DIETA PRZYSZŁEJ SUPER MAMY
Data publikacji: Sept. 22, 2015
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

DIETA PRZYSZŁEJ SUPER MAMY

Nawet jeśli dotychczas nie prowadziłaś zbyt zdrowego trybu życia, ciąża to okres, kiedy powinno się to zmienić. Odpowiednia ilość snu, duża dawka ruchu, ale przede wszystkim wartościowa i zrównoważona dieta to czynniki, na które teraz musisz zwrócić szczególną uwagę. Dieta w ciąży powinna być bogata w składniki odżywcze, których potrzebuje zarówno Twój organizm jak i rozwijający się maluch. Niedobór witamin i mikroelementów może wywołać u Ciebie anemię ciążową, na którą cierpi niemal 40% ciężarnych, a nadmiar słodkich przekąsek może zwiększać ryzyko cukrzycy ciążowej, mogącej mieć poważne konsekwencje dla dziecka.  

CZEGO POTRZEBUJE KOBITA W CIĄŻY, CZYLI DIETA PRZSZŁEJ SUPER MAMY

W ciąży zapotrzebowanie na wiele minerałów gwałtownie wzrasta. Jednym z nich jest niezbędny do budowania kości i zawiązków zębów dziecka wapń. Znaleźć go możesz nie tylko w nabiale ale i orzechach, migdałach czy sezamie. Jego wchłanianie ułatwia witamina D. Niemniej ważne jest żelazo odpowiadające za produkcję czerwonych krwinek, a także kształtujący się układ odpornościowy dziecka. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży wzrasta średnio o połowę. Z tego powodu warto umieścić w jadłospisie obok produktów zawierających żelazo, takich jak mięso czy szpinak, również owoce i warzywa bogate w witaminę C, która ułatwia jego wchłanianie. Bardzo ważny zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży jest kwas foliowy. Odpowiada on za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Zaleca się przyjmowanie go już minimum trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Niezwykle ważne są także inne witaminy. Ich bogatym źródłem są owoce i warzywa. Najlepiej spożywać je na surowo lub gotowane na parze, dzięki czemu zachowują więcej właściwości. Ważne by dieta w ciąży była urozmaicona tak, aby nie pominąć żadnej witaminy i jednocześnie nie przesadzić z inną. Przykładowo nadmiar witaminy A jest bardzo szkodliwy. Dlatego obecnie odradza się kobietom w ciąży, tak niegdyś zalecaną wątróbkę. Wspomniane już owoce i warzywa dostarczą Ci także błonnika, który usprawni pracę Twojego przewodu pokarmowego, zapobiegając częstym w trakcie ciąży zaparciom.  

CZEGO UNIKAĆ W CIĄŻY?

Generalną zasadą zdrowej diety w ciąży jest to aby jeść produkty jak najmniej przetworzone. Unikać zatem należy słodyczy, chipsów, fastfoodów, konserw, dań w proszku i napojów słodzonych jak np: coca cola. Tatar, sushi czy kogel-mogel także będą musiały zaczekać. Ze względu na ryzyko zakażenia toksoplazmozą i innymi pasożytami, kobiety w ciąży muszą unikać surowego mięsa i ryb, a także surowych jajek, które mogą być zakażone salmonellą. W tym wyjątkowym czasie powinno się także uważać na nabiał. Nie zaleca się kobietom w ciąży picia niepasteryzowanego mleka oraz jedzenia wytwarzanych z niego serów (np. oryginalne oscypki, niebieskie sery pleśniowe, ser koryciński), gdyż mogą być siedliskiem bakterii Listeria monocytogenes, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla mamy jak i dziecka. Ostrożnie wybieraj także ryby. Z jednej strony są one bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, ale z drugiej strony kumulują w ciele duże ilości szkodliwych metali ciężkich. Uważa się, że najbezpieczniejsze są śledzie. Zrezygnować lepiej natomiast z tuńczyka czy łososia. Niegdyś zalecano kobietom w ciąży picie czerwonego wina. Obecnie uważa się, że nawet najmniejsze ilości alkoholu mogą być szkodliwe dla malucha. To samo dotyczy innych używek.

Zobacz również: Czego nie jeść w ciąży?    

JEDZ DLA DWOJGA - NIE ZA DWOJE

Wiele kobiet uważa, iż ciąża rozgrzesza je z obżarstwa. W rzeczywistości dzienne zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym trymestrze w ogóle się nie zmienia. W drugim rośnie zaledwie o ok. 360 kcal, a w trzecim o ok. 475 kcal. Przy prawidłowej diecie kobieta przez pierwsze trzy miesiące ciąży w ogóle nie powinna przybrać na wadze. W zależności od BMI kobiety przed ciążą, całkowity przyrost masy ciała w trakcie ciąży powinien być zróżnicowany. Zakresy prawidłowego przyrostu masy ciała dla kobiet z poszczególnymi wartościami BMI przedstawia poniższa tabelka. Zasadą jest to, że im wyższa masa ciała przed poczęciem, tym mniej powinna przytyć kobieta w ciąży.   Jeśli przybierasz na wadze mniej niż powinnaś może to oznaczać, że jesteś niedożywiona, co będzie miało poważne konsekwencje dla Was obojga, gdyż brak jakiegokolwiek składnika odżywczego może zaburzyć proces prawidłowego rozwoju dziecka a Twój organizm osłabić. Niektóre kobiety widząc, iż w ciąży przybierają na wadze więcej niż się spodziewały próbują się odchudzać. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Na wyszczuplające diety przyjdzie czas później. Teraz najważniejsze jest by jadłospis był urozmaicony i bogaty w niezbędne składniki. I nawet jeśli czasem znajdą się w nim spożywcze grzeszki, ważne jest, aby nie weszło Ci to w nawyk.

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Olga Kijora
Specjalizacje:
Alergie
Nowotwory
Problemy jelitowe
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!