CZEGO NIE JEŚĆ W CIĄŻY?
Data publikacji: June 6, 2017
Autor:
Paulina Górska
Dietetyk Piła
Specjalizacje
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne

CZEGO NIE JEŚĆ W CIĄŻY?

Ciąża to dla kobiety szczególny czas, kiedy to staje się odpowiedzialna nie tylko za swój organizm, ale również za organizm rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dlatego przez okres dziewięciu miesięcy przyszła mama powinna zwracać podwójną uwagę na to, co trafia na jej talerz. W tym celu dobrze by było gdyby posiadała wiedzę, nie tylko o tym, co powinno znaleźć się w jadłospisie, ale także wiedzę na temat tego, czego nie jeść w ciąży.

PO PIERWSZE – ZADBAJ O ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWYWANIE I PRZECHOWYWANIE POTRAW

Oprócz listy produktów, których należy unikać w ciąży, ważne jest także zachowanie odpowiednich zasad przygotowywania oraz przechowywania potraw. Jeśli zaniedbamy te zalecenia może okazać się, że produkty polecane w ciąży staną się, np. źródłem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Oto kilka podstawowych zasad przygotowywania i przechowywania potraw, których powinny przestrzegać przyszłe mamy:

- przed zjedzeniem umyj każdy owoc i każde warzywo bardzo dokładnie, nawet jeśli jego skórka nie będzie jedzona,

- pamiętaj, aby zawsze zadbać o odpowiednio długą, przeprowadzoną we właściwej temperaturze obróbkę mięsa, ryb, owoców morza i jajek,

- używaj osobnej deski do krojenia surowego mięsa i ryb,

- nie wkładaj żadnych produktów do nieumytego miejsca, w którym wcześniej przechowywane było surowe mięso lub ryby,

- nie przechowuj surowego mięsa i ryb razem z innymi produktami,

- myj ręce po każdym kontakcie z surowym mięsem,

- wkładaj do lodówki produkty, które łatwo się psują od razu po ich zakupie,

- spożywaj jak najszybciej produkty, które szybko tracą świeżość,

- sprawdzaj regularnie daty przydatności do spożycia produktów i od razu wyrzucaj te, które przekroczyły ten termin,

- regularnie myj lodówkę.

Zobacz również: 9 produktów dla przyszłej super mamy

CZEGO NIE JEŚĆ W CIĄŻY?

Istnieje grupa produktów, których lepiej unikać w trakcie ciąży ze względu na ryzyko zakażenia bakteryjnego, a także z uwagi na to, że mogą być one źródłem składników niekorzystnych dla zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Część z nich wyda nam się oczywista i z łatwością wykreślimy je na dziewięć miesięcy z jadłospisu, bo są to produkty, które jemy okazjonalnie lub w ogóle ich nie spożywamy (np. tatar). Jednak część produktów może nas zaskoczyć, bo niejedna z przyszłych mam zjada je na co dzień i czuje się dobrze. W związku z tym w głowie kobiety ciężarnej może pojawić się pytanie – po co eliminować takie produkty w ciąży? Pamiętajmy, że w tym szczególnym okresie lepiej jest „dmuchać na zimne”, bo przecież jemy dla dwojga, a konsekwencje, np. zakażenia bakteryjnego i związanych z nim dolegliwości, m.in. w postaci biegunek i wymiotów mają wpływ na stan zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Przyjrzyjmy się jak wygląda lista produktów, których należy unikać w ciąży.

Czego unikać w ciąży?

- Niepasteryzowanego mleka oraz wszystkich produktów na bazie niepasteryzowanego mleka (np. oscypki),

- Surowego i niedogotowanego mięsa, ryb i owoców morza oraz wszystkich potraw, które zawierają je w swoim składzie, np. tatar, sushi,

- Niepasteryzowanych soków z warzyw i owoców,

- Surowych jajek oraz wszystkich produktów przygotowywanych na bazie surowych jajek (m.in. domowy majonez, kremy,

- Serów pleśniowych, sera feta,

- Ryb wędzonych (ze względu na to, że są źródłem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów),

- Ryb, które kumulują najwięcej zanieczyszczeń: tuńczyk, miecznik, rekin, marlin, ryba maślana, węgorz, panga, okoń, płoć,

- Szynki konserwowej, mielonek, pasztetowej, mortadeli itp. - najlepiej jeśli będziemy robiły wędliny domowe, np. piekąc kawałek chudego mięsa lub kupowały wędliny wysokiej jakości,

- Słodyczy,

- Dań wysoko przetworzonych, smażonych, tłustych i ostro przyprawionych, ponieważ mogą one nasilać dolegliwości ciążowe i mają niską wartość odżywczą,

- Produktów z dodatkiem słodzików (większość produktów typu „light”),

- Słodkich napojów gazowanych, napojów energetyzujących, kawy i czarnej herbaty w dużych ilościach.

- Przyszłe mamy powinny zwracać uwagę również na dodatki do żywności, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia, a także zdrowia ich dziecka. W tym celu należy przeanalizować skład każdego kupowanego produktu.

Zobacz: Szkodliwe dodatki do żywności - jakie produkty ograniczyć w diecie?

Jakie dodatki do żywności mogą być szkodliwe dla kobiet ciężarnych?

- Azotyny (oznaczone symbolami od E249 do E252): używane są do konserwowania wędlin, dzięki czemu nadają im różowy kolor, a także zapobiegają powstawaniu trującego jadu kiełbasianego. Mogą przyczynić się do rozwoju alergii oraz nowotworów.

- Pochodne benzenu (oznaczone symbolami od E230 do E233): są dodawane do papieru, w który zawijane są owoce cytrusowe – mogą powodować zatrucia oraz reakcje uczuleniowe.

- Benzoesany (oznaczone symbolami od E210 do E219): dodawane są do wielu produktów, m.in. galaretek owocowych, napojów, gotowych sosów, majonezów, konserw mięsnych oraz rybnych – mogą przyczyniać się do wystąpienia zmian skórnych, ataków astmy, a także zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów i podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Zobacz również:

Rakotwórcze e-dodatki do żywności

E-dodatki wywołujące zaburzenia trawienne (żołądkowe)

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Paulina Górska
Specjalizacje:
Ciąża
Odchudzanie
Choroby dietozależne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!