Pytanie:
14 czerwca 2018
Dzień dobry mam do państwa pytanie o jedzenie fasoli, groszku, bobu. Bardzo lubię jeść takie warzywa ale niestety za każdym razem boli mnie brzuch, czuję się wzdęta. Czy robię coś źle jeśli chodzi o gotowanie czy może powinnam zrobić jakieś badania i odstawić takie jedzenie? Serdecznie pozdrawiam ;)
Odpowiedzi:
Anna Szponar
22 czerwca 2018
Proszę moczyć strączki w wodzie z sodą oczyszczoną (przed gotowaniem wypłukać) i solić dopiero pod koniec gotowania. Oprócz tego można spróbować nie dodawać już produktów zbożowych do takich potraw, np przygotować gulasz z fasolą, zupę krem, ale nie dodawać już kasz, ziemniaków, makaronu, czy chleba. Ponadto niektóre nasiona roślin strączkowe są mniej problematyczne w trawieniu, jak np. soczewica, czy tofu. Rozdrobnienie również ma wpływ na tolerowanie produktu, dlatego pasty z nasion roślin strączkowych mogą być lepiej tolerowane. Warto przyzwyczajać przewód pokarmowy, który z czasem powinien lepiej na nie reagować.
Małgorzata Majchrzak
20 czerwca 2018
Dzień dobry. Proszę nie jeść tych warzyw przez dwa tygodnie, a następnie wprowadzać je do jadłospisu w bardzo małych dawkach (50g produktu) i sukcesywnie zwiększać ilości. Organizm musi nauczyć się trawić te warzywa. Dodatkowo, proszę gotować te warzywa w głębokiej , osolonej wodzie przy odkrytym garnku (nie przykrytym pokrywką). Szkodliwe substancje są lotne i będą mogły się uwolnić z potrawy (odparować). Aby ułatwić trawienie fasoli, grochu, bobu proszę używać przypraw: kminek, majeranek, ostropest plamisty. Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego.
Beata Wójcik
19 czerwca 2018
Warzywa strączkowe u wielu osób powodują takie dość przykre dolegliwości - dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wiatry, przelewania. Badań nie ma konieczności wykonywać, najlepiej zastosować kilka zasad, po pierwsze łączyć warzywa strączkowe z przyprawami które poprawiają trawienie - rozmaryn, kminek, majeranek, zmniejszy to uboczne skutki. Po drugie wprowadzać w niewielkich ilościach, ale systematycznie aby Pani/Pana organizm "przyzwyczaił" się do takich dań. Fasole suchą surową można zmielić i używać na co dzień w zamian za zwykłą mąkę pszenną, w mikro ilościach. Po kilku tygodniach organizm powinien nauczyć się trawić w pełni takie posiłki i wszelkie dolegliwości powinny ustąpić. A białka zawarte w warzywach strączkowych są naprawdę bardzo dobrej jakości.
Paulina Siast-Kuterba
17 czerwca 2018
Witam, suche nasiona roślin strączkowych są bardzo wartościowym produktem spożywczym, niestety są ciężkostrawne ze względu na obecne w nich olisacharydy. Odpowiednia obróbka termiczna może zmniejszyć efekty wzdęciowe- wcześniejsze moczenie nasion przez 12 godzin powinno pomóc. Jeśli nie występują pewne schorzenia które mogłyby być wskazaniem do ewentualnej dalszej diagnostyki to odpuściłabym wykonywanie badań. Pozdrawiam
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie.
Musisz napisać jeszcze 50 znaków
Zadaję pytanie