JAKIE WARZYWA I OWOCE WARTO WŁĄCZYĆ DO JESIENNEGO JADŁOSPISU?
Data publikacji: Sept. 23, 2020
Autor:
Paulina
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

Okres wakacyjny, obfitujący w świeże owoce i warzywa już za nami. Wydawać by się mogło, że jesienny jadłospis będzie wyglądał mniej ciekawie. Jesień i zima to pory roku, które kojarzą się przede wszystkim z owocami i warzywami w formie przetworów lub mrożonek. Jeśli jednak spojrzymy na kalendarz sezonowości warzyw i owoców to okazuje się, że niekoniecznie tak to musi wyglądać.

ŚWIEŻE OWOCE W JESIENNYM JADŁOSPISIE
jesienne owoce


Owoce to grupa produktów, których nie może zabraknąć w naszym jadłospisie. Są źródłem błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, a także polifenoli. Dzięki obecności wymienionych składników mogą wspomóc pracę naszego układu pokarmowego, ułatwić utrzymanie prawidłowej masy ciała czy chronić nas przed szkodliwym stresem oksydacyjnym. Sprawdźmy, jakie owoce powinny znaleźć się w jesiennym jadłospisie.

• Pigwa

Owoce pigwy pojawiają się bardzo często w mitologii greckiej, jako symbol miłości oraz szczęścia. Patrząc na wartość odżywczą pigwy, można powiedzieć, że faktycznie jej spożywanie może przynieść nam szczęście pod postacią dobrego stanu zdrowia. Owoce pigwy obfitują w witaminę C, która jest składnikiem bardzo pożądanym w jesiennym jadłospisie. Witamina C wzmacnia nasz układ odpornościowy, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania w tzw. sezonie grypowym. Ponadto wykazuje silnie właściwości antyoksydacyjne, jest niezbędna do syntezy kolagenu, a także zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego (tj. pochodzącego z produktów roślinnych). Owoce pigwy wzbogacają nasz jadłospis również w witaminy z grupy B, beta-karoten, a także pektyny.

• Żurawina

Podobnie jak pigwa jest to owoc, który obfituje w witaminę C. Żurawina ceniona jest od dawna przez kobiety, ponieważ pomaga w walce z nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego. To jednak nie koniec ich cennych właściwości. Owoce żurawiny polecane są w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby miażdżycowej. Poza witaminą C wzbogacają nasz jadłospis w polifenole, beta-karoten oraz witaminy z grupy B.

• Gruszki

Gruszki to jesienne owoce, na które szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę osoby, które muszą zwiększyć spożycie potasu. Jest to pierwiastek polecany, m.in. w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wzbogacenie diety w potas jest bardzo ważne również w przypadku wystąpienia biegunek i wymiotów, a także przy wzmożonej aktywności fizycznej. Gruszki są również źródłem pektyn, witaminy C oraz witamin z grupy B.

Do pozostałych owoców, które powinien zawierać nasz jesienny jadłospis, zalicza się, m.in. jabłka, jeżyny, śliwki, a także owoce dzikiej róży.

JAKIE WARZYWA POWINIEN ZAWIERAĆ JESIENNY JADŁOSPIS?

jesienne warzywa

Warzywa stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia co oznacza, że powinny być głównym składnikiem naszego jadłospisu. Jakie warzywa warto włączyć do jesiennego jadłospisu?

• Jarmuż

Jest to warzywo, które obfituje w wiele cennych składników, choć jego smak nie wszystkim przypadnie do gustu. Dlatego, zamiast od razu z niego zrezygnować, warto poszukać połączeń, w których nam zasmakuje. Dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie koktajli na bazie ulubionych owoców i jarmużu czy tzw. „chipsów”. Jarmuż jest bogatym źródłem polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Ponadto może wzbogacić nasz jesienny jadłospis w witaminę C i K. Drugi z wymienionych składników jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi, a także odgrywa istotną rolę w utrzymaniu mocnych kości. Poza witaminą C i K warto zwrócić uwagę na fakt, że jarmuż stanowi dobre źródło folianów. Jest to informacja szczególnie ważna dla kobiet planujących dziecko i ciężarnych.

• Dynia

Chyba żadne inne warzywo nie kojarzy się tak bardzo z jesienią, jak dynia. Okres jej dostępności w sklepach, jest stosunkowo krótki dlatego warto pospieszyć się z przygotowywaniem potraw z dynią w roli głównej. Jest to warzywo, które posiada delikatny smak, dobrze komponujący się z innymi produktami. Dynia wzbogaca jesienny jadłospis w beta-karoten, witaminę C, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Warto pamiętać, że bardzo wartościowym produktem są również jej pestki. Są one źródłem, m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych i cynku.

• Buraki

Buraki to warzywa, które zawierają niewiele kalorii (około 42 kcal na 100 g) przy dużej ilości cennych składników. Dlatego są doskonałą propozycją nawet dla osób, które jesienią rozpoczynają dietę odchudzającą. Buraki dostarczają nam błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, a także witaminę C. Znajdziemy w nich również betacyjany, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne.

Pozostałe warzywa, które warto włączyć do jesiennego jadłospisu to, m.in. kapusta, pietruszka (zarówno korzeń, jak i natka), brukselka, rukola czy kalarepa. 

 

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!