“E” DODATKI WYWOŁUJĄCE ZABURZENIA TRAWIENNE (ŻOŁĄDKOWE)
Data publikacji: May 6, 2016
Autor:
Aleksandra Łuczak

"E" DODATKI WYWOŁUJĄCE ZABURZENIA TRAWIENNE (ŻOŁĄDKOWE)

Kolejna z serii infografika dotycząca "E" dodatków przygotowana przez zespół Kcalmar. Warto przeanalizować i zastanowić się czy nasze dolegliwości trawienne związane z żołądkiem nie są przyczyną spożycia w nadmiarze wymienionych produktów.  

"E" DODATKI WYWOŁUJĄCE ZABURZENIA TRAWIENNE (ŻOŁĄDKOWE)

Oznaczenie Nazwa Inne skutki uboczne Zastosowanie
E310 Galusan propylu - Mogą powodować egzemę, astmę, podrażnienia skóry- Istnieje podejrzenie, że substancje te utrudniają wchłanianie żelaza.- Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę- Niezalecany dzieciom tłuszcze i oleje, ciasta w proszku wyroby typu sneksy, mleko w proszku do automatów, zupy i buliony w proszku, sosy, mięso suszone, przetworzone orzechy, produkty zbożowe poddane wstępnej obróbce termicznej, przyprawy, susze ziemniaczane, guma do żucia.
E311 Galusan oktylu
E312 Galusam dodecylu
E338 Kwas fosforowy - Tworzą związki chemiczne z wapniem,  nadmiar może niszczyć zęby i być przyczyną utraty wapnia z kości. Z tego względu powinny się ich wystrzegać osoby cierpiące na osteoporozę oraz kobiety w wieku menopauzalnym.- Przy bezpośrednim kontakcie mogą spowodować podrażnienia skóry (bąble, zaczerwienienie) oraz oczu. słodycze, bezalkoholowe napoje gazowane (głównie cola), galaretki, sery i produkty mięsne, wino owocowe, napoje dla sportowców, miód pitny, napoje spirytusowe z wyjątkiem whisky, aromatyzowane koktajle na bazie wina, przekąski na bazie ziemniaków, zbóż, mąki, przetworzone orzechy, mieszanki deserowe w proszku.
E339 Fosforany sodu
E340 Fosforany potasu
E341 Fosforany wapnia
E407 Karagen - Może powodować wzdęcia-U zwierząt wykazano kancerogenny wpływ tego związku, natomiast u ludzi może on wywoływać owrzodzenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego). dżemy, galaretki, marmolady, słodzony przecier z kasztanów, lody, desery w proszku, mleko w proszku, śmietanka pasteryzowana bez dodatków smakowych, fermentowane produkty śmietanowe i ich substytuty zawierające żywe kultury bakterii, herbatniki, wyroby cukiernicze (zwłaszcza czekoladowe), wyroby garmażeryjne.
E450 Difosforany - Nadmiar fosforanów może uszkodzić nerki.- Fosforany wykazują powinowactwo do wapnia, a wiążąc się z nim, wpływają na zmniejszenie gęstości kości i mogą zwiększyć ryzyko osteoporozy. konserwowe mięso i ryby, serki topione, proszki do pieczenia, aromatyzowane napoje bezalkoholowe, mleko w proszku i zagęszczone, owoce kandyzowane, napoje dla sportowców, zabielacze, lody, desery w proszku, pieczywo cukiernicze, ciasta o luźnej konsystencji, gotowe sosy, zupki i buliony, herbaty instant, żywność sproszkowana, surimi, guma do żucia, herbatniki, sucharki, aromaty, pieczywo (polepszacz)
E451 Trifosforany
E461 Metyloceluloza Spożyta w nadmiarze może wywołać dolegliwości w postaci wzdęć i biegunek. lody, polewy, marynaty i sosy, mleko modyfikowane dla niemowląt, wyroby cukiernicze, napoje smakowe, zupy, sery do smarowania,tłuszcze roślinne
E465 Etylometyloceluloza
E466 Karboksymetyloceluloza
E463 Hydroksypropyloceluloza (HPC)  Związek obojętny fizjologicznie, o dobrze udokumentowanym braku toksyczności. Jednakże spożyta w nadmiarze może wywołać reakcje alergiczne, podrażnić skórę i oczy. Nadzienia owocowe do placków i pierogów, marynaty i sosy, jogurty, suche ciastka.

    E-dodatki do żywności

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Magdalena Moniuszko
Specjalizacje:
Cukrzyca
Odchudzanie
Zaburzenia odżywiania
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!