść na diecie Sirtfood?

Jakie produkty jeść na sirtfood diet?

Zalecane w diecie Sirtfood produkty, to nic innego jak zdrowe warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdej, prawidłowo skomponowanej diecie. Zachęcające jest to, że dieta przewiduje produkty rekreacyjne takie jak czerwone wino i czekolada — niestety większość osób ciągle łączy odchudzanie ze skrajnie restrykcyjną dietą i odmawianiem sobie przyjemności. Należy jednak pamiętać, że w każdej zdrowej diecie, na takie produkty też jest miejsce.

Lista produktów Sirt:

 • Zielone warzywa: jarmuż, rukola, lubczyk, natka pietruszki, seler naciowy,
 • Napoje: czerwone wino, zielona herbata, matcha, kawa i kakao,
 • Owoce: truskawki oraz inne owoce jagodowe, daktyle,
 • Inne: gryka, czerwona cebula, cykoria, kapary, soja, orzechy włoskie,
 • Dodatki: papryczka chilli oraz kurkuma, gorzka czekolada, oliwa extra virgin.

Dlaczego właśnie te produkty są szczególnie ważne? Ponieważ wszystkie zawierają duże ilości antyoksydantów. Dzięki temu zwalczają wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia, stany zapalne i odczuwanie bólu.

Czerwone wino jest z kolei bogate w resweratrol, który wpływa na zmiejszanie agregacji płytek krwi — czyli ich zlepiania się. Jest to pożądane zjawisko, a zdrowotne działanie wina dodatkowo potęgują witaminy z warzyw i owoców, błonnik z produktów pełnoziarnistych i zdrowe tłuszcze. Należy jednak pamiętać, że każdy alkohol w nadmiarze jest szkodliwy! Wypicie jednej lampki wina raz na jakiś czas, może mieć działanie prozdrowotne, ale całej butelki już nie. :)

Wśród zalecanych napojów znajduje się także kawa. Ostatnie badania wykazały, że picie już jednej filiżanki naparu bez cukru, zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 4%! Kawa pozytywnie wpływa na układ naczyniowo-sercowy i jest naprawdę zdrowa. Wbrew powszechnym mitom, nie wypłukuje ona magnezu. 

Zdrowe tłuszcze — tutaj oliwa i orzechy włoskie. Myślę, że o zbawiennym wpływie kwasów Omega-3 nie trzeba nikogo przekonywać. Od działania neuroprotekcyjnego aż po poprawę stanu osób chorych na cukrzycę, dolegliwości układu krążenia i niedoczynność tarczycy. Okazuje się także, że wspierają one procesy odchudzania. 

Gryka i inne kasze gruboziarniste, są skarbnicą błonnika i minerałów. Na takich produktach powinna opierać się każda zdrowa dieta. 

Przepis na zielone smoothie sirtuinowe:

 • 3 garści jarmużu,
 • 2 łodygi selera,
 • 1 garść rukoli,
 • 1 łyżka natki pietruszki,
 • 1 jabłko,
 • ½ łyżki świeżo startego imbiru,
 • ½ łyżki proszku Matcha,
 • Sok wyciśnięty z połowy cytryny.

Składniki umieść w kielichu blendera i miksuj do uzyskania jednolitej masy. Jeśli smoothie jest zbyt gęste, można dodać wodę. Można także użyć sokowirówki. 

Dlaczego dieta Sirtfood działa? 

Każda dieta odchudzająca działa nie z powodu zawartości “magicznych” składników, ale po prostu dlatego, że zapewnia deficyt kaloryczny. Jest to sytuacja, kiedy jesz mniej kalorii, niż zużywa Twój organizm w ciągu dnia. Czyli jeśli Twój dzienny wydatek energetyczny wynosi 2000 kcal, a Ty jesz 1700 kcal, Twoja waga będzie spadać, bez względu na to czy spożywasz produkty zalecane w diecie Sirtfood, czy nie. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie schodzić poniżej swojej podstawowej przemiany materii — czyli ilości kalorii, które organizm zużywa na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie, bicie serca itp. Dlatego, jeśli nie jesteś umiarkowanie aktywnym dzieckiem w wieku 1-3 lat, żadna dieta 1000 kcal nie jest dla Ciebie odpowiednia!

Podsumowanie

The Sirtfood Diet opiera się o założenia, dla których działania nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych. Podstawowe zalecenia diety mogą pomóc osobom, które mają problem z dobieraniem odpowiednich, zdrowych składników swojego jadłospisu. Jeśli zdecydujesz się na dietę Sirtfood, polecam jednak pominąć pierwszą fazę diety. Skrajnie niska kaloryczność z całą pewnością doprowadzi do złego samopoczucia i napadów głodu, które spowodują nieodpartą chęć objadania się. Natomiast założenia drugiej fazy, z całą pewnością pomogą Ci jeść smacznie i chudnąć zdrowo.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Jamrozik
Specjalizacje:
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!