9 produktów dla przyszłej super mamy
Data publikacji: Oct. 21, 2015
Autor:
Marzena Lamont
Dietetyk

9 produktów dla przyszłej super mamy

Ciąża to szczególny czas nie tylko dla kobiety, ale i dla dziecka. W tym czasie rozwija się organizm malucha, który jest bardzo wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne. Prawidłowa dieta przyszłej mamy odgrywa kluczową rolę, dostarczając niezbędnych składników do kształtowania się małego człowieczka. Bądź super mamą i zadbaj o swoje dziecko już teraz. Poznaj 9 produktów dla przyszłej super mamy!  

Produkty dla super mamy

9 produktów dla przyszłej super mamy:

1. Migdały - Bogate są w wapń i magnez. Zawarte w nich przeciwutleniacze, zwalczają stres oksydacyjny, zapewniając ochronę przed wolnymi rodnikami. Ponadto niwelują uczucie nudności, a nawet wymioty występujące w pierwszych miesiącach ciąży.

2. Świeży jarmuż, który zawiera duże ilości kwasu foliowego, odgrywa istotną rolę w rozwoju układu nerwowego Twojego dziecka. Wartość tej rośliny podnosi zawartość m.in. chlorofilu, wapnia, żelaza, magnezu i przeciwutleniaczy. Polecamy jarmuż w formie smoothie z owocami.

3. Nasiona roślin strączkowych takie jak soczewica, będą cennym źródłem roślinnego białka oraz błonnika, usprawniającego metabolizm i łagodzącego objawy zaparć oraz hemoroidów w ciąży. Błonnik ten, reguluje poziom cukru we krwi, dlatego jest szczególnie cenny w cukrzycy ciężarnych.

4. Kefir, regulujący jelitową florę bakteryjną. Ważne abyś jako super mama, zadbała o równowagę i zdrowie swoich jelit oraz dziecka, by zapobiec m.in. występowaniu alergii pokarmowych u swojej pociechy.

5. Miód - produkt zawierający enzymy, witaminy i minerały. Jego znaną i cenną właściwością jest działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zadbaj o swoją odporność, by nie dopuścić do powikłań w czasie ciąży.

6. Mięso wołowe - dzięki zawartości kwasu foliowego, żelaza i witaminy B12, nie nabawisz się anemii, która może przyczynić się do niewłaściwego rozwoju maluszka. Pamiętaj jednak o umiarze i staraj się nie spożywać go częściej niż raz w tygodniu (zobacz również: Witaminy z grupy B - witamina B12).

7. Orzechy brazylijskie - Już jedna sztuka dziennie zaspakaja potrzeby organizmu na selen. Jest on ważnym składnikiem w ciąży ze względu na prawidłowe funkcjonowanie Twojej tarczycy. Jedz je, by nie dopuścić do powikłań ciąży i naturalnie uzupełniać zapasy selenu.

8. Woda mineralna niskosodowa - Zaprzyjaźnij się z wodą w okresie ciąży i odrzuć inne napoje, w szczególności herbaty z hibiskusa i mieszanki ziołowe, które bez konsultacji lekarza mogą zagrażać Twojej ciąży. Woda mineralna jest ona najlepszym napojem nawadniającym i gaszącym pragnienie, a do tego całkowicie bezpiecznym. Wybieraj wody o niskiej zawartości sodu, ponieważ jest to pierwiastek, który w nadmiarze może nasilać obrzęki w tym szczególnym czasie. Staraj się wypijać ok. 2l by nie dopuścić do infekcji dróg moczowych i zagwarantować właściwie nawodnienie sobie i dziecku.

9. Jajka - Pełny zestaw aminokwasów egzogennych (dostarczanych wraz z pożywieniem) gwarantuje dobrą przyswajalność białka, stanowiącego materiał budulcowy dla Ciebie oraz dla maluszka. Ponadto witaminy z grupy B dobrze wpływają na układ nerwowy, dbając o prawidłowy rozwój dziecka.

Zapamiętaj i niech choć kilka z 9 produktów dla super mamy, występuje w Twoim codziennym jadłospisie!

Zachęcamy także do przeczytania artykułu: Dieta przyszłej super mamy oraz o cukrzycy ciążowej.

Zobacz również: Czego nie jeść w ciąży?  

Aby uzyskać lepsze efekty - umów się na konsultację dietetyczną
Kcalmar to ludzie, nie algorytmy
Jesteśmy nowoczesną platformą łączącą pacjentów z dietetykami z całej Polski. Nie generujemy szablonowych diet na podstawie Twojej płci, wagi i wzrostu. Dajemy Tobie dostęp do kompetencji, wiedzy i chęci pomocy ze strony prawdziwych specjalistów!
Natalia Gniadek
Specjalizacje:
Ciąża
Hashimoto
Choroby autoimmunologiczne
Kcalmar.com zawsze przy Tobie!
Dieta zawsze pod ręką
Wybierając dietę w naszym serwisie, jadłospis, przepisy i listę zakupów będziesz miał zawsze pod ręką dzięki naszej aplikacji Kcalmar – dieta i przepisy!
Łatwe monitorowanie wyników
Notuj zmiany wagi w aplikacji, by poinformować dietetyka o swoich postępach! Odczytuj porady od dietetyka i wskazówki motywacyjne, które pomogą Ci wytrwać w diecie!
Pobierz za darmo!